Készült: 2024.04.18.19:17:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 75. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:38


Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS TAMÁS (Jobbik): Tisztelt Ház! Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársak! Sajátos helyzetben vagyok a gazdaságpolitikai program kritikája kapcsán. Amit a programban olvashatunk, annak jelentős része olyan értékelés és célkitűzés, amit mi magunk is megfogalmaztunk a Jobbik Magyarországért Mozgalom választási programjában. Az irányokkal tehát egyetértünk. A jelentős átfedés ellenére ugyanakkor vannak aggodalmaink. Az a fokú kifejtettség, amely a választási programot jellemezte, a jövőkép felvázolására még elegendő volt.

Okkal vártuk ugyanakkor, hogy a kormányzati hatalom előszobájában gőzerőre kapcsolnak a Fidesz és a KDNP körüli szakmai műhelyek és kormányprogramként már lényegesen kidolgozottabb dokumentumot olvashatunk. Nem így történt. Holott a gyors és jól célzott kormányzati döntésekhez a számításokkal való alátámasztás, a megfelelő hatásvizsgálatok elvégzése elengedhetetlen volna. Így vagy odébb tolódik két-három hónappal a megfelelő gazdaságpolitikai lépések megtétele, amelybe számítsuk bele a minisztériumok átszervezéséből fakadó elkerülhetetlen időveszteséget is, vagy enélkül tesz meg a kormány nagy horderejű lépéseket, ami könnyen vezethet olyan voluntarizmushoz, ami a megcélzottal akár ellentétes eredményt is elérhet.

A program további gyengéjét azok a pontok jelentik, amelyek hiányoznak belőle. Meglátásunk szerint ahhoz, hogy a magyar gazdaság lélegzetvételhez jusson, elengedhetetlen az államadósság-szolgálat felülvizsgálata, beleértve az átütemezést és az adósságkönnyítést megcélzó újratárgyalást is.

Bár a program nagyon helyesen megcélozza a kamatszint jelentős mértékű csökkentését, ami a bőséges pénzellátás és a gyorsabb pénzforgás parancsolóan szükséges elérése mellett önmagában is az adósságszolgálat enyhe könnyebbedését vonja maga után, ennél valószínűleg többre lesz szükség.

Szintén hiányoljuk a célok közül az EU-csatlakozás mérlegének elkészítését. Jelenleg hitvita folyik azon, hogy vajon megérte-e az országnak a csatlakozás, mert senki nem rendelkezik jelenleg olyan átfogó, komplex értékeléssel, amely a költség és a haszon oldalán nemzetgazdasági és össztársadalmi szinten egyaránt számba veszi a közvetlen és a közvetett hatásokat.

Örömmel láttuk ugyanakkor, hogy a multikkal kapcsolatos kritikánk és javaslataink részben megjelennek a kormányprogramban. Az erőfölénnyel és a monopolhelyzettel való visszaélés és a tisztességtelen verseny, illetve az ezek elleni fellépés említése mellett ugyanakkor hiányoljuk az indokolatlanul felvett adókedvezmények és közvetlen gazdasági támogatások gyakorlatának felülvizsgálatát, a rossz gyakorlat megszüntetését. Holott ezzel együtt lenne kerek a kép a gazdasági esélyegyenlőség megteremtése, a gazdaság duális jellegének feloldása és a magyar vállalkozások helyzetbe hozása érdekében.

A külpolitikát is érinti az az önmagában nagyon dicséretes és a Jobbik által évek óta markánsan képviselt cél, miszerint új világgazdasági nyitásra van szükségünk kelet felé. Ez azonban nehezen képzelhető el olyan egyoldalúan elfogult euroatlanti külpolitikai irányvonal mellett, amelynek a megnevezett külügyminiszter-jelölt az egyik fő reprezentánsa.

A program szerint a gyógyvízkincs hasznosításával Magyarország lehet az EU gyógyturizmusközpontja. Ez igaz, némi pontosítással. A gyógyturizmus valóban a világgazdaság egyik leggyorsabban növekvő ágazata, és hazánknak kiváló adottságai és esélyei vannak e területen. De míg a régi értelemben vett egészségturizmushoz a gyógyvízkincs és az erre épülő wellnesslétesítmények elegendő feltételt biztosítottak számunkra a nemzetközi versenyben, addig a gyógyászati kezeléseket középpontba állító gyógyturizmus fellendítéséhez ennél jóval többre van szükség. Lépnünk kell, mert a világ hamar elmegy mellettünk. A versenyképesség megteremtéséhez és fenntartásához intenzív kormányzati közreműködésre van szükség, a korábbiaknál szélesebb területen.

Üdvözöljük a Jobbik programjában szintén szereplő Kárpát-medencei gazdasági tér újjáépítésének gondolatát, amihez szükséges, de nem elégséges a program által megfogalmazott eszköztár, a logisztikai terek és tranzitfolyosók újraépítése. A továbbgondolásban, a továbbfejlesztésben a nemzet érdekében partnerek leszünk.

És végül hadd említsem korunk potenciális gazdasági növekedésének egyik fő húzóerejét, az infokommunikációt. A program szerint a kormány építeni akar a high-tech iparágakra. Ez fontos és jó irány, de a gazdasági növekedés szempontjából ennél sokkal nagyobb hatást jelent az infokommunikációs technológiák széles körű alkalmazása a gazdaság minden ágazatában. Ez lényegesen többet jelent és többet igényel, mint magának az IKT-szektornak a támogatása.

Összességében elmondható: a kormányprogram megfogalmazott gazdaságpolitikai céljai olyanok, amelyeket a Jobbik Magyarországért Mozgalom - saját programjának is megfelelően - jó lelkiismerettel támogathat. Az eredményeket ugyanakkor számon fogjuk kérni. Konstruktív ellenzékként partnerek, de kritikus partnerek leszünk az ország gazdasági újjáépítésében.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiból. - Szórványos taps a Fidesz soraiban.)

(13.50)




Felszólalások:  Előző  75  Következő    Ülésnap adatai