Készült: 2024.04.19.20:27:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 40. felszólalás
Felszólaló Nacsa Lőrinc (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:03


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Asszony! Ma már hallhattunk több felszólalást is a nagyszülői gyed részleteiről és részletszabályairól. De hogy honnan is indultunk, hová tartunk, és hogyan léptünk arra az útra, hogy megérkezhettünk a mai törvényjavaslat tárgyalásáig, azt is vegyük végig egy pillanatra.2010-ben bekövetkezett az a családbarát fordulat, ami után a családot helyeztük az első helyre, a Fidesz-KDNP politikájában a család jelenti az első helyet, és mindent megtettünk azért, hogy a Magyarországon gyermeket vállaló családokat a lehető legnagyobb mértékben tudjuk támogatni folyamatosan. Ez nem egy lezárt folyamat ugyanis, ahogy már elhangzott, hiszen számos intézkedést megtettünk az elmúlt években, és még továbbiak várhatók. Nem mondható el ugyanez a jelenség a 2010 előtti balliberális-szocialista kormányokra, hiszen emlékezhetünk arra, hogy 2010 előtt a gyermekes családok voltak a szocialista kormány megszorításainak első számú célpontja, hiszen a gyes időtartamát három évről kettőre csökkentették, felszámolták az otthonteremtési támogatásokat és programokat, eltörölték a családi adókedvezményt, az egy- és kétgyermekeseknél kezdték ráadásul, és folyamatos megszorításokkal, adóemelésekkel, illetve létszámleépítésekkel tették nehezebbé a gyermeket nevelő családok életét.

Ezért volt fontos az a családbarát fordulat, amely 2010-ben bekövetkezett Magyarországon, ahogy el is hangzott, kétszeresére növeltük a családokra fordított támogatást, ezzel az Európai Unió éllovasaként büszkén tekinthetünk a magyar családtámogatási rendszerre. Még egyszer mondom: ez nem az út vége, itt csak folyamatosan megyünk előre. De nagyon fontos, hogy példát mutassunk az Európai Unióban is a családtámogatási rendszerrel és a családbarát szemlélettel, hiszen ha most megnézzük, az Európai Parlamentben vagy éppen az Európa Tanácsban Strasbourgban lényegében nem lehet a családról beszélni, vagy nem lehet a hagyományos családról beszélni, folyamatos támadásokat kapunk, amikor ilyen témákat vagy ilyen jellegű konferenciákat, határozati javaslatokat vagy felszólalásokat teszünk az említett nemzetközi intézményekben, hiszen ott a család támadás alatt áll, a férfi és a női nem összemosása, a család relativizálása az, amivel szembesülhetünk ezekben a nemzetközi intézményekben. Így fontos, hogy Magyarország példát mutasson ezekben az időkben is arról, hogy a család egy fontos értékteremtő, értékhordozó egysége, közössége a társadalomnak, és mi ezt az értékteremtő és értékhordozó közösséget megbecsüljük.

Így indultunk el 2010-ben, ezek voltak az alapvető célkitűzéseink, és így jöttek sorban azok az intézkedések, amelyek mind anyagi, mind erkölcsi, mind szellemi-lelki megbecsülést jelentettek a családoknak akár a családi adókedvezményről beszélünk, akár a gyes három évre való visszaállításáról, a gyed extráról, a főiskolásgyedről, most a családvédelmi akciótervről vagy éppen a családi otthonteremtési kedvezményről. Azt gondolom, hogy ennek az útnak egy hihetetlen fontos állomása a családvédelmi akcióterv, amelyet idén februárban jelentett be Orbán Viktor miniszterelnök, és amelynek négy-öt elemét már korábban tárgyalta a magyar Országgyűlés, és ezeket a vitákat lefolytattuk, hiszen fontos, hogy erről a témáról beszéljünk. Örülök, hogy alapvetően vagy részben támogatásra leltünk a Jobbik-frakcióban is, és azokban a problémákban egyetértünk, hogy a családbarát közgondolkodás fejlesztését vagy akár a népesedési problémák megoldását közös munkával kell kezelni, és közös munkával kell alapvetően előrelépni.

Itt azokat a vádakat szeretném visszautasítani, amelyek elhangzottak sokszor a mai nap is és a korábbi viták során is, és amelyek azt mondják, hogy a magyar családtámogatási rendszer csak egy szűk réteg felé nyitott és egy szűk réteg felé irányul. Ha megnézzük a családtámogatás teljes spektrumát, akkor azt tudjuk mondani, hogy minden gyermeket nevelő család valamilyen részét a családtámogatási rendszernek igénybe tudja venni. Ha látjuk a családi adókedvezményt, akkor a jogosultak 97 százaléka élni tud a családi adókedvezménnyel vagy annak kiterjesztésével. Ha megnézzük azt a számot, hogy már közel félmillió embernek segített a családi otthonteremtési kedvezmény  százezer fölötti családról van itt szó , nekik már új otthonuk épül vagy már meg is épült a családi otthonteremtési kedvezménynek köszönhetően.

(11.10)

Ha megnézzük azt, hogy hányan vesznek részt az ingyenes gyermekétkeztetésben vagy éppen az ingyenes tankönyvprogramban, ha megnézzük azt, hogy akár a gyed extrával hányan tudnak egyszerre dolgozni és megkapni a gyermek után járó ellátásokat, akkor azt mondhatjuk, hogy lényegében a társadalom egészét érinti a családtámogatási rendszer, és a gyermeket nevelők valamilyen formában egy vagy több elemét a magyar családtámogatási rendszernek igénybe tudják venni. Azt gondolom, ez nagyon fontos, éppen ezért visszautasítom azokat az ellenzéki vádakat, amelyek itt egy szűk rétegről beszélnének.

A családvédelmi akcióterv korábbi vitájában már hozzászokhattunk ahhoz, hogy például a szocialisták szövetségese, a Párbeszéd, semmilyen módon nem képviselteti magát ezen a vitán, mint ahogy nem is szavazták meg a családvédelmi akciótervet, egyáltalán nem tartották fontosnak, hogy akár a plenáris ülésen, akár a bizottságokban részt vegyenek, hozzászóljanak, építő jellegű kritikával vagy akár dicsérettel illessék a családvédelmi akciótervet. Ezt szokhattuk meg tőlük, ők a magyar családok ellen dolgoznak, nem is várunk most se mást, mint ahogy a Demokratikus Koalíciótól, a Gyurcsány-párttól sem, akik szintén leszavazták a magyar családokat segítő csomagot, mint ahogy eddig tették ezt bármikor, hiszen egyetlenegy családbarát intézkedést nem támogattak 2010 óta, 2010 előtt meg csak a magyar családok ellen dolgoztak. Most az európai kampányban is Gyurcsányné európai béreket ígért, eddig csak saját magának sikerült ezt elintéznie, senki másnak. (Arató Gergely: Nem vette át a mandátumát! Várd ki a végét!)

Nagyon fontosnak tartom azt, hogy a nagyszülői gyeddel erősíthetjük azt a generációk közötti együttműködést, amelyre nagyon nagy szükség van Magyarországon, és amely közgondolkodásbeli változást képes elérni, hiszen azt gondolom, személyes tapasztalatból is, akár amikor gyerekként éltem, vagy akár most, amikor a saját gyermekeimről van szó, nagyon fontos és nagyon nagy segítséget jelent az, amikor egy vagy több nagyszülő jelen van a család életében aktívan, aktívan tud segíteni, aktívan tud részt venni akár a gyermekvigyázásban, akár a segítségben, mindenféle betegségekkor vagy logisztikai problémák megoldásakor. Én ezt egy nagyon-nagyon fontos szerepvállalásnak tartom, és mi is hálásak vagyunk, akár én a nagyszüleimnek, akár most a gyermekeim nagyszüleinek, hogy ebben a nehéz feladatban részt vállalnak és segítenek bennünket.

Azt gondolom, hogy a nagyszülői gyed is alkalmas arra, hogy ezt a generációk közötti együttműködést és a tiszteleten alapuló együttműködést tovább erősítse, és talán jobban be tudjanak vonódni a gyermeknevelés örömeibe és nehézségeibe is azok a nagyszülők, akik ezt talán eddig kevésbé tették. Fontos lehetőséget nyit meg ezzel a kormány. Azt gondolom, hogy a nagyszülői gyed egy nagyon fontos innovatív eszköz a magyar családtámogatási rendszerben. Azért is tartom fontosnak, mert ezt az együttműködést tudja támogatni, amellett, hogy a részletszabályok már elhangzottak, és a részletszabályokat megismerhette a nagyközönség az elmúlt hetekben, amikor a kormány benyújtotta ezt a parlament elé, és nyilvánvalóan most is erről beszélünk.

Nagyon fontos, hogy a nagyszülői gyed egy olyan intézkedés, amelyet a magyar emberek támogattak. A nemzeti konzultációban 93 százalékos eredmény fölött kapott igen pozitív megerősítő támogatást a magyar állampolgároktól a nagyszülői gyed. Tehát azt látjuk, hogy igény van erre. Ez nem egy hivatali szobában egy-két ember által kitalált intézkedés, hanem a magyar emberek szerették volna, és a magyar emberek támogatták ezt az intézkedést, és a Fidesz-KDNP parlamenti többsége és a kormány ezért érezte úgy, hogy kötelességünk ezt idehozni az Országgyűlés elé, és kötelességünk megalkotni azokat a jogszabályokat, amelyeket a magyar emberek kértek tőlünk. Én erre kérem az ellenzéki képviselőtársaimat is, hogy mivel a magyar emberek ezt kérték a nemzeti konzultáción keresztül, a magyar emberek igent mondtak arra, hogy legyen nagyszülői gyed, ezért támogató szavazataikkal majd ők is támogassák ezt az intézkedést.

Csak egy idézetet szeretnék elmondani, ami itt a vita során eszembe jutott, és felírtam magamnak. Szent II. János Pál pápa mondta azt, hogy „Amilyen a család, olyan a nemzet, és így olyan az egész világ, amelyben élünk.” Pontosan ezért fontos az a közgondolkodásbeli változás, amely már azt eredményezte, hogy nő a házasságkötések száma, csökken a válások száma, csökkent a terhességmegszakítások száma, és növekedett a termékenységi ráta. Látunk egy elmozdulást a társadalomban a családbarát közgondolkodás miatt, a családbarát fordulat miatt, ezt szeretnénk a családvédelmi akciótervvel is tovább segíteni, hogy ne csak anyagi, hanem erkölcsi, szellemi, lelki megbecsülést is kapjanak a magyar családok. Azt kell mondanom, hogy a magyar családok számíthatnak a Fidesz-KDNP-re, és a KDNP-frakció támogatja az előterjesztést. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai