Készült: 2024.04.26.00:57:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

196. ülésnap (2001.03.27.), 340. felszólalás
Felszólaló Dr. Vonza András
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 6:54


Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VONZA ANDRÁS földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Annak ellenére, hogy a napirenden lévő H/3462. számú országgyűlési határozati javaslat tárgyalásában az ismert okok miatt kezdettől nem vehettem részt, felhasználom az alkalmat, hogy a vitában elhangzottakat összefoglaljam, a véleményemet röviden ismertessem.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium megkülönböztetett fontosságú tevékenységének tartom a területfejlesztés irányítását, ezért a határozati javaslat tárgyalását végig figyelemmel kísértem, az írásos anyagból tájékozódtam. Örömömre szolgál, hogy a területfejlesztés ügyét nemcsak én, hanem önök is nagy jelentőségűnek tartják. Ezt a megállapítást a tisztelt képviselő urak sok hozzászólásából, az élénk vitából vontam le.

Úgy ítélem meg, hogy a javaslatunk, amelyről a tisztelt Országgyűlés hamarosan szavazással is állást foglal, nemcsak a szűken értelmezett területfejlesztés, hanem az ország jövője szempontjából is nagyon fontos. Itt csak utalni szeretnék arra az expozéban is megfogalmazott indokra, hogy az Európai Unióhoz való csatlakozásunk szempontjából milyen jelentőséggel bír a határozati javaslat elfogadása.

 

 

(Az elnöki széket Gyimóthy Géza, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

 

A vitában felszólalók többsége támogatta és egyetértett a határozati javaslat azon részeivel, amelyek elősegítik és ösztönzik a területfejlesztési programok elkészítését, a programfinanszírozás bevezetésével lehetővé teszik a régiók felkészülését az uniós támogatások majdani fogadására, növelik a területfejlesztési célelőirányzat felhasználása decentralizálásának mértékét, egyszerűbbé, átláthatóbbá és ellenőrizhetőbbé teszik a kedvezményezett térségek besorolásának feltételrendszerét.

Tisztelt Képviselő Urak, Képviselő Hölgyek! Engedjék meg, hogy az egyetértő és támogató hozzászólások részletesebb összefoglalása helyett bővebben azokra a hozzászólásokra térjek ki, amelyek a javaslattal kapcsolatos kritikákat fogalmazták meg. A hozzászóló képviselő urak és hölgyek közül többen észrevételezték, hogy a javaslatban nem jelennek meg címzetten a kistérségek. Ebből arra következtettek, hogy a területfejlesztésben nem kap megfelelő hangsúlyt a kistérségek helyzetének javítása. Szeretném eloszlatni a tisztelt képviselők aggodalmát. Az a körülmény, hogy a területfejlesztési törvény az állami támogatások címzettjeként a régiókat és a megyéket jelöli meg, és nem teszi lehetővé a források decentralizálását kistérségi szintre, nem jelenti azt, hogy a kistérségek támogatására nincs lehetőség. Hiszen a területfejlesztést szolgáló források megyék és régiók közötti felosztása a kedvezményezett kistérségek lakónépessége figyelembevételével történik, igaz, hogy differenciált mértékben. A differenciálás a területfejlesztési célelőirányzatnál azt jelenti, hogy a régiók között a kedvezményezett kistérségek lakónépessége alapján osztjuk fel a keret 20 százalékát, és a megyék közötti felosztásnál a keret 50 százalékát osztjuk fel. A differenciálás indoka pedig az, hogy a térségi, kistérségi programok kidolgozásának és megvalósításának támogatása elsősorban a megyei területfejlesztési tanácsok feladata.

A területi kiegyenlítést szolgáló támogatásnál még nagyobb szerepet kapnak a kistérségek. A megyei keretek kiszámításánál a forrás 70 százalékát a kedvezményezett térségek lakónépessége alapján osztjuk fel. Úgy gondolom, hogy az előzőekkel sikerült meggyőznöm a tisztelt képviselőket arról, hogy kiemelt feladatnak tekintjük és a rendelkezésre álló eszközökből megkülönböztetett mértékben kívánjuk elősegíteni a kedvezőtlen helyzetű kistérségek felzárkóztatását. Ezt támasztja alá, hogy az Országos Területfejlesztési Tanács egyetértésével a leghátrányosabb helyzetű kistérségek támogatására 400 millió forint felhasználásával központi pályázati rendszert tervezünk működtetni.

Többen vitatták a tisztelt képviselők közül a decentralizálás mértékét, és módosító javaslatokat is beadtak annak megváltoztatására. Nem tartom indokoltnak a javasolt mérték megváltoztatását azért, mert azokat az egyes szintek, régiók, megyék által ellátandó feladatok figyelembevételével alakítottuk ki. A központi keret további csökkentése pedig veszélyeztetné a központi keretre vállalt eddigi kötelezettségek teljesítését, a más tárcákkal közösen meghirdetett pályázatokat, az Országgyűlés által a költségvetésben előírt öt legkedvezőtlenebb helyzetű megye többlettámogatását, amely a teljes részelőirányzat közel 10 százalékát teszi ki.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Urak, Asszonyok! Még röviden két témával szeretnék foglalkozni, amelyek eltérőek az előző országgyűlési határozattól, és amelyekkel kapcsolatos eltérő nézetek a vitában is megjelentek.

Többen kifogásolták azt, hogy a kedvezményezett térségtípusok száma a korábbi négyről a javaslat szerint háromra csökken, és eltűnik a tartósan munkanélküliséggel sújtott térségtípus. Annak a kiemelésével, hogy a változtatást az Európai Unió gyakorlatának átvétele is indokolja, szeretnék megnyugtatni mindenkit, hogy emiatt egyetlen kedvezőtlen helyzetű kistérség sem kerül rosszabb helyzetbe, nem marad ki a támogatható kistérségek közül. Ugyanis a tartós munkanélküliség egy kistérség esetében döntően a társadalmi, gazdasági elmaradottság, az ipari szerkezetátalakítás vagy a mezőgazdaság kedvezőtlen helyzetének következménye. Az előző országgyűlési határozat alapján is csak két kistérség tartozott a most elhagyni tervezett típusba, amelyek viszont az előzetes számítások alapján a javasolt három típus egyikébe fognak bekerülni.

Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Megköszönve türelmüket, kérem, hogy a területfejlesztés támogatási rendszerének reformja és az Európai Unióhoz történő csatlakozás érdekében alapvető fontosságú országgyűlési határozati javaslathoz benyújtott és a kormány által támogatott módosító, illetve kapcsolódó módosító javaslatokat elfogadni és a kormány által nem támogatott javaslatokat elutasítani szíveskedjenek. Továbbá megkérem az igen tisztelt Országgyűlést, hogy a javaslataikkal kiegészített határozati javaslat elfogadását a zárószavazásnál szavazataikkal támogassák.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok és az MSZP padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai