Készült: 2024.03.29.06:30:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 281. felszólalás
Felszólaló Dr. Csáky András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:01


Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSÁKY ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Valóban el kell gondolkodni azon, hogy két vagy három héttel a parlamenti ciklus zárását megelőzően miért kell egy ilyen törvényjavaslatról vitatkoznunk akkor, amikor lényegében már a 2002. évi kormányváltást követően Medgyessy Péter némely nyilatkozatában utalt arra, hogy egy ilyen jellegű tanács létrehozására szükség van, majd 2004 kora őszén meg is alakul a tanács, működik, működik. Azért ha valaki nagyon kíváncsi volt a működésére, akkor nagyon nehéz helyzetbe került. Most az internet világában nagyon könnyen lehet adatokhoz jutni. Magának a tanácsnak az eddigi működésével kapcsolatban sok tényadat nem látott világot, viszont ami világot látott, az nagyon érdekes.

Nagyon érdekes az is, lényegében itt az eddigi hozzászólások is utaltak arra, hogy nagyon sajátságos ez az összetétel, amit a törvényjavaslat meghatároz. Csak szeretnék utalni arra, hogy a tanács alapszabályának az előkészítését megelőzően - ez az interneten hozzáférhető - a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium államtitkára kapott a civil delegáltaktól egy észrevételt, egy olyan észrevételt, amely teljesen logikusan azt mondja, hogy mielőtt a különböző szervezetek kiválasztásra kerülnének, magát a tevékenységi körüket kellene egyértelműen strukturálni. Javaslatot is tesznek arra, hogy például a 11 fős civil oldal milyen módon strukturálódjon, vagy a nonprofit kategóriák milyen tevékenységi csoportot fedjenek le. Ennek megfelelően, ha ebben megállapodás történik - például a közhasznú szervezetekről szóló törvényt is beidézi -, akkor lehet utána arról dönteni, hogy ezeknek a tevékenységi köröknek mely civil szervezetek, nonprofit szervezetek, tudományos egyesületek felelnek meg.

Ha ezt a javaslatot, ami tényleg egy logikus javaslat, összehasonlítjuk magával a törvényjavaslattal, nagy átfedéseket nem tapasztalunk. Ebből következően az emberben felmerül a kérdés, mi volt a cél ennek az egésznek az összehozatalával, habár azt kommunikálja az előterjesztő is, és tulajdonképpen a törvényjavaslat indokolásában is az van, hogy ennek politikamentes szervezetnek kell lennie. Az embernek az az érzése, hogy itt azért a politikai hatalom és ennek a törvényjavaslatnak az ilyeténformán történt áterőltetése között csak van valami összefüggés. Ez azért baj, mert ha az indulás ilyen feszültségektől terhes, akkor eleve az a cél - amit nagyon helyesen fogalmaznak meg -, hogy itt a hosszabb kormányciklusokat, parlamenti ciklusokat átívelő stratégiai kérdésekről kell az ilyen jellegű tanácsban egyetértésre jutni, ez az indulástól kezdve lehetetlenné válik, hiszen az egész kérdéskör a politika martalékává válik.

Érdekes - szintén az internetről - a NetHírlap tudósítása, amely arról tudósít, hogy ülésezett a Szociális Tanács, és megjelent a miniszterelnök úr is. A tudósító ironikusan azt írja, hogy a miniszterelnök, miután elmondta a szokásos "fogjunk össze gyerekek" című beszédét, nyilván választási céloktól mentesen "Megegyezés a köztársaságról" elnevezésű 12 pontos csomagot adott át. Az elnöklő Demján Sándor megköszönte az iratot, ami őt is meglepte, hisz a tanács független szervezet, és a társadalmi szerződésnek nem részesei a politikai erők. Demján Sándor: ez az anyag is segít, de a GSZ politikamentes, nekünk akkor be kell gyűjtenünk a többi párt vagy politikai erő véleményét, hogy mit képzelnek. Ez is kétségeket ébreszt.

Itt a szocialisták részéről talán az államtitkár úr is említette, szóba hozta - ami számomra nagyon érzékeny, és lehet, hogy ez szakmai ártalom -, hogy a társadalmi párbeszédnek valóban olyan kérdésekkel kell foglalkoznia, amelyek az egész nemzet jövőjét érintik, adott esetben nem feltétlenül csak az országhatáron belül, hanem azon túl is. Ha valami ma Magyarországon nagyon súlyos és égető probléma, az a nemzet egészségi állapotának a problémája. Bárhogy néztem végig a tagokat, hacsak azt nem tekintjük, hogy a Tudományos Akadémia jelenlegi elnöke orvos végzettségű, semmiféle ilyen jellegű képviselőt nem találunk a felsorolt tagok között, egyszerűen az Orvosi Kamara, a Gyógyszerész Kamara, az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara mintha nem is létezne, mintha a nemzet egészségi állapota nem lenne fontos a kormánynak, hiszen tulajdonképpen ezzel az összeállítással valahol saját magáról állított ki bizonyítványt, hogy mi az, amit fontosnak tartott.

Csak utalni tudok arra, ami itt már elhangzott, és nagyon sajátságos, hogy a civil szervezetek között kell erről szót ejtenünk, de a társadalom morális állapota és az ebből a válságból való kilábalás lehetősége, esélye a történelmi egyházak nélkül elképzelhetetlen. Azt, hogy a társadalom integráns részei, gondolom, most a hatalom sem vitatja, épp ezért érthetetlen, hogy még utalás sem történik arra, hogy talán a társadalmi párbeszédbe az egyházakat is be akarná vonni a kormányzat.

Tehát nagyon sok kérdés vetődik fel az előterjesztés kapcsán, és ha az ember jóindulatú, akkor azt mondja, tulajdonképpen azok az elvek, hogy itt alapvető nemzetstratégiai kérdésekben jó lenne konszenzusra jutni, indokolhatóak, de erősen kétségeink vannak abban a tekintetben, hogy egy ilyen előterjesztés ezt elősegíti. Az a véleményünk, ez a jelen pillanatban inkább a választási küzdelemnek szól, mint a valóban leírt, verbálisan megfogalmazott célokat valósítaná meg.

Köszönöm szépen.

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Ország-gyűlés alelnöke foglalja el.)




Felszólalások:  Előző  281  Következő    Ülésnap adatai