Készült: 2024.04.26.01:14:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (1998.11.04.), 338. felszólalás
Felszólaló Dr. Németh Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:34


Felszólalások:  Előző  338  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Az eddigi mindhárom fejezetet érintette Lakatos András képviselőtársammal előterjesztett törvénymódosítási javaslatunk, amely a mezőgazdasági őstermelők adózására vonatkozik. Javaslatunk értelmében a mezőgazdasági őstermelők adómentes határjövedelmét, árbevételét 250 ezer forint éves bevételről javasoljuk 500 ezer forintra felemelni. Javaslatunk a költségvetést nem érinti, tehát költségvetési kihatása nincs. Ez a lépcső lényegében egy adminisztratív lépcsőnek tekinthető.

A kiadott őstermelői igazolványok száma közelít az egymillióhoz. A Pénzügyminisztérium képviselőjétől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy ebből az egymillió igazolványtulajdonosból mintegy 112 ezren adtak be adóbevallást, tehát ennyi személynek vagy családnak haladja meg az éves árbevétele a 250 ezer forintot, tehát ilyen módon őnekik kell adóbevallást adniuk.

Mi úgy gondoljuk, hogy azért nem érinti ez a költségvetés bevételi oldalát, hisz az őstermelők jelentős része ebben az évben már tételesköltség-elszámoló, és a tavalyi adómódosítási szabályok szerint 1,5 millió forint árbevételig, abban az esetben, ha az őstermelő rendelkezik 20 százalék költségszámlával, az árbevétele 20 százalékának megfelelő költségszámlával, ugye 250 ezer forint fölött csak egy egyszerűsített adóbevallást kell beadnia. Tehát ilyen értelemben a költségvetést semmiféle kár nem éri.

Hogy mégis beadtuk ezt a javaslatot, ez nemcsak azért van, hogy ne kelljen adóbevallást adni ezeknek a személyeknek éves 500 ezer forint árbevételig, hanem van egy lényeges kapcsolat a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról, valamint a szociális igazgatásról és a szociális ellátásról szóló törvények között. Napjaink gyakorlata az ugyanis, hogy számos idős ember - hisz az őstermelők nagyon jelentős számban idős emberek - adja vissza az őstermelői igazolványát azért, mert nem tudja megszerezni a rokkantnyugdíjat. Ugyanis ezek a törvények abban az esetben, hogyha a 250 ezer forintos éves árbevételi határt túllépik... - amelyről szeretném érzékeltetni, hogyha az átalányadózás normatíváit vesszük figyelembe, például állattenyésztés esetében a 250 ezer forintnak mindössze 15 ezer forint a jövedelemtartalma éves vonatkozásban, de növénytermesztés esetében is ez mindössze 37 500 forint, a mi javaslatunk szerint ez állattenyésztésnél éves szinten 30 ezer forintot jelentene, növénytermesztés esetében 75 ezer forintot jelentene.

 

 

(20.40)

 

 

De a lényeg az, hogy a 250 ezer forint túllépése után ezek az emberek hozzá tudnának jutni a rokkantnyugdíjukhoz, a munkanélküliek hozzá tudnának jutni a munkanélküli-járadékhoz, illetve a jövedelemkiegészítő támogatáshoz. Úgy gondolom, méltatlan helyzetbe kerülnek ezek az emberek, akik vissza kell hogy adják az őstermelői igazolványukat, és más igazolvánnyal a zsebükben vagy pedig a feketegazdaságba kényszerítve kell értékesíteniük azt a csekély terményfeleslegüket, amelynek jövedelemtartalma igazából gyenge.

Úgy gondolom, hogy a termelők regisztrációja vagy nyilvántartása tekintetében sem jelent ez hátrányt, és a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium előterjesztésében láttuk, hogy az egy hektár fölötti, illetve az 500 ezer forint éves árbevételt elérő mezőgazdasági termelőket az év elején regisztrációba veszik. Ilyen értelemben ez tehát nem szenved csorbát.

Kérem az államtitkár urat, hogy ezeket a szempontokat mérlegelje, és támogassa a módosító indítványunkat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  338  Következő    Ülésnap adatai