Készült: 2024.03.29.15:20:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.), 82. felszólalás
Felszólaló Dr. Cséfalvay Zoltán
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:25


Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! A kérdés feltevése már önmagában, úgy gondolom, félrevezető, hogy egy személyi jövedelemadó-rendszernek hatása legyen az egyenlőtlenségekre.

Az ön felfogásában az személyi jövedelemadó-rendszernek az a dolga, hogy egyenlőségeket korrigáljon vagy erősítsen. Az ön felfogásában az adórendszernek az a dolga - és a személyi jövedelemadóról beszélek -, hogy újraelosztást hajtson végre. Ezzel szemben mi úgy gondoljuk, hogy a személyi jövedelemadónak ez nem dolga. A személyi jövedelemadónak az a dolga, hogy hagyja az embereket élni és dolgozni. Ezért van ma Magyarországon 16 százalékos egykulcsos adó, amely mindenkinek a teljesítményéből, jövedelméből egyformán 16 százalékot vesz el.

Tisztelt Képviselő Úr! A szociális egyenlőtlenségek kezelésére munkaerő-piaci politikára van szükség - épp az előbb beszéltem a foglalkoztatás bővítéséről -, családpolitikára van szükség - ön is nagyon jól tudja, hogy a személyi jövedelemadónak egyetlenegy preferenciája van, a családok -, és szociálpolitikára van szükség.

Tisztelt Képviselő Úr! Az egykulcsos adóról és a fogyasztásról, kérem, keresse vissza, én soha nem mondtam, hogy az egykulcsos adónak csak és kizárólag a fogyasztási hatása a lényeges. Legalább három tényezőt említettem minden esetben - szerintem visszakereshető itt a parlamenti beszédekben is. Az egyik, hogy nyilvánvalóan bővítheti a fogaszást. A második, hogy fehéríti a gazdaságot. A harmadik, hogy nem bünteti a többletteljesítményt.

Az a fajta gondolkodás, hogy valamit lépünk, és utána pedig annak van egy következménye, egy klasszikus, igazi - nevezheti ezt zöldnek is egyébként vagy antiglobalistának -, egy klasszikus voluntarista gondolkodás. Ha azt gondolja, hogy azért vezetünk be egy adórendszert, mert attól mintegy gombnyomásra várjuk a fogyasztás növekedését, én úgy gondolom, hogy ez nagyon leegyszerűsíti a közgazdaságtant, és remélem, ön sem így képzeli ezt el.

Ami az egyenlőtlenségeket illeti, ön azt mondja, hogy az alsó jövedelmi egytized és a fölső jövedelmi egytized közötti különbség kilencszeres. De ön is nagyon jól tudja, lineáris adó van, vagyis a felső jövedelmi tized kilencszer többet fizet be forintban, mint az alsó jövedelmi tized. Nem? Számoljon utána!

És ami a jövedelmi egyenlőtlenségeket illeti, tisztelt képviselő úr, ugye ennek klasszikus mutatója a Gini-együttható - most nem mennék bele ennek részleteibe -, ami azt jelenti, hogy nulla lenne abban az esetben, ha minden egyes jövedelmi tized az összes jövedelem 10 százalékát kapná vagy ahhoz jutna egyenként. Magyarországon ez 27 százalék. Az uniós átlagban, ami a jövedelmi egyenlőtlenségeket mutatja, az átlag 30 százalék. Európában Magyarország ezzel a jövedelmi egyenlőtlenségi mutatóval a kilencedik helyen áll Európában. Vagyis 19 országban nagyobb a jövedelmi egyenlőtlenség.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Kérem válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  82  Következő    Ülésnap adatai