Készült: 2024.03.28.11:51:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2001.02.15.), 266. felszólalás
Felszólaló Dr. Juhászné Lévai Katalin (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:24


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JUHÁSZNÉ LÉVAI KATALIN (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! Szomorú vagyok akkor, amikor a politikai felhangokat érzem abban a vitában, amiben konszenzust lehetett volna találni ellenzéknek és kormánypártnak: abban, hogy Európába tartunk. Európába tartunk, és a munkaügyi szabályozás, a munka világa az együttműködést követelné meg tőlünk. Nem értem a kormánynak és a kormánypárti képviselőknek azt az ideges reagálását, ahogyan kezelik ennek a törvénynek a parlament elé vonszolását. Ahogyan nem tudják rugalmasan kezelni azt, hogy ha törvényi kötelezettség és európai uniós elvárás az, hogy 2000 végéig hat irányelvet iktassunk törvénybe, amelyben egyébként egyetértés van, miért nem lehetett szétválasztani azt a hat irányelvet, amiben meg tudunk egyezni, és miért nem lehet európai módon, párbeszédet folytatva közmegegyezésre jutni abban az egy dologban, amely viszont valamennyiünket egyformán érint. Azt gondolom, mindegy, melyik oldalon ülünk, valamennyien vagyunk és lehetünk még munkavállalók, és lehetünk olyan helyzetben, hogy innen kikerülve majd a saját magunk által meghozott törvényeink alapján kell a saját bőrünkön tapasztalni azt, amiben itt nem tudtunk megegyezni.

Azt gondolom, a felelősség azonban a kormányt terheli; azt a kormányt terheli, amely nap mint nap a szemünkbe vágja, hogy miért nem tudunk mi készséget mutatni a megegyezésre. Olyan emberekkel és olyan kormányzattal nem lehet egyezségre jutni, amelyik egyik oldalon idetartja a kezét, hogy csapjunk bele, a másik oldalon pedig a hátunkba vágja a tőrt. (Közbekiáltás a Fidesz soraiból: Ez képzavar!) A felelősség a kormány oldalán van a társadalmi béke megőrzésében, abban, hogy a sokoldalú tárgyalásokat fenntartsa, és konszenzust keressen. Ugyanakkor ez a tervezet, ami itt van, nem a munkaadók és a munkavállalók közötti békét szolgálja, hanem egyértelműen munkavállaló-ellenes, és próbára teszi a társadalom tűrőképességét.

A törvénytervezetben beterjesztett változtatások teljes mértékben ötletszerűek, nem egyértelműek, felborítják a munka törvénykönyve szabályozásának belső rendszerét. A kormány ahelyett, hogy a jelenleg érvényben lévő munkajog betartására, az ellenőrzések fokozására fordítaná a figyelmet, a jelenlegi javaslattal legalizálja a társadalomban és a munka világában a törvénytelen folyamatokat.

A tervezett rendelkezések növelik a munkavállalók kiszolgáltatottságát. Jó néhány példa elhangzott itt már. Ha csak arra gondolok, hogy a kiküldetéssel és a kirendeléssel együtt járó rendkívüli munkavégzés időtartama teljes mértékben kiszolgáltatottá teszi a munkaadónak a munkavállalót, az, hogy - egyszerűbben lefordítva - közel az éves munkaidőkeret felében azt tehet a munkáltató a munkavállalóval, amit akar, azt gondolom, családellenes is, munkavállaló-ellenes is. És nem hiszem, hogy ezt várja el tőlünk Európa.

Fontosnak tartom azt is, hogy a mai hatályos jogszabállyal szemben a munkavállaló a helyettesítés nyomán jövedelmét elveszítheti. A munkaidőre és a pihenőidőre vonatkozó új szabályok is sújtják a munkavállalókat, a tervezet szinte ösztönöz a heti 48 órás, egybevont időkerettel a napi 20 órás foglalkoztatásra.

Kedves leendő, gyakorló Családanyák és Apák! Ezt tartogatja nekünk a családok kormánya.

A több műszakos munkarendben foglalkoztatott munkavállalók esetében totális felhatalmazást kapnak a munkáltatók a törvénytől való eltérésre. Nem ismerős ez önöknek a mai gyakorlatból? A munkarend, a munkaidő-beosztás módosított szabályai a kollektív szerződés létét kérdőjelezik meg. Az új szabály a ksz-rendelkezés hiányában szabad kezet ad a munkáltatónak. Ki fog önök szerint ezután kollektív szerződést kötni?

Az új koncepció semmibe veszi a munkavállalók alkotmányban biztosított, pihenéshez való jogát.

 

 

(17.00)

 

 

Amíg Európában valóban zárva tartanak az üzletek a piros betűs ünnepnapokon, addig nálunk, Európára hivatkozva, kötelező lesz a nyitva tartás? A helyettesítés díjazásának a megszüntetése, a heti pihenőidő csökkentése, összevonása, vagy a 12 órás munkaidővel járó készenléti munkakör korlátlan alkalmazhatósága - valamennyi nehezíti a munkavállalók létét. Alkotmányellenes az egészségügyi dolgozók ügyelet utáni pihenőidejére vonatkozó rendelkezés is. A munkaidő-kölcsönzés leendő szabályai kapcsán pedig fillérekért foglalkoztatják majd dolgozók seregét, leértékelve ezzel a magyar munkaerőt; vagy a gyesről visszatérő nőknek azonnal felmondhatnak.

Szabad-e ilyen, a munkavállalókat méltánytalanul hátrányos helyzetbe hozó intézkedéseket elfogadni? Vagy van olyan ember, aki nem látja ma Magyarországon, hogy milyen a valós helyzet a munkaerőpiacon? Vagy önök még nem jártak a keleti országrészben, ahol egyértelműen lehet látni, hogy fásult, kilátástalan helyzetben lévő családfenntartók önkizsákmányoló módon és körülmények között vesznek részt a munka világában?

Nem érzékeli a kormány, hogy mi zajlik a 40 ezer forintos minimálbér bevezetése után? Nem érti, hogy mi miért nem támogatjuk? Hogy emiatt ma a munkaviszonyok úgy alakulnak át, hogy ezzel úgy jutunk be Európába, hogy a munkavállalóink papíron már valamennyien részmunkaidőben dolgoznak?! S teszik mindezt jóval az európai bérek alatti jövedelemért. Úgy vélem, ebben a vonatkozásban joggal kérhető számon a kormányzati felelősség.

Szabad-e, lehet-e kockáztatni a munkavállalók biztonságát? Azt gondolom, ebben van a kormányzat felelőssége, és ebben mi nem vagyunk partnerek. Nem azért, mert ellenzéki szerepből politizálunk, hanem azért, mert átérezzük, hogy mit jelent egy országban normális körülmények között élni és dolgozni, s mit jelent az elesettek számára, az ország lakosságának kétharmada számára garanciákat biztosítani a munkajogi szabályozás terén.

Egyetlenegy dolgot szeretnék még megemlíteni: önök azt ígérték a kormányprogramjukban, hogy a munka törvénykönyve átfogó módosítását teszik az asztalra. Ezt a magam részéről akkor is nagy örömmel olvastam, és tudtam volna támogatni, hiszen ezzel a hónapok óta, vagy lassan már fél éve zajló előkészítő munkával most nagyon sok mindent ide lehetett volna tenni az asztalra, ami közös érdekünk lett volna - ha csak arra gondolok, hogyan lehetett volna a közalkalmazotti, a köztisztviselői törvénnyel összehangolni a munka törvénykönyve eme módosítását; hogyan lehetne a civil szervezetek, az egyházak speciális foglalkoztatási szabályozását összehangolni a munka törvénykönyvével; vagy a státustörvény várható munkajogi hatásait hogyan lehetne végiggondolni a munka törvénykönyve változtatása kapcsán; vagy a jogorvoslati fórumok rendszerét, és sorolhatnám tovább.

A rendszerváltás után 12 évvel, azt gondolom, megérett a helyzet arra, hogy normális körülmények között szabályozzuk a munka világát. Ebben van az önök felelőssége, ezt vártuk önöktől. Azt gondolom, ezt várta önöktől valamennyi magyar állampolgár is. Sajnos, miután ezt nem tették meg, jómagam és nyilván képviselőtársaim nagy része sem tud partner lenni ebben a munkavállalók számára elfogadhatatlan törvénymódosításban.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai