Készült: 2024.04.23.07:30:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2005.02.21.), 207. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:39


Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országos Választási Bizottsági Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! 2004. december 5-én hazánk választópolgárai országos népszavazáson nyilvánították ki véleményüket a kórház-privatizáció és a kettős állampolgárság kérdésében. A népszavazás az egész országban csakúgy, mint a Magyar Köztársaság nagykövetségein jogszerűen, a törvényes rendnek megfelelően zajlott.

A rendszerváltás óta ez volt az ötödik alkalom, amikor a választópolgárok közvetlenül dönthettek valamely, az Országgyűlés hatáskörébe tartozó kérdésben. Először került azonban sor olyan népszavazásra, amelyen a választópolgárok külföldön is leadhatták szavazataikat. A népszavazással kapcsolatos információkról a választópolgárok széles körű tájékoztatást kaptak. A választási értesítők megküldése mellett a választási irodák részéről hirdetményplakátokkal és a nagyobb településeken választási információs szolgálat működtetésével, az Országos Választási Iroda honlapján pedig tájékoztató anyagokkal segítettük a lakosságot.

Külön hangsúlyt kell helyezni a külföldön történő szavazással kapcsolatos tájékoztatásra, amelynek köszönhetően törvényesen zajlott a külképviseleti szavazásra történő jelentkezés, a külképviseleti névjegyzék előállítása. Zavartalan volt a szavazás lebonyolítása a nagykövetségeken, bár meg kell jegyezni, hogy a külképviseleti szavazás során megmutatkoztak a 2004. október 18-án elfogadott szabályozás problémái is.

A népszavazás feladatainak sikeres végrehajtásához nélkülözhetetlen volt a stabil informatikai háttér. Az okmányirodai struktúra mellett először került bevonásra a kistelepüléseken működő anyakönyvi számítógépes hálózat, amelynek segítségével a szavazásnapi információkat igen rövid idő alatt megismerhette a közvélemény.

Az országos népszavazás lebonyolítására 2,9 milliárd forint állt rendelkezésre, amely biztosította az állami feladatok jogszabályszerű megszervezését. A népszavazás sikeres lebonyolításának elengedhetetlen feltétele volt a választási szervek tagjainak szakszerű és lelkiismeretes munkája.

 

(17.50)

 

A választási szervekben összesen 60 ezer választási bizottsági tag, illetve 30 ezer köztisztviselő és közalkalmazott dolgozott.

Tisztelt Országgyűlés! Ezúton is szeretném megköszönni valamennyi, a választás lebonyolításában részt vevő szakembernek, a feladatot önként elvállalónak ezt a munkát, és szeretném kifejezni együttérzésemet, amikor méltatlan támadások érték őket, és szeretném megerősíteni, hogy magas színvonalú, törvényes, szakszerű munkát végeztek, amelyért köszönet jár nekik. A kormány nevében belügyminiszterként ezt már megtettem, most szeretném megismételni.

Tájékoztatom a tisztelt Országgyűlést arról, hogy az arra jogosult szervezetek összesen 20 344 tagot delegáltak a választási bizottságokba. Ebből 8782-t a Fidesz, 5842-t az MSZP, 3158-at a Magyarok Világszövetsége, 1314-et a Munkáspárt, 999-et az MDF és 298-at az SZDSZ. Sajnálatos, hogy a delegálások ekkora mértéke mellett is politikai hangulatjelzéssel kérdőjelezték meg a választási szervek tisztességét. Erre már utaltam az előbb is, csak szeretném megerősíteni az ott elmondottakat. Mint az mindannyiuk számára ismert, a Legfelsőbb Bíróság által 1154 szavazókörben megsemmisített eredményben lényegi változás nem történt. Az eredmények újbóli megállapítását követően az Országos Választási Bizottság a végeredményt 2005. január 4-én állapította meg.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2004. december 5-ei ügydöntő népszavazás a törvényeknek megfelelő rendben zajlott le mind az ország területén, mind pedig a Magyar Köztársaság nagykövetségein. A választási szervek tagjai feladataikat szakszerűen és lelkiismeretesen látták el. Ezúton is szeretném még egyszer kifejezni köszönetemet a népszavazás lebonyolításában közreműködő valamennyi személynek, az Országos Választási Bizottság elnökének, tagjainak, a választási bizottságok és a választási irodák tagjainak is.

Tisztelt Országgyűlés! A választási törvény ideiglenes jelleggel 2005. december 31-éig szabályozta a külföldön szavazás kérdését az országos népszavazáson és az időközi országgyűlési választásokon. Közös felelősségünk az, hogy a külföldön szavazás kérdését még ebben az évben véglegesen rendezzük annak érdekében, hogy a 2006-os országgyűlési választásokat stabil jogszabályi háttérrel lehessen lebonyolítani. A négypárti egyeztetések megkezdődtek, mind a négy frakció szakpolitikusai, szakértői részt vettek az induló tárgyaláson, és ezek folytatódnak. Valamennyi parlamenti párt konstruktív együttműködését kérem e helyütt is, hogy eleget tudjunk tenni alkotmányos kötelezettségünknek.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai