Készült: 2024.04.19.21:48:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

320. ülésnap (2013.11.04.), 128. felszólalás
Felszólaló Szávay István (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁVAY ISTVÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszterelnök Úr! (Zaj. - Az elnök csenget.) A Jobbik Magyarországért Mozgalom az elmúlt három évben számos alkalommal tette kritika tárgyává a magyar diplomácia tevékenységét, a magyar diplomácia érdekérvényesítő képességét, illetve azt, hogy a magyar diplomáciában mennyire jelennek meg, vagy szerintünk nem jelennek meg, a külhoni magyar közösségek érdekei, gondolok itt főként a szomszédságpolitikára. Miniszterelnök úr azonban ezekről a kérdésekről nem igazán nyilatkozott az elmúlt három évben, ezért most két konkrét üggyel szeretnék önhöz fordulni, amellyel kapcsolatban az érintettek nevében is világos választ szeretnék öntől kérni.

Az egyik az ukrán társulási egyezménynek a mára tervezett, de egyébként november végére elhalasztott aláírása, amellyel kapcsolatban egyébként a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség, az önök kárpátaljai testvérszervezete fogalmazta meg fenntartásait, illetve elmondta, javasolta, hogy milyen feltételeket lehetne, kellene Magyarországnak ehhez a társulási egyezményhez szabnia, amit majd a külügyminiszterek tanácsának kell elfogadnia, egyhangú szavazással. Tehát Martonyi külügyminiszter úrnak itt lehetősége van feltételeket támasztani. Ez a két dolog pedig a Tisza menti magyar választókerület létrehozása, amelyben tankerület is lenne és közigazgatási régió, valamint az ukrán nyelvtörvény maradéktalan betartatása lett volna.

A másik kérdés pedig Szerbia csatlakozása az Európai Unióhoz. Ezzel kapcsolatban felmerül a kérdés, hogy a koszovói szerbek Szerbia segítségével egy európai szinten páratlan autonómiát tudtak kivívni a maguk számára. Ezzel kapcsolatban, tudjuk azt, hogy a kormánypárton belül is viták vannak - miért ne lehetne ez minta a délvidéki magyarság számára?

Várom tehát miniszterelnök úr világos és érdemi válaszát azzal kapcsolatban, hogy a koszovói szerbek autonómiája lehet-e minta a délvidéki magyarság számára az uniós csatlakozás során, akar-e ezzel kapcsolatban a magyar diplomácia feltételeket szabni. A másik pedig az említett két feltétel az ukrán uniós csatlakozás kapcsán. Szabna-e ön, miniszterelnök úr személyesen ehhez a két ügyhöz nemzetpolitikai tárgyú feltételeket?

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai