Készült: 2024.03.28.14:45:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2004.03.17.), 8. felszólalás
Felszólaló Dr. Szanyi Tibor (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:30


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZANYI TIBOR földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Hallgatva az ön felszólalását, egy mondat ragadott engem meg igazán. Ön - és ezt, remélem, jegyzőkönyvileg utána lehet keresni - úgy foglalta össze a Magyar Demokrata Fórum konkrét megoldási javaslatait, hogy “ezt meg eztö javasoltuk. Na most, képviselő úr, ez így kevés. Tehát azt hiszem, hogy akkor lehet érdemben ezekről a kérdésekről tárgyalni, ha nem ilyen sommás módon állunk neki. Valóban, annyit még hozzátett képviselő úr az “ezt meg eztö-en kívül, hogy pluszforrás kell. Hát ezzel se megyünk sokra, ráadásul szeretném elmondani, hogy ezek a pluszforrások megvannak. Mégpedig két ponton érhetők tetten ezek a pluszforrások, egyrészt a Magyar Köztársaság 2004-es költségvetésében, illetve értelemszerűen három évre kitekintve abban a bizonyos koppenhágai megállapodásban, amit egyébként 2002 decemberében az ország kötött az európai csatlakozásról; az egyébként több száz oldalon keresztül forint-fillérre rögzíti ezeket a pluszforrásokat.

Úgyhogy felkérem képviselő urat is, hogy így negyvenegynéhány nappal az uniós csatlakozás előtt ne csináljon úgy, mintha nem lenne tisztában azzal, hogy az ország csatlakozik az Európai Unióhoz. Az ország egy közös mezőgazdasági politika alkalmazását vállalta, saját érdekében, és ennek a közös mezőgazdasági politikának egyébként két nagyon fontos szelete van a jövőre vonatkozóan, az egyik a normál területalapú kifizetéseken túlmenően a vidékfejlesztés, a nemzeti vidékfejlesztési tervben foglalt nyolc különböző programcsomag, illetve a nemzeti fejlesztési tervben foglalt AVOP, tehát agrár- és vidékfejlesztési operatív program öt alprogramja. Ez mindösszesen 13, és egyébként még erre is mondhatnánk, hogy a bőség zavarában szenvedünk, de azt én nagyon fontos dolognak tartom, hogy az eddigi támogatási rendszerünk, amelyik egyébként több száz, illetve ha az apró intézkedéseket nézzük, több ezer jogcímen nyújtott különböző támogatásokat, ez most az uniós csatlakozás mentén száz körüli jogcímre fog csökkenni, átláthatóbb lesz, képviselő úr.

A másik, amit szeretnék elmondani: a legnagyobb újdonság az uniós mezőgazdasági politikára való áttérésben, hogy mindazok a támogatások, amiket tényleg ilyen apró jogcímeken fizettünk ki a korábbi években, zömmel, tehát a pénzek legnagyobb része terület alapon lesz kifizetve, vagyis eltűnik egy csomó megszokott, 100, 1000 vagy 2000 forintos különböző ilyen-olyan támogatás, és helyette a mai árfolyamok figyelembevételével is 35 ezer forint körüli hektáronkénti támogatás lesz az alapja. Ez viszi el egyébként a források döntő hányadát, a többire, tehát az általam már korábban említett 13 programcsomagra csak a kisebbik hányad jut.

 

(9.20)

Magyarul: terület alapon minden gazda, akinek területe van, ilyen támogatást fog kapni. Ezt tartalmazza az Európai Unió mezőgazdasági politikája, és nem azt, hogy a múltbeli jó vagy rossz támogatások miként működnek, minthogy nem nagyon fognak működni, merthogy megszűnnek.

Azt azért még szeretném elmondani a képviselő úrnak, hogy bizony-bizony Németh Imre miniszter úr is és jómagam is járjuk az országot, találkozunk gazdákkal, és érdekes módon úgy tűnik, hogy mi egy másik Magyarországon járjuk a vidéket, mert az ön által említettek, illetve a gazdák által felvetett problémák köszönő viszonyban sincsenek egymással.

Viszont szeretnék válaszolni a napirend előtti felszólalás címét adó kérdésre, hogy tehát mikor valósul meg az agrárbéke. Képviselő úr, három feltétel szükséges hozzá: az egyik az, hogy sem önök, sem pedig az önök partnerszervezete, a Fidesz, nem szítják ezeket az elégedetlenségeket - ez például eléggé fontos feltétel ahhoz, hogy megvalósuljon az agrárbéke. Önök egyébként a parlamentből kihullott egykori kisgazda prominenseket tologatják ki az utakra, és ilyen értelemben nézzük végig a neveket, hogy kik is szervezik ezeket a tüntetéseket. Ez teljesen világos: önök az egykori szövetségesüket próbálják meg ily módon a politikába visszacsalogatni - ez nem szép dolog, képviselő úr!

A másik pedig az, hogy például oly módon is megvalósulhat az agrárbéke, hogy nem a spekulánsok kezére tetszenek játszani, szintén a Fidesszel együtt, példának okáért a parlamenti obstrukció eszközeivel, ami most már másodszor akadályozza meg, hogy a mezőgazdasági termékek kereskedelmi többletkészletezéséhez kapcsolódó intézkedésekről szóló törvényjavaslatról a parlament tudjon határozni. (Dr. Medgyasszay László közbeszólása. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

A harmadik feltétel pedig az, képviselő úr, hogy felhagynak a “minél rosszabb, annál jobbö politikával, mert önöknek is lenne azért abban felelőssége, hogy ha már tényleg négy éven át, amíg kormányoztak, megfeledkeztek az uniós felkészülésről, legalább most közreműködnének a kormánnyal abban, hogy a gazdák mindenkor megfelelő (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) és igaz tájékoztatást kapjanak, és kevésbé a hazugságokat.

Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban. - Dr. Medgyasszay László: Hazudni nem szabad, államtitkár úr!)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai