Készült: 2024.04.24.10:43:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2000.02.08.), 235. felszólalás
Felszólaló Jauernik István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:06


Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

JAUERNIK ISTVÁN (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt évben, és sajnálatos módon már ebben az évben is, igen jelentős károk keletkeztek az ár- és belvizek következtében. A károk egy része megelőzhető lett volna, ha a vízelvezető árkok, a csatornák nem lennének elhanyagolt állapotban, ha a rendeltetésszerű használatra alkalmasak lennének. Sajnos ez sok esetben, sok helyen nem így van.

Ezt a tényt nemcsak a lakosság, de a kormány tagjai is sokszor megállapították. Arról viszont már nemigen hallottunk, hogy vizsgálták volna az illetékesek, hogy miért alakultak így a dolgok, miért alakult ki a jelenlegi helyzet. Az biztos, hogy döntően nem a hanyagság, nem a nemtörődömség miatt vannak, illetve voltak ilyen állapotban a csatornák. Megítélésünk szerint a legnagyobb mértékben az anyagi források hiánya okozza a problémát, a kevés pénz vezetett a jelenlegi veszélyes helyzet kialakulásához.

Az önkormányzatok költségvetési kapcsolatokból származó bevétele ebben az évben legoptimálisabb esetben is legfeljebb csak az inflációnak megfelelő mértékben növekszik, úgy, hogy az egyes önkormányzatok között igen jelentős különbségek vannak. Az önkormányzatok többségében a rendelkezésre álló források nem teszik lehetővé, vagy csak nagyon alacsony színvonalon biztosítják a kötelező feladatok elvégzését. Ebben a helyzetben törvényszerű, hogy mindig a legégetőbb, a legsürgősebb feladatra fordítják a rendelkezésre álló pénzt, és természetszerűleg elmaradnak a karbantartási munkák.

Az eddig bekövetkezett károk, a védekezés és a helyreállítási költségek bizonyítják, hogy kevesebbe kerülne, ha megelőzésre biztosítanánk a szükséges forrásokat, mintha utólag a mentésre, a védekezésre, a helyreállításra fordítjuk a sok milliárdot.

Mindezek alapján érthetetlen, hogy az önkormányzatok miért nem kapnak a feladattal arányos költségvetési támogatást. Érthetetlen és egyúttal törvénysértő is, hogy a 2000. évi költségvetési törvény nem biztosít normatív támogatást az önkormányzatok tulajdonába került utak, csatornák, árkok, töltések és műtárgyaik kezelésével kapcsolatban felmerült költségek fedezetére. Ezt az elmúlt évben elfogadott XLIX. törvény 14. § (5) bekezdése pedig taxatíve elő is írja.

Mindezek alapján kérdezzük államtitkár urat: egyetért-e ön azzal, hogy a jelenleginél több pénzt kell fordítani úgy a települési, mint a mezőgazdasági károk megelőzésére?

Kérdezzük továbbá: mit kíván tenni államtitkár úr, illetve a minisztérium mit kíván tenni, hogy a fent említett törvénysértő állapot megszűnjön, hogy ne csak kötelessége legyen az önkormányzatoknak, hanem lehetősége is a károk megelőzésére?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai