Készült: 2024.03.29.05:36:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2004.09.29.), 124. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:42


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ellenzéki oldalon rendre halljuk azt a kritikát, hogy ebben a kormányprogramban kevés a konkrétum. Be kell vallani, hogy ez igaz is. Ebben a kormányprogramban nagyon sok olyan igét olvashatunk, hogy csökkentjük, javítjuk, fejlesztjük, folytatjuk, támogatjuk, ösztönözzük, és hosszan sorolhatnám a sort.

Bár meg kell jegyeznem, hogy azért van benne konkrétum is, méghozzá nagyon fontos konkrétumok, hogy a legfontosabbat hozzam szóba, ami költségvonzat tekintetében mindenképpen a legnagyobb tétel: szerepel konkrétumként a 13. havi nyugdíj kifizetésének a folytatása, hogy ne tartsa a kormány bizonytalanságban azt a több mint kétmillió idős embert, aki erre számít.

Azt szeretném mondani, hogy a konkrétumoknál talán egy kicsivel fontosabb egy kormányprogram megítélése szempontjából annak a programnak a szellemisége, szemléletmódja, hogy milyen értékek mellett tesz hitet, hogy milyen értékek jegyében kíván cselekedni a kormány. És ez a kormányprogram hitet tesz természetesen a szabadságon túl az igazságosság és a szolidaritás értékei mellett, hitet tesz amellett, hogy sokkal több figyelmet fog fordítani a rászorultakra, a szegényekre, akik önmagukon, a saját helyzetükön javítani segítség nélkül nem képesek.

Amikor azt mondom, hogy nagyon fontos egy kormányprogramnak a szemléletmódja, akkor visszaemlékszem arra is, hogy '98-ban, amikor a Fidesz-kormány programját tárgyaltuk, annak a programnak egészen más üzenete volt, abban a programban eléggé nyíltan, bevallottan az kapott hangsúlyt, hogy érdemesség szerint kíván a kormány foglalkozni az emberek helyzetével, hogy érdemesség szerint juthatnak támogatáshoz és előnyökhöz azok az emberek elsősorban, akik maguk is tesznek a helyzetük javítása érdekében.

Ez az az örökség, amivel, azt kell mondanom, mind a mai napig igazán nem birkózott meg a szocialista-szabad demokrata kormány, jóllehet egy ilyen rászorultsági szemlélet már a Medgyessy-kormány programjában is meg-megmutatkozott, de annak a kormánynak nem volt igazán bátorsága ahhoz, hogy érdemben hozzányúljon fontos kérdésekhez. Két példán keresztül szeretném illusztrálni azt, amiről beszélek: az egyik, ami ebben a programban kiemelt címet kap, az igazságosabb gyermektámogatás; a másik pedig az igazságosabb otthonteremtési politika.

Nos, a Fidesz bevezette a gyermekek után járó adókedvezményt, és ezzel nyíltan meg bevallottan a jövedelemhez jutó, tehát valamilyen szinten a megélhetést önmaguk számára biztosító embereknek ígért támogatást, kedvezményt, és nem törődött vele, hogy ezt a támogatást egyúttal odaadja a legtehetősebb családoknak is; és nem törődött vele, hogy a másik oldalon pedig nem segíti érdemben azoknak a nagyon szerencsétlen sorsú gyermekeknek a felcseperedését, akik olyan helyre születtek, hogy nélkülözésben van részük, mert mindannyian tudjuk, hogy ma Magyarországon van valamilyen mértékű gyermekéhezés, nagyon súlyos gyermekszegénység.

Felmerülhet a kérdés, hogy hogyan lehet ezen az ellentmondáson enyhíteni, hogy a kormánynak az-e a dolga, hogy pótlólagos forrásokat pumpáljon be az alvégen, vagy az a dolga, hogy ezt az igazságtalanságot próbálja meg egy kicsit kiegyenlíteni, kiegyensúlyozni olyan módon, hogy hozzányúl a legtehetősebb helyzetben lévő családok eddigi kedvezményeihez.

(13.10)

Tisztelt Képviselőtársaim! Amikor a kormány határozottan leírja, illetve a miniszterelnök-jelölt kormányprogramjában határozottan leírásra kerül, hogy a kormánynak az a szándéka, hogy megszüntesse azt az igazságtalanságot - lehet, hogy több lépcsőben, de mindenképpen határozott intézkedésekkel -, hogy lényegesen kevesebb támogatáshoz jutnak azok a gyermekek, akik sokkal nehezebb körülmények között élnek, mint jobb helyzetben levő társaik, akkor hitet tesz egy értékrend mellett, ami legalább annyira számon kérhető a konkrét döntésekben, a konkrét intézkedési csomagokban a következő hónapokban, mintha konkrétumokat ír ide a programba.

Csak hogy ne rébuszokban beszéljek, hadd emlegessem föl, hogy mind a mai napig cipeljük magunkkal azt a típusú aránytalanságot, hogy ma egy háromgyermekes családban a szülők adókedvezmény formájában havonta 30 ezer forinthoz jutnak, ami pont a duplája annak, mint amilyen segítséghez rendszeres gyermekvédelmi támogatás formájában egy igazán rászorult helyzetben élő család gyermeke cseperedik. Ezt a típusú igazságtalanságot akarja a kormány szándéka szerint kiegyenlíteni. Ki másnak lenne a kötelessége, a dolga segíteni olyan rétegek helyzetén, akik önmaguk segíteni a saját helyzetükön nem képesek?

Beszéltem a gyermekekről, akik nem tehetnek arról, hogy hova születnek, de szólhatnék az idős emberekről is, fölemlítve, hogy Magyarországon ma a nyugdíjasok több mint 60 százaléka kap 50 ezer forintnál, havi 50 ezer forintnál kevesebb nyugdíjat. És természetesen szólhatnék a fogyatékossággal élőkről, akik nem tudnak munkát vállalni, és ilyen körülmények között azokra a fillérekben kifejezett segélyekre szorulnak, amit eddig kaptak. És természetesen szólhatnék a romák sokszorosan hátrányos helyzetéről, ahol az átlagos életkor, élettartam, amit megélnek, több mint tíz évvel alacsonyabb, mint a nem roma népességben.

Nagyon röviden, csak két mondat erejéig az otthonteremtési támogatás átalakításáról is szólni szeretnék. A Medgyessy-kormánynak csak több mint másfél év elteltével jött meg a bátorsága a külső körülmények kényszerítő hatása következtében ahhoz, hogy hozzányúljon ahhoz a lakástámogatási rendszerhez, amit a Fidesz valóban a jó helyzetben levők számára kialakított. Ez egy jó irányú lépés volt, de nem elégséges lépés. Ma Magyarországon még mindig nem tudnak lakáshoz jutni azok, akik tőkével, önerővel nem rendelkeznek ahhoz, hogy hitelt tudjanak fölvenni. Ez a kormány azt ígéri, hogy tovább halad ezen az úton, és olyan támogatási struktúrát, olyan konstrukciót vezet be, ami elérhetővé teszi, elsősorban a fiatal házasoknak elérhetővé teszi a hitelt olyan körülmények között is, hogy saját tőkével még nem rendelkeznek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindazt, amit nagyon röviden el szerettem volna mondani, ott fejezem be, hogy felhívom mindannyiunk figyelmét arra, hogy egy kormányprogramból nemcsak a konkrétumok kérhetőek számon. Számon kérhető a program szellemisége, szemléletmódja is. Azt gondolom, hogy lehetősége lesz erre a számonkérésre az ellenzéknek is, de mi, szabad demokraták arra vállalkozunk a kormányon belül, hogy a különböző törvények, intézkedések meghozatala idején folyamatosan odafigyelünk arra, hogy ettől az itt ígért szemléletmódtól a kormány ne térjen el.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai