Készült: 2024.03.29.00:32:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (1998.11.04.), 358. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:  Előző  358  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Azért is csatlakozom ahhoz, amit a 17. pontban szereplő módosító indítványok - mert hiszen itt három egymással azonos módosító indítvány kerül tárgyalásra - érvelése mellett képviselőtársaim már előadtak, mert ez a módosító indítvány iskolapéldája annak, milyen fontos, hogy amikor a kormány valamit előterjeszt, és arról vita folyik az Országgyűlésben, akkor a kormány részéről legyen jelen olyan valaki, akihez abban a szakmában - mert ez esetben az egészségügyi szakma az érintett - a jelen lévő képviselők feltehetik a maguk kérdéseit, és megtehetik a maguk észrevételeit; és esetleg olyan kormánypárti képviselők is jelen legyenek az Országgyűlésben, akik az adott szakterület szakemberei. Az e módosító javaslat által érintett törvényhely olyan fogalmakat és összefüggéseket tartalmaz, amelyek nem pénzügyi vagy közgazdasági természetűek, aminek államtitkár úr is meg én is úgyahogy szakemberei vagyunk, hanem kifejezetten egészségügyi ismereteket kíván.

Rámutattunk már az általános vitában is és a bizottságokban is, hogy a hatályos egészségügyi törvény alapjaival - hangsúlyozom: alapjaival - ellentétes az a törvényhely, amelynek az elhagyását kezdeményezzük, hiszen itt nem általában jogosulatlan táppénzfelhasználásról van szó, hanem meghatározott, feltételezett jogosulatlan táppénzfelhasználásról abban, amit a kormány el akar érni. Nevezetesen, amikor a beteg olyan módon jár el, amely eljárás a kormány szerint nem helyénvaló, és ennek következtében használnak fel több táppénzt, mintha másképp járna el a beteg; erről szól ez a "ha gyógyulását felróhatóan késlelteti, illetőleg az orvos utasításának nem tesz eleget" című fogalmazás.

Az az egészségügyi törvény, amit az előző Országgyűlés elfogadott, azt mondja, hogy ilyen nincs. Azt mondja, ha létezik egy betegség, és annak a betegségnek létezik többféle kezelési módja, akkor a betegnek is beleszólása van abba, hogy melyik kezelést alkalmazzák, hiszen egyrészt a beteg visszautasíthatja a kezelést, másrészt a kezelések csak a beteg hozzájárulásával alkalmazhatók. Ha az egészségügyi törvénynek ez a rendelkezése él, akkor ilyen passzust nem is lehet a táppénzzel kapcsolatban alkalmazni.

Arra a kérdésünkre se kaptunk választ - és az a kellemetlen körülmény, hogy az Egészségügyi Minisztérium képviselői helyett a Pénzügyminisztérium képviselői vannak jelen, talán alkalmat ad arra, hogy megismételjük a kérdést -, hogy van-e tapasztalata, van-e ismerete a kormánynak arra vonatkozólag, hogy ilyen típusú jogosulatlan táppénzfelhasználás előfordul-e egyáltalán, s ha igen, milyen mértékben. Vajon ha működne egy ilyen törvényhely, az hány száz, ezer vagy hány százezer forint megtakarítást jelentene, s annyi megtakarítás vajon megéri-e, hogy ilyen, az egészségügyi törvény szellemével teljesen ellentétes törvényhelyet iktassanak be az egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvénybe.

Nagyon nyomatékosan szeretném azt mondani, ha már mind a két bizottságban - az egészségügyi és a költségvetési bizottságban is - meg lehetett szerezni szinte valamennyi kormánypárti képviselő támogatását ezekhez a módosító javaslatokhoz, akkor talán a kormánynak sem azon kellene törnie a fejét - mint ahogy államtitkár asszony interpellációs válaszából ez ma délután kitűnt -, hogy valami más megfogalmazást találjon ugyanerre. Meggyőződésem, hogy a más megfogalmazás sem lesz jó.

Arra kérem az államtitkár urat, tolmácsolja azt a kezdeményezésünket kollégáinak a kormányban, hogy - ha már a helyi adók után egész törvényeket nem vonnak vissza - legalább ezt az egy paragrafust szíveskedjenek visszavonni.

Köszönöm szépen. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  358  Következő    Ülésnap adatai