Készült: 2024.04.25.23:46:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2010.05.26.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Simicskó István (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 13:38


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SIMICSKÓ ISTVÁN (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! A nemzeti együttműködés programja kapcsán Orbán Viktor kijelölt miniszterelnök úr elmondta, hogy az első és legfontosabb szempont volt, amikor A nemzeti együttműködés programját megírta, a hazaszeretet kérdése. És ehhez szeretnék kapcsolódni, hiszen Kölcsey után azt hiszem, mint mindannyian, helyes, ha szemünk előtt tartjuk, hogy "a haza minden előtt". Kossuth Lajos fogalmazta meg, hogy a haza védelme a legszentebb polgári kötelességünk.

Én most Magyarország biztonságáról szeretnék beszélni, hiszen nemzeti cél, nemzeti érdek Magyarország biztonságának a garantálása. Alkotmányunk 70/H. §-a kimondja, hogy a haza védelme minden állampolgárnak, minden magyar állampolgárnak kötelessége.

Mit várnak az emberek, mit várnak a magyar emberek az államtól? Azt hiszem, nemcsak a magyar emberek, hanem mindenhol, minden emberi közösség, amely államba szerveződött, nem vár mást az államtól, mint jólétet és biztonságot. Ha végignézzük az emberiség történetét Arisztotelésztől Thomas Hobbeson át napjainkig, a XXI. század filozófusaiig, mindenki azt állítja és azt mondja, hogy az emberek semmi mást nem szeretnének, csak jólétben, biztonságban élni és boldogulni. Ezt a célt fogalmazza meg A nemzeti együttműködés programja is.

Azt hiszem, amikor a jólétről és a biztonságról kell beszélnünk, akkor világosan tudjuk és látjuk, hogy ez a két fogalom, ez a két rendkívül fontos célkitűzés összetartozik és összekapcsolódik. Nem lehet jólét, nem lehet erős gazdaság szociális háló, jól működő oktatás, egészségügy, biztonság nélkül. És nincs biztonság bel- és külpolitikai értelemben, egzisztenciális értelemben jólét nélkül, a jóléti társadalom megteremtése nélkül.

Azt is tudjuk, tisztelt Országgyűlés, hogy nincsen hazaszeretet megfelelő oktatási rendszer nélkül, jó kultúrpolitika nélkül. Egy jól felépített és tisztességesen működő államban, ahol a dolgok a helyükön vannak, ott minden következetesen egymásra épül, az oktatástól az egészségügyön át egészen a honvédelem kérdésköréig. Egyik terület a másikat erősíti, alátámasztja azt, és nem ellentmondanak egymásnak, nem kazuisztikus rendetlenség figyelhető meg az állami élet működésében.

Az elmúlt nyolc évben nem volt így. Sajnos a dolgok nem voltak a helyükön. Semmi sem volt a helyén. Rendbe kell tenni tehát az államot, a helyükre kell tenni a dolgokat.

A biztonság területén is így vagyunk ezzel. A haza védelmének ügyét is a helyére kell tenni.

Azt hiszem, nem túlzok, amikor azt fogalmazom meg, hogy a honvédelem is nemzeti ügy; az elmúlt időszakban nem vált azzá, sőt, hogyan lehet valami nemzeti ügy, ha még a Magyar Honvédség háza táján is korrupciós ügyletek, tábornokok, főtisztek különböző visszásságai láttak napvilágot, egy olyan szervezetnél, ahol egyébként szigorú hierarchikus rendben kell hogy működjön minden. Egy átlátható és kiszámítható testületről van szó, amelyet sajnos az elmúlt időszakban az előző kormányzatnak köszönhetően sikerült morális mélypontra juttatni.

Ezért az első és legfontosabb célkitűzésünk az lesz a honvédelem területén, hogy felszámoljuk, kivizsgáljuk és felelősségre vonjuk azokat az embereket, akik ezt a helyzetet előidézték. A korrupciós ügyeket ki kell vizsgálni, a bűnösöknek pedig vállalni kell a felelősséget. Ez a legsúlyosabb, ami egyébként egy országban megtörténhet, hogy még egy ilyen fontos testületnél, egy ilyen intézménynél, mint a Magyar Honvédség, korrupciós ügyek tömkelegét láthatta a magyar társadalom. És a Magyar Honvédség becsületét vették el sokan az elmúlt időszakban. Morális mélypontra juttatták a honvédelem nemzeti ügyét az előző kormány képviselői.

Azt hiszem, amikor erről beszélünk, hogy rendbe kell tenni ezeket a korrupciós ügyeket, és a morális mélypontról ki kell hozni a Magyar Honvédséget, akkor talán azt a célt is megfogalmazhatjuk, amelyet már Clausewitz óta tudunk, hogy igazából egy hadsereg, egy haderő igazi erejét a morális tartása, a lelkisége, a jelleme adja. Na, ez a baj, tisztelt képviselőtársaim, hogy a Magyar Honvédséget is ilyen szintre, ilyen mélységbe juttatták az elmúlt években!

A másik nagyon fontos célkitűzés a pazarlás megszüntetése, mert a Magyar Honvédségnél, a honvédelem területén egyszerre van jelen a nyomor, a pénztelenség, a pénzhiány, ugyanakkor pedig a luxusberuházások és a pazarlások. Szeretném önöknek elmondani, hogy talán sokkal könnyebb lenne mindannyiunknak a dolga, ha például olyan luxusberuházást nem eszközöltek volna az elmúlt időszakban, mint mondjuk, a Gripen légi utántöltési képességének a beszerzése, amely az ez évi költségvetésből is 25,5 milliárd forintot visz el. Képzeljék el, milyen lehetőségeink lennének a Magyar Honvédség fejlesztésére, ha ez az összeg nem került volna vagy kerülne kifizetésre! Olyan képességet vásároltak az elmúlt időszakban a szocialista barátaink, amiről elmondhatjuk, hogy az elmúlt hat évben gyakorlatilag egyszer sem használták ezt a képességet, tehát ez is mutatja, hogy mekkora nagy szükség volt rá.

Igen, tehát ezeket a pazarlásokat kell, tisztelt képviselőtársaim, megszüntetni, mert így nem lehet a honvédelmet nemzeti üggyé tenni, így nem lehet tisztességes honvédséget fölépíteni. És ez kihatással van az egész társadalom együttműködésére és életére.

A másik fontos célkitűzésünk a honvédelem területén a kiképzések és a felszerelések tisztességes végrehajtása, biztosítása. Azt hiszem, a magyar katonáinknak meg kell adni azt, amit minden nemzet megad a saját katonáinak, hiszen különböző missziókban vesznek részt, nagyon fontos, veszélyes küldetésekben vesznek részt a magyar katonák; az életesélyüket szeretnénk növelni azáltal, hogy mind a kiképzésben, mind pedig a felszerelésben emberhez méltó, katonához méltó körülményeket tudunk biztosítani a számukra.

Szeretném önöknek elmondani, hogy A nemzeti együttműködés programjában kiemelt szerepet kap az ember, a magyar ember, az ember becsülete és elismerése. Ezt az üzenetet a katonák felé szeretnénk eljuttatni, hiszen számunkra legfontosabb az ember, a legfontosabb a magyar katona. Mindannyian tudjuk azt, hogy az utolsó alkalom, amikor a magyar katonákat tisztességes illetményemelésben részesítettük, az az Orbán-kormány, az előző Orbán-kormány időszakában volt: 2001. év végén döntöttünk úgy, hogy mintegy 70 százalékkal emeljük - és emeltük is - átlagosan a katonák illetményét. Ez mutatta azt a szándékot, hogy igen, számunkra az ember, a katona, a katonai szolgálat megbecsülésre kerül. Szeretnénk folytatni ezt a hagyományt, megérdemlik a katonák, hogy méltó körülményeket, életkörülményeket, munkakörülményeket, ellátmányt és illetményt biztosítsunk a számukra, mert önök az elmúlt nyolc évben ezt jelentős mértékben elhanyagolták.

(10.30)

Nagyon fontos célkitűzésünk ezt követve az, hogy kiszámíthatóság legyen a katonák számára, tisztességes életpályamodellt fogunk kialakítani, amellyel pontosan tudják a katonák, hogy hány év eltelte után mire számíthatnak, milyen rendfokozatra, milyen beosztásra, és milyen illetményt érhetnek el ennek következtében. Ha valamit tehetünk a katonáinkért, azokért a magyar állampolgárokért, akik vállalják önkéntesen hivatásos vagy szerződéses katonai szolgálatukat, azok ezt megérdemlik, hiszen a hazát szolgálják.

Célkitűzéseink között szerepel az önkéntes tartalékos rendszer kiépítése. Régi cél ez, sajnos az elmúlt nyolc évben gyakorlatilag nem sok minden történt. Több ízben nyújtottunk be ez irányú javaslatot. Egy apró elmozdulás történt az utolsó évben, amikor négyezer főben sikerült az Országgyűlésnek a konszenzust megtalálnia, tehát négyezer fővel számolhatunk az elkövetkező időszakban. A jelen pillanatban 17 fő a tartalékosok létszáma. Azt hiszem, hogy ez mindannyiunk számára elgondolkodtató. Ha komolyan gondolunk valamit, tudjuk azt, hogy nincsen honvédség, nincsen hadsereg tartalék nélkül, ezért célkitűzésünk, hogy a tartalékos rendszert kiszélesítsük, kiépítsük, természetesen önkéntes alapon.

Én hiszek a magyar állampolgárok áldozatkészségében, hiszek a magyar állampolgárok hazaszeretetében, de azt is tudom és tudjuk, hogy szükség van egy ösztönzőrendszerre, szükség van egy érdekeltségi rendszerre. Ennek érdekében megkezdjük majd a munkát, hogy mind a munkaadók, mind a munkavállalók érzékelhessék azt a szándékot a honvédelmi tárca részéről, hogy igenis mi ezt fontosnak tartjuk, mert valóban nemzeti ügynek gondoljuk a honvédelem ügyét, és ezt nemcsak deklarációképpen gondoljuk így, hanem szeretnénk ezen keresztül elérni, hogy valóban minden magyar állampolgár magáénak érezhesse a haza védelmének ügyét.

Ez nem más módon valósulhatna meg, mint elsősorban az önkéntes tartalékos rendszer kiépítésén keresztül, ezért ez egy hangsúlyos elem lesz a jövőben, pont azért, hogy ténylegesen nemzeti közüggyé válhasson a honvédelem ezen keresztül is. Erre nagyon kiváló nemzetközi példák is vannak. Bízom benne, hogy az elkövetkezendő években eredményeket tudunk ezen a területen majd felmutatni és elérni.

Szeretném elmondani önöknek, hogy szemben a szocialista kormányzattal, mi komolyan gondoljuk a washingtoni szerződés minden cikkelyének teljesítését, és itt elsősorban szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy a 3. cikkelyt kiemelt gondossággal fogjuk figyelemmel követni és teljesíteni. A 3. cikkely kimondja, hogy a felek fenntartják és kifejlesztik egyéni és kollektív védelmi képességeiket katonai támadással szemben. Tehát itt nem arról van szó, hogy pusztán és kizárólag a NATO potyautasaként csak szövetségeseink haderejére támaszkodhatunk, hanem a saját képességeinket is szeretnénk tisztességesen felépíteni és kiépíteni.

Nyilván, amire az előbb utaltam, ennek vannak anyagi vonzatai. Sokkal könnyebb dolga lenne a jelenlegi felálló kormánynak, ha önök nem pazarolták volna el azt a sok pénzt az elmúlt időszakban. Utaltam itt az előbb a fölösleges Gripen-képességekre és más pazarló intézkedésekre, és nyilván a korrupció felszámolásából megmaradt pénzekre. Remélem, hogy sikerül fejlesztéseket és eredményeket elérnünk ezen a területen is.

Komolyan gondoljuk a kollektív védelmet, komolyan gondoljuk az afganisztáni szerepvállalást, tudjuk, hogy a NATO számára ez egy kiemelt jelentőségű ügy. Szeretnénk, ha Magyarország minőségi, nem pedig mennyiségi hozzájárulást erőltetne. Az elmúlt időszakban önök élő erő felajánlást erőltettek, mi szeretnénk ezt minőségi dimenzió felé elvinni. Azt hiszem, hogy ez a NATO-szövetségeseink részéről elismerést fog kiváltani.

A polgári együttműködés programja egyik fontos célkitűzése a magyar emberek becsületének a visszaadása, a magyar emberek hitének és lelkének a megerősítése. Azt hiszem, hogy a Magyar Honvédség és a magyar katonák becsületének a visszaadását meg kell tennünk, azon az úton elindultunk. Én bízom benne, hogy ebben minél többen partnerek lesznek. Ehhez kérjük az Országgyűlés széles körének a támogatását és természetesen a magyar emberek támogatását.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai