Készült: 2024.04.18.03:39:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

246. ülésnap (2012.12.04.), 6. felszólalás
Felszólaló Scheiring Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:45


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen a szót. Bár a kormány szemmel láthatóan bankalapítási lázban ég, azt nem tudjuk, hogy pontosan kik, mennyi pénzből és mire is kapnak lehetőséget az államtól. Félő így, hogy a hangzatos tervek csak a narancsos oligarchák kistafírozását szolgálják, ennek készítik elő a terepet. Webbank, Takarékbank, Eximbank, MFB. Nézzük is a részleteket!

Itt van mindjárt a legfrissebb. A Matolcsy György vezette tárca 3 milliárd forintot adott egy még ki nem dolgozott ötlet, a webbank megvalósítására. Miniszteri biztosnak nevezték ki Körtvélyessy Lászlót, aki egyben résztulajdonosa is a Webbank Tőketársaság Zrt.-nek. A devizahitelesek érdekeit képviselő szervezet kezdeményezése egyébként nem lenne egy rossz ötlet, azonban az, hogy konkrét tervek és tanulmány nélkül pusztán bemondásra ad az állam 3 milliárd forintot egy olyan cégnek, amelynek tulajdonosát egyben miniszteri biztosnak is kinevezik, ez már elég hajmeresztő. Nekem is van egy jó ötletem, tisztelt kormánypárti képviselőtársaim. Akkor én is kapok majd 3 milliárd forintot, és majd egy biztosi stallumot is majd a minisztériumtól?

De nézzük tovább! A kormány nagy terveket szövöget a keleti nyitást segítő Eximbankkal is. A cél nemes. A kkv-k külföldi piacokon való terjeszkedését segítené a kormány, ám ezt sajnos szintén átláthatatlan módon tenné, súlyos kockázatokat vállalva. A bankot kihúzták a PSZÁF felügyelete alól, lazítottak a hitelezési szabályain, és jelentősen felemelték a bank forrásbevonási határát, 1200 milliárd forintig. Ez az összeg egyébként nagyságrendileg megfelel az államháztartás éves hiányának; mindezt visszavonhatatlan, automatikus állami kezesség mellett.

Van tehát egy állami bank, amely a teljes magyar államháztartási hiány nagyságrendjéig hitelezhet, melyre az adófizetők pénze a garancia, és amelyet a pénzügyi felügyelet nem vizsgál. Ez megint csak több mint rémisztő.

A harmadik gyanús lépés pedig a Magyar Fejleszti Banknak a Takarékbankban való tulajdonszerzése. Az MFB üzleti titokként kezelve megvette a Takarékbank közel 40 százalékát egy német banktól. A Takarékbanknak kulcsfontosságú szerepe van. Egyetértünk, a takarékszövetkezeteknek fontos szerepet kellene viselniük a helyi gazdaság megerősítésében, betöltve egyébként azt az űrt, amit a kereskedelmi bankok hagynak a helyi gazdaság finanszírozásában. Az MFB szándékai azonban ismeretlenek, nem tudni, melyik narancsos oligarchának akarják kikaparni a gesztenyét.

A hazai beágyazottsággal bíró hazai bankok súlyának nőnie kell, de ehhez garanciákat is kellene kapnunk, hogy nem lojális pénzemberek beágyazottsága fog valójában nőni. Ezért közérdekűadat-igényléssel fordultam az MFB-hez szombaton, hogy hozzák nyilvánosságra az üzleti titokként kezelt vételárat.

Végül régóta halljuk, hogy hamarosan létrejön egy zöldbank állami részvétellel, amit egyébként a Fidesz a választási programjában is megígért. Azóta hivatalos bejelentésre nem került sor, ezért joggal gondolhatjuk, hogy ez az ötlet is arra a sorsra jutott, amire a Fidesz zöldgazdasági ígéretgyűjteménye.

(9.20)

A zöldgazdaság ugyanakkor nemcsak azért nem fejlődik, mert a bankok nem hiteleznek, hanem azért sem, mert a zöldgazdaság nagyon erősen függ a szabályozási környezet minőségétől, annak kiszámíthatóságától, illetve egy jó ösztönzőrendszertől. Ezért javasolta az LMP a költségvetési javaslatában a zöldberuházási alap létrehozását. Önmagában egy zöldbank nem lehet sikeres, ha az előbbi feltételek nem teljesülnek, ezért erről is jó lenne újabb részleteket hallani, és arról is, hogy hogyan kívánja a kormány a zöldberuházások iránti keresletet növelni és a kiszámítható környezetet megteremteni.

Az állam tehát bankalapítási lázban ég. Szögezzük le, hogy amikor a kormány bejelentette, hogy a bankokat meg kívánja adóztatni, a céllal az LMP egyetértett; amikor a miniszterelnök arról beszélt, hogy nagyobb szerepet kell kapniuk a helyi bankoknak és takarékszövetkezeteknek, a céllal az LMP egyetértett. A takarékszövetkezetek, a helyi gazdaságba jobban beágyazott bankok szerepének növelése üdvözlendő cél lenne, a kormány lázálmai azonban átláthatatlan lépések sorához vezettek, amelyek kockázatát végső soron az adófizetők viselik. Az átláthatóság és az elszámoltathatóság hiányában félő, hogy a hangzatos tervek csak a narancsos oligarchák kistafírozásának készítik elő a terepet. Éppen ezért követeli az LMP a kormány minden ilyen ügylete kapcsán a lehető legszélesebb körű átláthatóságot.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai