Készült: 2024.03.29.15:48:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2012.11.29.), 26. felszólalás
Felszólaló Boldog István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:14


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BOLDOG ISTVÁN (Fidesz): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Úgy gondolom, nagyon fontos ez a mai vitanap, hiszen rá tudunk mutatni arra, hogy mi okozta a mai helyzetet, azt, hogy a lakosság ilyen kiszolgáltatott a nagy közműszolgáltatókkal szemben.

Az első szocialista-liberális kormány az energiaszolgáltatókat privatizálta és külföldiek kezére játszotta. Természetesen a szocialisták történelmében nem egyedülálló dolog a nemzet vagyonának kiárusítása. Szellemi és pártelődeik ugyanígy cselekedtek. Kun Béla például arra az aljasságra vetemedett, hogy a Szent Koronát próbálta meg eladni. Rákosi Mátyás és Kádár János az egész magyar társadalmat szolgáltatta ki a szovjet kommunista rendszernek, a nemzet vagyonát szinte sajátjukként kezelve. Ha tehették volna, a magyar emberek lelkét is eladták volna.

A rendszerváltozás után a szocialisták számára szinte teljesen természetes volt, hogy amint lehetőségük nyílik rá, azonnal értékesítik az energiaszolgáltató állami cégeket. A Horn-kormány a privatizációs szerződésekben ezen cégeknek garantált nyereséget is biztosított. Mi ez, ha nem a magyar emberek érdekének elárulása? A szolgáltatók természetesen éltek a felkínált lehetőséggel. Mindent elkövettek, hogy a lehető legnagyobb nyereséggel tudják üzemeltetni a cégeket. Ennek érdekében emelték az árakat.

Nézzük meg, hogyan alakult a villamos energia és a gáz ára a szocialista-liberális kormányzás 8 éve alatt számokban, és nem diagramokban, amivel könnyedén lehet manipulálni. A villamos energia ára 2002-ben 24,64 forint volt kilowattonként, ez 2010 januárjára már 48,50 forint lett kilowattonként. A földgáz esetén még nagyobb az eltérés. 2002-ben, amikor átvették a kormányzást, 45,36 forint volt egy köbméter gáz, 2010-re 138,92 forintot fizettünk, ugyanúgy egy köbméter gázért. Ezekből a számokból jól látható, hogy a szocialisták-liberálisok kormányzása idején, annak ellenére, hogy Lendvai Ildikó jó hangosan mondta: nem lesz gázáremelés, megtöbbszörözték a gázárakat. Nyugodtan kijelenthetjük: teljesen kiszolgáltatottá tették a magyar embereket.

A polgári kormány a megalakulása után döntést hozott az energiaszolgáltatás területét érintő ármoratóriumról, annak érdekében, hogy átláthatóbbá és emberbarátibbá tegye az árszabályozást. Az árszabályozásnak köszönhetően a villamos energia ára 1,15 forint/kilowattal lett drágább az elmúlt két évben, míg a gáz ára 12,90 forinttal. Azt gondolom, jól látható, hogy mennyire lényegesen kevesebb, mint a szocialista-liberális kormányzás alatt.

Sajnálatos módon a fogyasztók nemcsak a rohamosan növekedő árak miatt lettek kiszolgáltatottak a szocialisták kormányzása (Göndör István: A világpiaci ár...) idején, hanem azért is, mert olyan jogi környezetet hoztak létre, amelyben a szolgáltatók úgy érezték, bármit megtehetnek.

Szeretnék a választókerületemből néhány példát mondani önöknek ezzel kapcsolatosan. A gázszolgáltató szakemberei ellenőrzést végeztek egy 80 éves nyugdíjas lakásában. Abba a helyiségbe, ahol a gázóra található, bement az ellenőrzést végző személy, pár percig bent volt, majd a konyhában ülő nyugdíjas hölggyel közölte, hogy véleménye szerint manipulálva van a gázóra, ezért jegyzőkönyvet vesz fel, és szakértői vizsgálatra küldi a gázórát. A tulajdonos megdöbbent, de miután ő nem nyúlt hozzá a gázórához, nyugodt volt, és nagy nyugalommal tekintette meg a leszerelt gázórát, aminek az oldalán apró karcolásnyom látszott. A gázszolgáltató később küldött egy levelet a tulajdonosnak, hogy szakértőjük megállapította, az óra mágnessel volt manipulálva, állítólag ettől keletkezett az apró karcolás, ezért több százezer forintra megbírságolta a hölgyet. Az ügyfél természetesen felháborodott, de az igazságát csak peres úton bizonyíthatja. Az ilyen probléma szinte mindennapos.

Hasonló példát tudunk mondani az áramszolgáltatónál is, ahol az özvegy nyugdíjas néni családja úgy látta, hogy a néninek némileg megnőtt a fogyasztása az elmúlt hónapokban, ezért kérték az áramszolgáltatót, nézzék már meg, mi lehet a gond. Az áramszolgáltató szakemberei kiérkeztek, a helyszínen mindent szabályosnak találtak, amit jegyzőkönyvben rögzítettek. Kicserélték a villanyórát, és a régit elszállították. Pár hónap múlva értesítették a tulajdonost, hogy szakértőjük megállapította, manipulálták a villanyórát, ezért 600 ezer forint büntetést szabtak ki. Mindkét szolgáltatónál a büntetés mértékéből tárgyalásokkal, jó együttműködés esetén, persze ha az ember nem kér fel szakértőt és nem fordul bírósághoz, komoly árkedvezményt lehet kapni, akár 50 százalékosat is.

Az elmúlt két esztendőben, úgy gondolom, sokat tettünk mind a fogyasztóvédelmi bizottságban, mind a parlamentben azért, hogy megszüntessük a lakosok kiszolgáltatottságát. Mint a fentebb elmondott példák is mutatják, van még dolgunk ezen a területen. Természetesen máról holnapra nem lehet helyrehozni mindazt, amit hosszú évek során elrontottak. A nagy energiaszolgáltatókat szinte pillanatok alatt elkótyavetyélték a szocialista-liberálisok, szerződésben biztosítva egyben a biztos nyereséget az új szolgáltatóknak.

Meggyőződésem, hogy a nagy energiaszolgáltatók külföldi kézre játszása a nemzet vagyonának elkótyavetyélése. Mindenki tudja, azzal a jelszóval, hogy az állam rossz tulajdonos, győzték meg az embereket a privatizáció szükségességéről. Azt elfelejtették közölni, hogy sok esetben más nemzetek állami tulajdonú cégei vették meg aprópénzért a magyar energiaszolgáltatókat. Véleményem szerint az energiaszolgáltatóknak vissza kell kerülni a nemzet tulajdonába. Nem lehet az, hogy stratégiai fontosságú szektorok külföldi, egyes esetekben állami tulajdonú cégek kezében legyenek.

Tovább kell haladnunk azon az úton, amelyet az elmúlt két évben jártunk. Meg kell teremteni azt a jogi környezetet, amelyben a szolgáltató és a fogyasztó egyenlő partner. A kormánynak kötelessége megvédeni az embereket a multinacionális cégek profitéhségével szemben. Partnerek vagyunk abban, hogy a szabályok kijátszásával ne lehessen megkárosítani a magyar embereket.

A nemzeti együttműködés kormánya minden esetben a lakosság oldalán áll. Feladatunk egy olyan ország felépítése, ahol jó élni és jól lehet élni. (Dr. Józsa István: A fideszeseknek igen...) Én ezért dolgozom, erre kérem önöket is. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai