Készült: 2024.04.18.18:48:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

308. ülésnap (2013.10.07.), 287. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:09


Felszólalások:  Előző  287  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm, elnök úr. Pálffy képviselőtársam, az a helyzet, hogy amikor egy nemzetközi egyezmény kihirdetéséről szól a vita, az nem azt jelenti, hogy az egy formális expozé, és utána formális gombnyomogatás a vita sorsa. Ha egy nemzetközi egyezmény kihirdetése miatt vagyunk itt, akkor igen, beszélni kell egyrészt arról a globális környezetről, amelyik kikényszerít egy ilyen nemzetközi egyezményt, és beszélni kell azokról a kormányzati mulasztásokról vagy éppen kormányzati tettekről, ami szintén azt a területet érinti, amire ez a nemzetközi egyezmény megszületik.

És természetesen, képviselőtársam, beszélni kell arról is, hogy az, amit a brit kormány művelt ebben, az egyszerűen porhintés. A Cameron-kormány, amit Guernsey-sziget kapcsán letett az Európai Unió asztalára, édeskevés. Információcseréről van szó, de nem arról, hogy a brit kormány elkötelezett lenne abban, hogy akár a Csatorna-szigeteken, akár a Kajmán-szigeteken - ugye, ismerős ez a név a letelepedésikötvény-biznisz óta; szintén brit korona alá tartozó gyarmatról van szó - hatékonyan fellépne annak érdekében, hogy az off-shore paradicsomokat felszámoljuk. Semmilyen elköteleződést nem látunk a brit kormány részéről. Igazából a vita kapcsán én arra lennék kíváncsi, hogy milyen nekibuzdulás van viszont a magyar kormány részéről akár a kétoldalú kapcsolatokban Nagy-Britanniával, akár pedig az Európai Unióban annak érdekében, hogy levonva a tanulságait a 2008-as nemzetközi pénzügyi válságnak, az Európai Unió végre szakítson azzal a szabadkereskedelmi logikával, amely gyakorlatilag a csőd szélére vitte, és végre egy olyan ökoszociális Európáról beszéljünk, amely nem tűri meg az off-shore paradicsomokat, amely hatékonyan fel kíván lépni a spekulatív tőkemozgásokkal szemben.

Pálffy képviselő úr, az a helyzet, hogy amíg ezek nem hatékony nemzetközi egyezmények, amíg Magyarországnak nincs hatékony érdekérvényesítési lehetősége, nem utolsósorban azért, mert a hatékony érdekérvényesítés lehetőségét az elmúlt három évben beszántotta, addig az ilyen spekulatív célú tőkemozgások árát a magyar emberek fogják megfizetni. Ezért fogalmaztam úgy, hogy egy ilyen nemzetközi környezetben rezsicsökkentéssel ámítani az embereket körülbelül olyan, mint ha a tengervizet egy lyukas vödörrel próbálnák meg kimerni, mert azt, amit a rezsicsökkentéssel egyfelől megspórolnak az emberek, utána az újra- és újratermelődő különböző pénzügyi válságok kamatostul fogják kivenni az emberek zsebéből. Erről kellene őszintén beszélni, és arról, hogy a magyar kormány, nyilván az ország lehetőségeihez mérten - de mégiscsak, ha itt önök arról szónokoltak a kormányváltás előtt, hogy végre két lábra kell állni a külpolitikában -, hogyan kívánja a magyar érdekeket képviselni, milyen javaslatokat kíván megfogalmazni a nemzetközi pénzügyi rendszer újraszabályozása érdekében és egyáltalán az Európai Unió újrafogalmazása érdekében.

Köszönöm.

(20.00)




Felszólalások:  Előző  287  Következő    Ülésnap adatai