Készült: 2024.03.28.10:54:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

144. ülésnap (2011.11.30.), 128. felszólalás
Felszólaló Borbély Lénárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:43


Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BORBÉLY LÉNÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! A nemzeti együttműködés kormánya több ízben tett tanúbizonyságot a közrend helyreállítása, valamint hazánk biztonsági helyzetének erősítése mellett. Ezen törvényjavaslat harmonikusan illeszkedik az elmúlt másfél évben megalkotott rendelkezések sorához. Remélem, és bízom benne, hogy pártállástól függetlenül minden parlamenti képviselő egyet tud velem érteni abban, hogy egy ország legfontosabb feladatainak egyike saját állampolgárai biztonságának garantálása. A törvényjavaslat legfőbb célja ezzel összhangban az, hogy a magyar állampolgárok biztonságáért felelős szervek a lehető legrövidebb idő alatt a legnagyobb hatásfokkal tudjanak reagálni az esetlegesen bekövetkező eseményekre.

Az egyes rendvédelmi tárgyú törvények módosításáról, valamint az azzal összefüggő további módosításokról szóló törvényjavaslat kiemelt célja továbbá a nemzetközi terrorizmus okozta kihívásokra történő állami fellépés eszközeinek még szorosabb és még hatékonyabb összehangolása.

Tisztelt Képviselőtársaim! Minden túlzás nélkül állíthatjuk, hogy rendkívüli eseményekkel és nem várt fordulatokkal teli világunk napról napra, folyamatosan változik. Ennek a vitának ugyan nem tárgya az Európai Unióban tapasztalható gazdasági válság és a nemzetközi politikai helyzet mélyrehatóbb elemzése, de itt is szeretném felhívni a tisztelt Ház és képviselőtársaim figyelmét arra a tényre, hogy olyan események szemtanúi lehettünk 2011-ben, amire a korábbi évtizedekben nem nagyon számíthattunk. Az észak-afrikai eseményeket nézve pedig azt láthatjuk, hogy az arab tavaszból egy permanens, demokratizálódást kívánó felkeléshullám bontakozott ki, amely mind a mai napig hatással van az egész világ biztonsági helyzetére. A nemzeti együttműködés kormánya mint felelős kormányzat, nem engedheti meg magának, hogy ölbe tett kézzel, tétlenül szemlélje a biztonságpolitikai helyzet ilyen mérvű globális változását.

Tisztelt Képviselőtársaim! A szabadság, a biztonság és a közrend megteremtése elképzelhetetlen az állam hatékony védelmi funkciójának kiépítése és működtetése nélkül. Ehhez egy olyan koherens, a szükséges információkkal, tudással, képességekkel rendelkező szervezetre van szükség, ami egyszerre biztosít hatékony fellépést a nemzetközi és hazai terrorizmus, illetve az annak bázisát jelentő szervezett bűnözés, valamint az egyre növekvő erőszakosságot mutató, fegyveresen vagy felfegyverkezve elkövetett személy elleni bűncselekmények elkövetőivel szemben.

2001. szeptember 11-e után a nemzetközi terrorizmus egyre brutálisabb megnyilvánulásai a demokratikus jogállamokat, így Magyarországot is a speciális szervek létrehozására ösztönözte. A terrorizmus elleni harccal kapcsolatos feladatok hatékony, egységes szervezeti keretek között és magas szakmai színvonalon történő ellátása érdekében a rendőrség terrorizmust elhárító szerveként hozta létre a kormány a Terrorelhárítási Központot. Úgy gondolom, hogy a Terrorelhárítási Központ - röviden TEK - már eddigi működésével is számos alkalommal cáfolta a létrehozatala kapcsán megfogalmazott fenntartásokat. (Közbeszólás az ellenzéki padsorokból: Brad Pitt! - Derültség ugyanott.) A Szudánban ENSZ-szolgálatot teljesítő magyar állampolgár kiszabadítása, a líbiai véres polgárháború poklából kimenekített magyar állampolgárok esete, és a legutóbbi, a Soroksáron lövöldöző fegyveresek bravúros elfogása korábban jórészt ismeretlen kihívásokkal szembesítette a rendvédelmi szerveket. Szükségessé vált tehát az egyes rendőri szervek, köztük elsősorban a TEK feladat- és hatáskörének új elemekkel történő kibővítése. Az új típusú feladatokra tekintettel szükséges a TEK számára, hogy tevékenységét - természetesen a nemzetközi jogi normák betartásával - az ország területén kívülre is kiterjessze.

Tisztelt Képviselőtársaim! A T/5004. számú törvényjavaslat ennek érdekében a Terrorelhárítási Központ feladatává teszi a magyar állampolgárok életét, testi épségét, az ország területén kívül közvetlenül fenyegető háborús cselekmények, fegyveres konfliktusok, valamint terrorista és túszejtő akciók esetén a bajba jutott magyar állampolgárok mentésében, hazatérésük biztosításában, az evakuálás végrehajtásában történő közreműködést. Ezen tevékenységet a hibázás kockázatának minimálisra csökkentése érdekében csakis a belügyminiszter és a külügyminiszter egyetértésével meghozott döntés alapján, a hatályos nemzetközi normák betartása mellett végezhetik.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindezek alapján kérem és buzdítom tisztelt képviselőtársaimat, hogy szavazataikkal támogassák az előttünk fekvő törvényjavaslat elfogadását.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  128  Következő    Ülésnap adatai