Készült: 2024.04.23.20:19:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2012.06.11.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Stágel Bence (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:48


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. STÁGEL BENCE (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A fiataloknak sok más problémája mellett talán az egyik legnagyobb kihívása a kábítószerek terjedése, illetve az azzal való találkozás. Számos szomorú történetet hallottunk tönkrement családokról, fiatalokról, életekről, pusztán a drogok megjelenése és terjedése miatt. Az elmúlt négy-öt évben a gyermekkorúak és a fiatalkorúak körében közel másfélszeresére nőtt Magyarországon a drogfogyasztók és drogkipróbálók aránya, valamint egyre többen nyúlnak a 14 év alattiak közül is különböző kábítószerekhez. A korábbi kormányok úgy próbálták a problémát elkendőzni, hogy bizonyos drogok legalizálását, illetve a fogyasztók minél enyhébb szankcionálását vagy büntetlenségét javasolták, azonban azoknak a családoknak és fiataloknak, akik áldozatai voltak a szerhasználatnak, nem nyújtottak megoldási javaslatot sem.

Korunk egyik nagy veszélye az úgynevezett dizájnerdrogok terjedése, mivel azok előállítása különböző és viszonylag nehezen ellenőrizhető módon történik. Ugyanakkor a kezelőhelyeken azt tapasztalják, hogy ezeknek az anyagoknak a hatásai sokkal intenzívebbek, mivel rövid idő alatt súlyosabb egészségkárosodást idézhetnek elő, mint az úgynevezett klasszikus kábítószerek. A kereszténydemokrata álláspont szerint nincs különbség könnyű drog és kemény drog között.

A drogok elleni határozott fellépés minden kormányzat határozott célkitűzése kell legyen. Erre épül a kereszténydemokraták drogstratégiája is, amely egyértelműen három pilléren alapul. Az első az, hogy a megelőzés keretében azt kell elérni, hogy minél kevesebben nyúljanak drogokhoz, illetve a már kipróbálókat felvilágosítani tettük következményeiről. A második pillér az, hogy a függőket kezelni kell. Itt elsősorban az orvosok és az egészségügyi ellátórendszer segítségére számítunk. A harmadik pillér pedig az, hogy a drogterjesztők ellen a lehető legszigorúbb módon kell fellépni, a lehető legszigorúbb módon kell büntetni őket.

Az elmúlt két évben előremutató kezdeményezésekkel és megoldási javaslatokkal állt elő a kormányzat, hogy megfeleljen a jól tetten érhető társadalmi igényeknek és megvédje a fiatalokat, a családokat, és csökkentse a drogfogyasztók számát. A legutóbbi hírek szerint a drogprevenciót felügyelő államtitkárság közreműködésével kampány indult a dizájnerdrogok terjedése ellen, amelynek részeként egy kisfilmpályázat került meghirdetésre, kifejezetten fiataloknak.

Mindezek alapján kérdezem államtitkár úrtól, hogy mennyiben sikerült a kormányzati intézkedések alapján a kábítószereket visszaszorítani, illetve mit vár a tárca a meghirdetett kampánytól, mennyiben tudja az elősegíteni a szermentes életmód választását a fiatalok körében.

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai