Készült: 2024.04.26.01:06:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (2007.09.10.), 332. felszólalás
Felszólaló Dr. Ángyán József (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:34


Felszólalások:  Előző  332  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ÁNGYÁN JÓZSEF (Fidesz): Elnézést kérek, hogy még két percet kértem. Még a megállapodási kényszert abból a szempontból szeretném egy kicsit idehozni a Ház elé, hogy valóban olyan külső és belső kényszerek vannak, amelyek miatt, ha az agrárium szereplőinek egy csoportja valamilyen problémát felmutat, akkor számíthat erre a megoldásra, és kényszerítve vagyunk, hogy megoldást találjunk, ha bizonyos dolgokban ő is enged. És ez bizony a kormány felelőssége, hogy valamiféle konszenzust próbáljon teremteni, és a kölcsönös előnyök alapján - mondjuk így - osszuk fel a világot, hogy mindenki érvényesülhessen ezen a terepen, és ne a külföldi vagy a spekulációs tőke vigye el előlük a földet. Ez bizony kormányzati felelősség, hogy segítse hozzá a szereplőket egy ilyen típusú konszenzus kialakításához, és ezt nem lehet áthárítani, kedves Herbály képviselő úr, azokra az érdekképviseletekre, amelyeket itt említettél volt.

Még annyit szeretnék mondani, hogy ehhez kapcsolódik maga az egész támogatási rendszer is. Át kell gondolnunk, hogy mit is támogatunk mi az agráriumban. Kiket támogatunk, milyen módon támogatjuk? Nem túl barátságos, valóban szóba hozom ezt a dolgot, és nem sok jót mutat, miközben persze a miniszter úr azt mondja, hogy a célcsoportok mindenkit magukba foglalnak, az őstermelőktől a társas vállalkozásig, és ezt a miniszter úr a meghallgatása során is elmondta, azonközben valóban a forrásokhoz való hozzájutás - finoman szólva - diszkriminatív, amikor például a modernizációs beruházási típusú támogatásoknál a felső 7 százalék adhat be egyáltalán pályázatot, hogy megerősítse a birtokát. Nem lehet a birtokpolitika alapja ez a támogatási rendszer.

Még egy dolgot: valószínűleg, amit a földalap földértékesítési gyakorlatában kialakítottak, az is bizony erősen vitatható és újragondolandó. Elképzelhetetlen, hogy olyan értékesítési egységeket hozzunk létre, amelyek alapján a gazda nem tudja megvenni a szomszédjában lévő kisebb földterületet. Ezeket akceptálni kell! Nem lehet 300 vagy 200 hektáros egységekben meghirdetni a földet, mert így valóban az a másik csoport, amelynek az érdekeit szintén érvényesíteni akarjuk - a helyben lakó gazda -, egyszerűen nem jut hozzá a földhöz.

Szóval, azt hiszem, nyugodtan mondhatom, hogy a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség vagy az érdekképviseletek oldaláról készen állunk ezekre a tárgyalásokra, de ezeknek bizony stratégiai tárgyalásoknak kell lenniük, és nem egy módosító elemről, nem az állattenyésztők földigényéről van itt pusztán szó.

Köszönöm szépen, és elnézést kérek.




Felszólalások:  Előző  332  Következő    Ülésnap adatai