Készült: 2024.03.29.09:46:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2016.11.23.), 272. felszólalás
Felszólaló Szabolcs Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:37


Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABOLCS ATTILA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Urak! Tisztelt Ház! A munkaerő-tartalék csökkenésének okáról már többen elmondták a véleményüket a mai vitában. Én arról szeretnék ma szólni, hogy a bürokrácia csökkentése hogy járulhat hozzá a probléma enyhítéséhez. Ma Magyarországon 4 millió 300 ezer foglalkoztatott van, ebből több mint 1 millió állami és önkormányzati alkalmazásban, 855 800 fő közalkalmazott, és körülbelül 200 ezren dolgoznak állami cégeknél, vagyis az összes foglalkoztatott körülbelül 25 százaléka. Ez az arány Németországban 10-12 százalék, Szlovákiában 10-15, Lengyelországban is tizen-egynéhány százalék. Hosszú távon nem fenntartható, hogy a foglalkoztatottak ilyen nagy aránya a közszférában dolgozik, és nem piaci keretek között.

Hála a jóistennek és a kormány hathatós intézkedéseinek, az ország gazdasági helyzete ma már megengedheti, hogy ez az arány változzon. Természetesen a közszférának vannak olyan ágai, ahol indokolt a létszámemelés, például a rendőrségnél és a katonaságnál, nem szabad spórolni az egészségügy és az oktatás területén sem.

De van itt egy nagy terület: a bürokrácia. Ezeken a területeken már eddig is sok intézkedés történt, ami egyszerűbbé teszi az állampolgárok mindennapi életét. A kormányablakok számának növelésével már egyre több honfitársunk tudja egy helyen intézni ügyes-bajos dolgait, míg eddig minden ügyintézésért más-más hivatalt, de legalábbis más-más ügyintézőt kellett felkeresni, most költünk 190 milliárd forintot arra, hogy az állam által intézett ügyeket elektronizáljuk, és 2018-tól már otthonról is tudjunk intézkedni, a kormány összevon, esetleg megszüntet háttérintézményeket. Eezek az intézkedések mind-mind azzal járnak, hogy nem kell annyi tisztviselő az apparátusban, így egy jelentős számú munkaerő felszabadul. A feladat az, hogy ha valakinek megszűnik a munkája a közszférában, minél hamarabb el tudjon helyezkedni piaci körülmények között.

Ennek az elősegítésére hozták létre a „Karrier Híd” programot, ennek lényege, hogy a költségvetési szervnek nem minősülő munkáltató adókedvezményt, támogatást kap, ha a közszférából kilépett személyt alkalmaz, ezen kívül bértámogatást is igényelhet a járási hivatalok foglalkoztatási osztályaitól. Természetesen mindez a kezdet, tovább kell keresni a lehetőségeket, akár képzésekkel is, hogy az intézkedések kedvezőtlen munkaerőpiaci hatásait megelőzhessük.

A bürokrácia csökkentése csak kis része a munkaerő-gazdálkodási problémák megoldásának, de nemzetgazdasági szempontból nagyon jelentős része. (Az elnök csenget.) Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  272  Következő    Ülésnap adatai