Készült: 2024.03.29.10:27:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Illés Zoltán (Fidesz)
Beosztás vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:09


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ILLÉS ZOLTÁN vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves volt Miniszter Úr! A múltkori alkalommal már jeleztem, hogy Martfű esetében - Szolnok megyei képviselőtársaim a tanúk rá - az ottani polgármester asszony próbált gründolni egy céget hónapokon keresztül ahelyett, hogy a már életben lévő törvény értelmében közszolgáltatásra megbízta volna azt a céget, amely korábban is hatékonyan elvégezte a feladatot. Heves megye kapcsán jeleztük mind az ön képviselőtársa, mind az ország nyilvánossága felé, hogy a 22 Heves megyei település esetében is megoldják a hulladék elszállítását. Január 1-je még odébb van, de már most felkészültek a közszolgáltatók, hogy a kieső közszolgáltató helyett megoldják ezt a feladatot.

Néhány tényszerű dolgot engedjen meg, hogy megemlítsek, volt miniszter úr, az ön interpellációja kapcsán. Ön említi a felügyeleti díjat. A felügyeleti díjat Magyarországon jogszabály határozza meg, az összeget vagy a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal, vagy a környezetvédelmi hatóság részére kell befizetni a jogszabályok értelmében. A második tény az, hogy az egyes hulladékgazdálkodási tevékenységek engedélyezéséért vagy nyilvántartásba vételéért igazgatási szolgáltatási díjat kell fizetni a jogszabályok értelmében. Ezt úgy hívták köznyelven, hogy illetékbélyeg. Ez a szolgáltatási díj azért van, mert a hatóságnak több feladata van ezekkel az újonnan adódó feladatokkal. Ezek az újonnan adódó feladatok egyszeriek, ugyanakkor arányos díjat kell fizetni, hiszen százmilliós, milliárdos nagyságrendű tevékenységről van szó, és ez a pénz ahhoz képest nem egy irdatlan összeg, elenyésző.

A lerakási járulék az Európai Unió által - ez a harmadik tény - megkövetelt intézkedés, egy ösztönző rendszer annak érdekében, hogy ne érje meg a szemetet lerakni a szeméttelepre, hanem ahelyett szelektív gyűjtés legyen és újrahasznosítás mind a cégek, mind a lakosság tekintetében, mert ebben az országban évente körülbelül 100 milliárd forint nyersanyag keletkezik a hulladékban.

Nézzük ezek után az ön konkrét kérdését, amely úgy hangzik, hogy hisznek-e végre a valóságnak. Hát nincs olyan balga ember, aki erre azt mondaná, hogy nem hiszünk a valóságnak. De akkor állapítsuk meg, hogy mi a valóság! Könnyű helyzetben vagyok, mert két képviselőtársam is itt van ebben a teremben, akik polgármesterek, Vécsey László Szada és Tóth Gábor Bag polgármestere, az érintett Zöld Híd Társulás két településének tisztelt képviselője és polgármestere, s el kell mondani, tőlük is tudom, de tőlük függetlenül is tudom, hogy a társulásban szereplő önkormányzati vezetők legalább öt éve kérik, kérelmezik, szépen kérik Gémesi urat, hiszen ő vezeti Gödöllő részéről a zöldtársulást, adjon tájékoztatást arról, hogy mi alapján határozza meg a szemét összegyűjtésének árát, milyen beruházásokat csinált, mire ment el a pénz, a haszonnal mit csinált. S képzeljék el, tisztelt hölgyeim és uraim, öt év óta nem hajlandó ezeket az adatokat megadni.

Most pedig, amikor Gödöllő jelzi, hogy nem képes vinni a társulást, bátran azt merészelem mondani, a polgármester urak támogatását is bírva, hogy adja vissza ennek a társulásnak a vezetését Gémesi úr, illetve Gödöllő nemes városa, és lesznek a társuláson belül olyan települések, amelyek majd átvilágítják az ottani gazdálkodást, megmondják az embereknek, hogy mire ment el a pénz, hogyan kell meghatározni a díjakat, és utána mások megcsinálják majd helyette a közszolgáltatásnak minősülő szemét összegyűjtését és elszállítását.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

(15.00)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai