Készült: 2024.04.19.22:31:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.),  131-138. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:13


Felszólalások:   131   131-138   139-148      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések tárgyalásával folytatjuk munkánkat. Szi-lágyi György és…  kérem képviselőtársaimat, a munkánkat folytatjuk. Köszönöm. Képviselő asszony, az ön megértését is köszönöm.Tisztelt Országgyűlés! Szilágyi György, Gyöngyösi Márton és Bana Tibor, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Varga Mihály miniszterelnök-helyettes urat, pénzügyminiszter urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urakat, elfogadják-e a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszterelnök úrtól kérik a választ. (Bana Tibor szólásra emelkedik, de nem működik a mikrofonja.) Igen, jeleztem már a kollégáknak. Azt gondolom egyébként, hogy megértjük az ön szavát… (Bana Tibor: Megvárjuk miniszterelnök urat.) Köszönöm szépen. Képviselő úr, igen nemes válasz, megértettük. (Taps a Jobbik soraiból.) Tájékoztatom, hogy miniszterelnök úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben Móring József Attila váltja fel.)

Tisztelt Országgyűlés! (Moraj a Jobbik soraiban.) Még szintén a jobbikos képviselőtársaimról van szó, tehát önök szólalnak fel, ha lehetővé teszik, hogy megadjam a szót. Stummer János, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Meddig él vissza a hatalom mindannyiunk türelmével?” címmel.

(17.00)

A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt a válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen… (Stummer János jelzésére:) Igen, öné a szó, parancsoljon!

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Néhány tízezer forint havonta, önöknek ez nem pénz, talán észre sem vennék, ha egyszer csak eltűnne a pénztárcájukból, de azoknak az embereknek, akiknek nincs más ellátásuk, egészségi állapotuk leromlása miatt pedig esélyük sincs, hogy dolgozni tudjanak, azoknak az embereknek ez a néhány tízezer forintos rokkantsági ellátás az életben maradást jelenti  pontosabban jelentette, amíg önök el nem vették tőlük.

(Hiszékeny Dezsőt a jegyzői székben Szabó Sándor váltja fel.)

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Ami az utóbbi napokban a rokkantsági ellátással kapcsolatban napvilágra került, az az önök bukásával egyenértékű. Pedig megóvhatták volna magukat és az érintetteket ettől a skandalumtól, 2011-ben a vonatkozó törvény parlamenti vitájában ugyanis világosan felhívtuk az önök figyelmét azokra a veszélyekre, amelyek azóta beigazolódtak.

De hiába próbáltuk önöket jobb belátásra bírni, a politikai közösségüktől azóta már megszokott flegma nagyképűséggel söpörtek le az asztalról minden jó szándékú javaslatot. Elmondtuk, hogy hiába a rokkantnyugdíjak rendszerében van a legtöbb potyautas, de akkor sem az a megoldás, hogy egy fűnyíróval áthajtunk a rendszeren, ahogy önök tették. Elmondtuk, hogy a felülvizsgálatokat nem lehet olyan méltatlanul és megalázó módon végrehajtani, úgy, hogy az érdekvédelmi szervezeteket is kiszorítják belőle, mint ahogy önök tették. És elmondtunk még sok minden mást, de önök a fülük botját sem mozdították, úgy tettek, mintha meg sem hallanák ezeket az érveket.

Hölgyeim és Uraim! Önök kisemmizték ezeket a kiszolgáltatott embertársaikat, maguk tönkretették az érintett családokat, és hiába lesz itt akármilyen döntés a korrekcióról, nincsenek illúzióink, beindul majd megint a kormányzati „itt a piros, hol a piros”, és szépen, észrevétlenül elsumákolják majd az arányos kártérítést. És hogy miért? Mert megint a kivagyiságuk győz majd a lelkiismeretük felett, mert önök szerint ebben az országban senki másnak nem lehet igaza, csak és kizárólag maguknak. Ugye, nem lesz, nem így lesz (Az elnök csenget.), Rétvári államtitkár úr? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nézzük, mi az az intézkedéscsomag, amit ön ellenez, mi az az intézkedéscsomag, ami nem született volna meg, hogyha a Jobbik van döntéshozatali helyzetben. A megváltozott munkaképességűeknek a foglalkoztatási szintje 18 százalék volt 2010-ben; ön elmondta most is, hogy újra nem szavaznák meg azokat a törvénymódosításokat, ami ezt 18 százalékról 40 százalékra emelte. Önök munkanélkülivé tennék a megváltozott munkaképességűek 22 százalékát egy lépésben. (Z. Kárpát Dániel: Jó kommunista vagy, barátom, jó kommunista vagy!)Nézzük meg, hogy mennyivel csökkentenék a forrásokat! Míg 2013-ban 34 milliárd forint állt rendelkezésre rehabilitációs foglalkoztatásra, most már 42, önök tehát elvennének 8 milliárd forintot, elvennék a rendelkezésre álló források 20-25 százalékát.

Ha megnézzük, hogy milyen intézkedéseket nem támogatott ön ma sem, és azt mondta, hogy vissza is vonná, hogyha lehetősége lenne, azokat az intézkedéseket, amelyek azoknak a munkáltatóknak a számát, akik rehabilitációs kártyával foglalkoztattak megváltozott munkaképességűeket, ezeknek a számát 3217-ről 9125-re emelte. Magyarul ön megharmadolná azoknak a foglalkoztatóknak a számát, akik megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatnak; azoknak a számát pedig, akik rehabilitációs kártyával dolgoznak  azoknak a száma ’12 és a jelen idő között 5574-ről 37 245-re emelkedett , ön ezektől az emberektől is elvenné a rehabilitációs kártyát, elvenné a munkalehetőséget.

Nekünk az volt az alapvető hozzáállásunk, hogy aki dolgozni tud, dolgozni képes, lehet, hogy nem olyan munkakört, mint mások, de valamilyen munkakört töltsön be. Ez nyilvánvalóan a munkáltatóknak többletköltséggel jár, hiszen ezeket az embereket többletfigyelemmel kell kísérni, többletképzésre van szükség, nehezebb a munkába állásuk, ezért ehhez mi támogatást adunk, összesen 42 milliárd forintnyit, azért, hogy a megváltozott munkaképességűeknek is teljes értékű élete legyen (Az elnök csenget.), mert normál munkahelyet tölthessenek be. Ezt a lehetőséget vennék el önök tőlük. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő úrnak egy percben. Parancsoljon!

STUMMER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! A feltett kérdéseire vonatkozólag, illetve a megelőlegezett véleményére vonatkozólag azt tudom önnek mondani, hogy „nem” a válaszom, az elnök úrnak pedig jelezném, hogy nem fogadom el az államtitkári választ. Az alkotmánybírósági döntés nyilvánosságra kerülésétől kezdődően ez az első alkalom, amikor ez az ügy idekerül a Ház asztalára, és bár erre én külön nem hívtam fel az államtitkár úr figyelmét, úgy látszik, magától nem jutott eszébe, úgyhogy megteszem, és felhívom rá a figyelmét: államtitkár úr, egy bocsánatkérést vár el az a néhány százezer ember, sok tízezer család, akivel ezt tették az utóbbi években. Államtitkár úr, bocsánatot kér ön a kormány és a pártszövetsége nevében? Erre legyen kedves válaszolni! Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg az államtitkár urat. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen. Ha bocsánatkérésről van szó, talán önnek kéne a jobbikos kolléganőitől a mai napon bocsánatot kérni. (Kunhalmi Ágnes: Bocsánat, mondd ki, hogy bocsánatot kérünk!  Z. Kárpát Dániel: Ez nagyon proli volt, ez még hozzád is méltatlan!) De szeretném folytatni azt a sorozatot, hogy a jövőben milyen segítséget kívánunk adni ezeknek az embereknek, hiszen fejlesztési forrásból 13 ezer főnek a segítségére indítottunk programot, amiből 8 ezer főnek a munkavállalását igyekszünk segíteni, pontosan azért, hogy ez a lehetőség a jövőben is meglegyen. A jövedelemszerzést a minimálbér 150 százalékáig engedjük meg, pontosan azért, mert Magyarországon hála istennek most már nőnek a bérek, többet tudnak keresni az emberek, többet tudnak keresni a megváltozott munkaképességűek is. Tisztelt Képviselő Úr! Nem csak abban tévesztett műfajt, hogy elfogadja vagy nem fogadja el a választ, hiszen ez már az azonnali kérdések és válaszok órája, nem az interpellációknak az időszaka, a kétórás időtartama, de úgy látom, itt is műfajt tévesztett, hiszen ön a felszólalásában egyértelműen ellenezte és hibásnak tartotta azokat a jogszabályokat, amelyek végre biztos megélhetést, munkahelyet és perspektívát adtak nemcsak a megváltozott munkaképességűek tizenegynéhány százalékának, hanem 40 százalékának. (Az elnök csenget.)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   131   131-138   139-148      Ülésnap adatai