Készült: 2024.04.26.00:27:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2001.04.17.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Vonza András
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A vidék súlyos helyzetével tisztában volt a kormány akkor, amikor a vidékfejlesztést kiemelt kormányzati feladatként nevesítette. Magyarországon mintegy 3 millió ember él vidéki falvakban, 200 ezer fő tanyákon; ezer települést fenyeget az elnéptelenedés.

A vidék fő megélhetési lehetősége a mezőgazdaság, amely világviszonylatban egyre kevesebb embert képes foglalkoztatni, a versenykihívások miatt egyre többen szorulnak a perifériára. A vidéki népesség helyben tartása egész Európában gond, ahol 2-4 százalék körül van a mezőgazdaságban foglalkoztatottak aránya, míg nálunk 8 százalék körül.

A gondokat ismerjük, és következetesen dolgozunk azon, hogy a mezőgazdaságban rejlő erőforrásokat mozgósítsuk. Meggyőződésünk, hogy az agráriumban vannak még tartalékaink. A legfontosabb feladatnak tartjuk, hogy a vidéki népességet felkészítsük a piacgazdasági viszonyok közötti eligazodásra, a fejlesztési források, támogatások igénybevételére. Az FVM kezdeményezésével és támogatásával az ország valamennyi kistérségében, 2900 település aktív részvételével elkészült 200 kistérség agrárstruktúra- és vidékfejlesztési stratégiai és operatív programja. Mintegy 5 ezer lakossági fórum került megszervezésre az elmúlt két év során annak érdekében, hogy a vidékenként differenciált kitörési pontokat feltárjuk.

Jelszavunk: a szegénységből a tudás vezet ki. A vidéki népesség tudásszintjének, munkakultúrájának, együttműködési készségének javításával látunk lehetőséget arra, hogy a mennyiségi termelés helyett a tudásintenzív, igényes, minőségi mezőgazdasági vertikumok fejlődjenek ki, és a befektetett emberi tudás és munka arányában egyre több vidéki családi gazdaság jusson megélhetéshez.

Alapvető szempont, hogy a hozzáadott értékből származó jövedelem helyben maradjon, vagyis a vidéki népesség munkájának eredményét ne külső gazdasági szereplők fölözzék le. A vidékfejlesztés részéről indított szellemi befektetés nem hoz azonnali sikereket, de hosszú távúra alapozza a vidékiek jövőjét. Az európai uniós csatlakozásig van néhány évünk; ha az elkészült programok megvalósítását közösen felvállaljuk, lesz remény a szegénység visszaszorítására.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A felszólalás megalapozottsága több ténnyel is cáfolható. Így például a költségvetési törvényben rögzített 191 milliárd forintos agrártámogatási lehetőség 53 milliárd forinttal haladja meg a 2000. évi előirányzatot. Ez alapozza meg azt, hogy az idei támogatási rendszer több esetben lényegesen nagyobb támogatást - hektáronként 4-8-12 ezer forintot - nyújt a földalapú növénytermelési támogatási konstrukcióban. A mezőgazdasági beruházásokra fordítható keretek 40 milliárd forinttal növekednek, pályázati úton támogatjuk az állattartó telepek rekonstrukcióját, a tárolótér-bővítéseket, gyorsítjuk az ültetvénytelepítési programot, bővítjük az élelmiszer-feldolgozás támogatási lehetőségeit. Folytatjuk a belvízrendezési programot, öntözésfejlesztési program indul; több mint kétszeresére, 6 milliárd forintra növeltük az erdőtelepítési keretet.

A SAPARD-program további mintegy 13 milliárd forinttal egészíti ki az ágazat fejlesztési lehetőségeit. A támogatási forrásokat jelentősen bővítik az elmúlt évben kihirdetett kibontakozási és gazdahitel-konstrukciók támogatott hitellehetőségei. 2500 kibontakozási, 700 gazdahitel-pályázatot fogadtunk el, amely hatására 40 milliárd forintnyi hitel elengedésére kerül sor három év alatt, továbbá 24 milliárd forintnyi fejlesztés valósulhat meg. Az agrárágazatban a támogatott hitelek állománya mára meghaladta a 300 milliárd forintot.

Végül megemlítem, hogy az idei növekvő támogatási lehetőségek igénybevételét segítik a már megjelent jogszabályok, pályázati felhívások, amelyek közzétételére folyamatosan, február utolsó napjaitól kezdődően sor kerül.

Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Remélem, hogy rövid összegző válaszom elegendő bizonyíték arra, hogy az agrárkormányzat kellő figyelemmel kezeli a vidék problémáit.

Köszönöm szépen. (Taps az FKGP soraiban.  - Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

 

 

(13.10)

 




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai