Készült: 2024.04.19.21:39:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2005.11.14.), 442. felszólalás
Felszólaló Kiss Attila (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:01


Felszólalások:  Előző  442  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KISS ATTILA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A nemzeti kulturális alapprogramról szóló törvény módosításának szándéka a szocialisták részéről régi keletű, ez a 619 ígéret közül valamelyik volt a korábbi években. Most előttünk van a törvényjavaslat, illetve a módosítás, és elsősorban örülnünk kell, hiszen sajnos a kulturális terület nem büszkélkedhet igazán komoly eredményekkel. Nem is csoda, hiszen az elmúlt időszakban, valamivel több mint három év alatt három miniszter dolgozott a kormánynál, és előfordult olyan is, hogy az egyik miniszter az előző miniszter egyébként pozitívnak, jó kezdeményezésnek indult javaslatát vagy valamilyen bejelentését a következő évben negligálta, megszüntette. Például a múzeumi programra - amit még talán Hiller miniszter úr hirdetett meg - szánt összeget, amit annak idején megterveztek, a következő miniszter, Bozóki András jelenlegi miniszter úr tizedére vagy századára csökkentette le.

Ezek után valóban azt mondhatjuk, örülünk, hogy van egy kezdeményezés, amit a kormány talán megpróbál végigvinni, hiszen tudjuk - ahogy beszéltünk is róla -, hogy nagyon kevés kulturális kezdeményezése ment végig a kormánynak. De sajnos azt is el kell mondanunk, hogy ez egy álságos javaslat, hiszen egyrészt garantálja, hogy az alapprogramból alap lesz, tehát nem egy költségvetési sor lesz, így nem fogják érinteni az olyan zárolások, amelyeknek az elmúlt időszakban tanúi voltunk, amikor is több mint 4 milliárd forintot zároltak azoktól az emberektől, azoktól a szervezetektől, akik áldoztak a magyar kultúrára.

(1.50)

Ez jó, mármint hogy a tervezet szerint ez meg fog szűnni, ugyanakkor az Állami Számvevőszék, ahogy többen is utaltak rá a képviselőtársaim, megállapította, hogy az elmúlt időszakban, 1999-től már jórészt alapként működött ez a rendszer, tehát igazából nagyon komoly változtatás ezen a területen sem fog történni.

Egy olyan dolog viszont azért mindenképpen fontos, illetve dicsérendő, amire a kormány, a jelenlegi kormány rájött: rájött arra, hogy csak úgy képes megvédeni a nemzeti kulturális alapprogramot - vagy ha alap lesz, akkor az alapot - Gyurcsány Ferenctől, ha kiveszi a kezéből ezt a területet az összeggel együtt természetesen. Ezzel egyet kell értenünk, mármint azzal, hogy Gyurcsány Ferenctől el kell ezt venni, nehogy a különböző száz lépések és egyéb nagy bejelentések során eltűnjön a nemzeti kulturális... (Halász János: Száz hosszúlépés!), száz hosszúlépés vagy valamilyen más program során eltűnjön a nemzeti kulturális alapprogram egyik napról a másikra, ezért ezt a részét támogatni tudjuk a kezdeményezésnek.

Ugyanakkor azért is álságos ez a törvényjavaslat, mert úgy tesz, mintha a nemzeti kulturális alapprogram önállóságát növelné, közben - amint azt Halász képviselőtársam is említette - növeli a szocialista kormány befolyását a döntésekben, hiszen egy antidemokratikus törekvést is látunk ezek között a sorok között. A képviselők vagy tapasztalatlanságból, vagy valami más okból úgy akarják a demokratikus döntéshozatalt a kormány hatalma alá gyűrni, mintha semmi probléma nem lenne ezzel. Úgy akarják a demokratikus döntéseket lecserélni, ahogy az öregecskedő feleségeket ezek szerint.

Ebben a javaslatban az is végtelenül álságos, ahogy önök csorbítani akarják a szakmai szervezetek jogait. A törvényjavaslat indokolásában meg sem említik, hogy el akarják venni a szervezetek delegálási jogát, de az bezzeg igenis olvasható, hogy az ideiglenes kollégiumok tagjainak kinevezésénél szűkül a miniszter jogköre. Nem lett volna tisztességesebb, bátrabb dolog, ha legalább a részletes indokolásban ezt a sokkal fontosabb, nem az ideiglenes kollégiumokra, hanem az állandó szakmai kollégiumokra vonatkozó módosítást is indokolják? Önök komolyan azt hitték, hogy ha a szövegben meg sem említik, talán nem veszik majd észre a szakértők, a szakmai közösségek? Önök nemcsak tisztességtelenül jártak el, hanem tökéletesen látható a tapasztalatlanságuk is. Az álságos magatartásukat mutatja, hogy nem mertek egyeztetni a szervezetekkel.

Végül egy levelet szeretnék fölolvasni, egy levélrészletet egészen pontosan, amit öt szakmai szervezet juttatott el a miniszter úrhoz, Bozóki András még mindig miniszter úrhoz, és hozzánk is, országgyűlési képviselőkhöz is eljuttatták ez a levelet. Néhány idézet:

“Miniszter Úr! 2005. szeptember 16-án volt alkalmunk az önnel való személyes konzultációra, ahol örömmel nyugtáztuk kijelentését, miszerint a nemzeti kulturális alapprogrammal kapcsolatos törvénymódosító javaslat csupán az alappá történő visszaalakítást tartalmazza, más lényegi változtatást nem tartalmaz.ö

“Miniszter Úr! Sajnálattal kell tájékoztassuk önt arról, hogy a szeptemberi értekezleten elhangzott ígérettel szemben a népművészeti szakmai szervezetekkel sem történt egyeztetés a nemzeti kulturális alapprogram átalakításával kapcsolatban. Sajnálattal kell megállapítanunk, hogy a nemzeti kulturális alapprogrammal kapcsolatos törvénymódosító javaslatba az alap működését érintő lényegi változtatások kerültek.ö

Ezek után valóban meg kell említenünk, hogy érthetetlen számunkra, hogy ha három évig nem volt fontos ezt a törvényjavaslatot behozni, most miért kell behozni - Garamvölgyi képviselőtársam utalt rá, hogy érdekes, hogy az utolsó fél évben, néhány hónapban akarja a kormány ezt behozni. Azt kérem én is, képviselőtársaimhoz hasonlóan, hogy szüneteltessék a tárgyalását ennek az anyagnak. Amíg a szakmai szervezetekkel nem történik valódi egyeztetés, addig mi ezt nem tudjuk semmilyen módon támogatni.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban. - Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó!)




Felszólalások:  Előző  442  Következő    Ülésnap adatai