Készült: 2024.03.28.20:26:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2009.11.18.), 63. felszólalás
Felszólaló Filló Pál (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Foglalkoztatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:07


Felszólalások:  Előző  63  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FILLÓ PÁL, a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Államtitkár Úr! Kedves Képviselőtársaim! Bizottságunk a november 9-ei ülésén tárgyalta meg az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló törvényjavaslat általános vitára való alkalmasságát.

A törvényjavaslat kapcsán tulajdonképpen felmerülhetne az is, hogy ez csak egy szűk szeletét szabályozza újra a magyarországi foglalkoztatási helyzetnek, foglalkoztatási szabályoknak, hiszen esetenkénti foglalkoztatásról van szó, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon elterjedt ez a foglalkoztatási forma, ha szabad így fogalmaznom, egy kicsit túlzottan is elterjedt. Pillanatnyilag csaknem másfélmillió alkalmi munkavállalói könyv van kiadva, és ez az elterjedtség együtt járt bizonyos nagyon nemkívánatos hatásokkal is, hiszen valamennyien jól tudjuk, hogy a munkáltatók jó része nem szabályosan használta fel ezt a foglalkoztatási formát, és inkább a munkavégzés szürkítése vagy feketévé válásának eszközeként értelmezték és használták. Erre jó bizonyítékkal szolgálnak az Országos Munkaügyi Felügyelőség országos ellenőrzései, amelyek a mezőgazdaság, az építőipar, az idegenforgalom, a turizmus, de még a feldolgozóipar területén is meglehetősen lehangoló eredményeket hoztak, hiszen az ellenőrzések mintegy 80 százaléka szabálysértésekre derített fényt.

Emellett volt még egy nehézsége az alkalmi munkavállalói könyvnek: a nagyszámú munkavállalási eset azt eredményezte, hogy a munkaügyi központok kirendeltségein januárban és februárban az ügyintézők döntő többsége gyakorlatilag semmi mással nem tudott foglalkozni, csak ezeknek a könyveknek az érvényesítésével, ezért mindenképpen szükséges és indokolt ennek a területnek az újraszabályozása.

Az új törvény koncepcionális módosítási elemeket is hordoz. A legfontosabb az, hogy a jövőben elektronikusan kell majd bejelenteni a munkavállalást, s ezzel az ellenőrzések reményeink szerint lényegesen hatékonyabbá válhatnak. Négy esetben lehet ezzel a lehetőséggel élni: a rövid időtartamú munkavégzéseknél, az idénymunkák esetében, a magánszemély munkáltatóknál és a közhasznú szervezeteknél. Ugyanakkor szigorodnak a feltételek is, hiszen megszűnik az általános kedvezmény, az, hogy csökkentett járulékkal lehet az ilyen típusú munkavégzés során a munkavállalókat alkalmazni. Az idénymunkánál és a magánszemély munkáltatóknál marad meg a kedvezmény 40 százalékos közteher formájában, de csak akkor, ha a munkavégzés időtartama nem haladja meg a tíz napot.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! A bizottság ülésén kormánypárti és ellenzéki képviselőtársaink egyaránt jó néhány problémára hívták fel a figyelmet; ezeket szeretném még a tisztelt Háznak tolmácsolni.

Többen megfogalmazták, ahogy amíg az egyik oldalról egyetértenek az egyszerűsítéssel és az adminisztráció gyorsításával, a másik oldalról problémának látják a mezőgazdaságot érintő szabályozás meglehetős kuszaságát; illetve az is szóba került, hogy az alkalmi foglalkoztatás közterhei milyen mértékben kerüljenek megfogalmazásra, hiszen hol van az az ésszerű határ, igen tisztelt képviselőtársaim, ahol meg kell húzni a terhek befizetését annak érdekében, hogy azok valóban befizetésre is kerüljenek. Ha túl magas a közteher, akkor az véleményünk szerint - és ebben a kormánypárti és az ellenzéki képviselők csaknem egyetértettek - egyre inkább a feketefoglalkoztatás irányába nyomja el a rendszert, s még az a kevés pénz sem fog befolyni a rendszerbe, amit eddig be tudtunk ebből szedni.

Igen tisztelt Képviselőtársaim! Meggyőződésem, meggyőződésünk, hogy olyan szabályozási rendszert kell kialakítani, amely a munkaadókat nem lehetetleníti el, a másik oldalról viszont a munkavállalóknak is kellő védettséget biztosít.

(11.20)

A törvényjavaslat alapjában véve megfelel ezeknek a kritériumoknak, ugyanakkor szeretném hangsúlyozni, hogy jó néhány olyan módosító indítványt kell a javaslathoz benyújtani, ami egyrészt egyértelműbbé teszi a szabályozást, a másik oldalról pedig megteremti annak a lehetőségét, hogy a törvénnyel élni és ne visszaélni tudjanak a munkáltatók, ugyanakkor a munkavállalók, a dolgozók számára pedig kellő védettséget kell hogy biztosítson a törvényjavaslat.

Mindezekkel együtt a bizottságunk 10 igen szavazattal, 8 nem szavazat ellenében, 1 tartózkodás mellett a törvényjavaslatot általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  63  Következő    Ülésnap adatai