Készült: 2024.04.20.06:58:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

285. ülésnap (2013.06.03.),  41-47. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 9:31


Felszólalások:   35-40   41-47   47-53      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szanyi Tibor, az MSZP képviselője, interpellációt nyújtott be a miniszterelnökhöz: "Nyulak vagy nyúlások?" címmel. Az interpellációra a miniszterelnök úr megbízásából a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára válaszol. A képviselő úré a szó.

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): Tisztelt Miniszter Úr! Bár biztos vagyok benne, hogy a kérdéseimre egyébként Orbán Viktor lenne az illetékes, hiszen az ő személyes véleményét szeretném hallani, ezáltal a választópolgáraim is - mondom ezt azért, mert hogyha a miniszterelnök oly sokat hivatkozhat a választópolgárok felhatalmazására, akkor én is.

Orbán Viktor egyébként a saját maga által elnökölt párt, a Fidesz trafikmutyijában is kompetensnek bizonyult. Azt tetszett mondania, hogy bár megtehette volna, mégsem szűrte ki a rezsimjével nem rokonszenvező pályázókat. Kérem, miniszter úr, a főnöke nevében is kérem, értelmezze számunkra ezt a hozzáállást: melyik az a törvény, amelyik a kormánynak vagy a miniszterelnöknek ilyen szűrősdit egyébként megenged? Ha meg nincs ilyen törvény, akkor vajon Orbán Viktor forgatja-e a fejében valami ilyen jellegű törvény meghoztatalát? Szintén Orbán Viktor volt az, aki széles nyilvánosság előtt bratyizott a budapesti főpolgármesterrel, mondván, hogy bármilyen jópofaságra hajlandó, és képes törvényt csinálni, mutassanak rá, akár bárkinek a tulajdonát hajlandó elvenni, legyen az épület, vállalkozás, szerzett jog vagy bármi egyéb.

Kérdezem: a Margitsziget kiragadása a XIII. kerületi önkormányzat közigazgatási hatásköréből és egy új, még az egyébként tényleg ócska alaptörvényünknek is ellentmondó módon egy törvénytelenül létrehozott közigazgatási fogalom, tagozódás bevezetése vajon már beletartozik-e a főpolgármesternek tett ajánlatba, avagy szimplán csak a hétköznapi tolvajtempójuk része? (Zaj a kormánypártok soraiban.) Tudja-e már a miniszterelnök úr, hogy a Margitszigethez tartozó közigazgatási hatáskörök elragadása mögött milyen konkrét szándékok állnak? Az bizonyos, hogy idegenforgalmilag vannak sokkal frekventáltabb területei is a fővárosnak, tehát az ezzel kapcsolatos közismert handabandázást, kérem, ne emelje be a válaszába.

Ám hogy közelebb kerüljünk a lehetséges megfejtésekhez, azt is kérdezem: van-e a kormánynak tudomása arról, hogy a Sukorón füstbe ment terv vállalkozó gazdái változatlanul meg szeretnék valósítani kaszinóálmaikat? Kapott-e a miniszterelnök ezzel kapcsolatos megkeresést, és ha igen, úgy mikor, hol és mit válaszolt? Szóba került-e ez a téma a közelmúltban Budapesten zajlott egyik világkongresszusi gyűlés vezetői és a miniszterelnök avagy megbízottai között? Ehhez kapcsolódóan azt is kérdezem: tudakolták-e annak idején Matolcsy Györgytől, melyik is lenne az a majdani gigakaszinó, amely számára utolsó miniszteri intézkedései sorában biankó módon eleve adókedvezményeket biztosított?

Miniszter Úr! Az önök kormányának van még egy éve a 2010-ben indult terminusból. Az eddigi 3 év tolvajlásainak listája oly hosszú, hogy az többszörösen szétfeszítené egy interpelláció kereteit... (Zaj a kormánypártok soraiban. - Kikapcsolják a mikrofonját.)

ELNÖK: Megadom a szót az államtitkár úrnak. (Taps a kormánypártok soraiban.)

DR. RÉTVÁRI BENCE közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Szanyi Tibor képviselőtársunknak megköszönhetjük, hogy felolvasta az interpellációját, mert igazából be is inthetett volna, ezzel is kifejezhette volna a véleményét, (Derültség a kormánypártok soraiban. - Zaj az MSZP soraiban.) de köszönjük, hogy ennél a konzervatív módnál maradt, és szavakba öntötte gondolatait. Egyfajta víziót láttunk előtte, új Atlantisz elevenedett meg, mert hogyha a kormány esetleg közigazgatási szempontból visszaállítja a korábban már valamelyest létező állapotokat, és nem a XIII. kerület része lesz a Margitsziget, akkor elsüllyed majd a sziget, minthogy ilyesfajta új atlantiszi víziókat hozott nekünk.

Azért szögezzük le, tisztelt képviselő úr, itt semmifajta lényeges változás az állampolgárok szempontjából, olyan szempontból nem lesz, hogy ugyanúgy XIII. kerületiek, II. kerületiek, V. kerületiek, vidékiek, mindenki ugyanúgy használhatja a Margitszigetet. A különbség abban lesz, képviselő úr, hogy a fejlesztések színvonala a főpolgármester úr tájékoztatása és a Budapest főváros által elfogadott 2030-ig terjedő városfejlesztési koncepció szerint sokkal szélesebb körű lesz. Nemhiába ön a saját interpellációjában egyetlenegy példát sem mondott arra, hogy a XIII. kerületi önkormányzat az elmúlt 60 évben mivel fejlesztett a Margitsziget területén, mik azok a fejlesztések, amelyek eredményként mutathatók föl a XIII. kerület tekintetében. A Fővárosi Önkormányzat tekintetében, ha csak a következő, talán egy hónapot nézzük, a víztorony felújítása lesz mint átadott terv, a szabadtéri színpad kibővítése. Ön is tudja, látja talán, hogy pont másfél héttel ezelőtt emelték be a szabadtéri színpad új elemeit, szintén fővárosi fejlesztésként, a rózsakert megújul, és a szökőkút is megújul. Ezek csak körülbelül 60 nap leforgása alatt átadandó fővárosi fejlesztések, ön azonban egyet sem sorolt föl, hogy a XIII. kerület közigazgatási hatásköre mennyiben segítené elő a kerület fejlesztését, vagy milyen értékeket óvna meg.

Pár hónappal ezelőtt, talán egy évvel ezelőtt egy hasonló közigazgatási, önkormányzati kérdésben szavaztunk, szintén egy terület, egy város, egy település átkerült egyik megyétől a másik megyéhez Balatonvilágos esetében, és ezt mindenki természetesen támogatta, hogy megtörténjen hasonló váltás a közigazgatási egységek, önkormányzati egységek között. Itt sincs másról szó, mint egy technikai részletről, egy közigazgatási kérdésről. Ez egy szakmai ínyencség, de valójában a szélesebb közvélemény számára vagy a Margitszigetre látogatók számára szerintem nem is volt ismert. Ha megkérdezett volna ön ott a Margitsziget Margit hídi bejáratánál száz embert, hogy hányadik kerülethez vagy kihez tartozik közigazgatásilag a Margitsziget, csodálnám, ha túl sokan megmondták volna, hogy pontosan a Margitsziget területe a XIII. kerület alá esik.

Ezzel a kéréssel nem a kormányzat állt elő, hanem a főpolgármester úr jelezte, hogy ahhoz, hogy a főváros 2030-ig tartó fejlesztési koncepciója megvalósuljon, és mindamellett 2014 és 2020 között uniós támogatásból 27 olyan nagyprojektet tudjon elindítani, amelynek az értéke 50 millió forint fölött van, akkor ehhez szükség van arra, hogy közigazgatási szempontból, ahogy a korábbi években, úgy most is ne a XIII. kerület vezényelje ezeket a beruházásokat, vagy az ön álláspontja szerint lassítsa azokat a különböző fejlesztéseket, amelyekre rászorul a Margitsziget. Semmiképpen nem kérdőjelezi meg ez az önkormányzati autonómiát, hiszen egyik önkormányzattól a másik önkormányzathoz kerül át, tehát ugyanúgy az önkormányzatiság ebben a tekintetben adottá válik, a Margitsziget tekintetében is adott a helyi önkormányzáshoz való jog, és ezen a területen majd a Fővárosi Önkormányzat fogja az önkormányzati feladatokat ellátni a továbbiakban.

Ha pedig a sukorói és a kaszinóberuházások sötét oldalára kíváncsi, akkor képviselő úr, a jobb válla fölött nézzen hátra, és ott találja meg azokra az ügyekre a megoldást. (Taps a kormánypártok soraiban. - Zaj az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Viszonválaszra megadom a szót Szanyi Tibornak. (Lendvai Ildikó közbeszólására:) Nem a képviselő asszonynak adtam meg a szót, hanem Szanyi Tibornak. Összekeveri a dolgokat. Kérem, legyen szíves csendben maradni! Parancsoljon, képviselő úr, beszámítom az idejét.

DR. SZANYI TIBOR (MSZP): Államtitkár Úr! Itt a kaszinóügyet jól kikerülte, mutogat itt valamerre. Én az önök szándékait kérdeztem, indirekt beismerésnek tekintem a szavait. (Zaj, derültség a kormánypártok soraiban.)

Ami pedig itt az önök által hiányolt fejlesztéseket illeti, azért kíváncsi vagyok, a világ mely részén hiányolnak fejlesztéseket egy kiemelten védett természetvédelmi területen. Ezzel együtt inkább önök azzal a 20 milliárddal számoljanak el, amit ellenszolgáltatás nélkül iparűzési adóként nettó elvisznek a XIII. kerületből.

Ezzel együtt, államtitkár úr, amire maguk azt mondták, megvédik, fejlesztik, lett légyen az fogyatékosok ügye, nyugdíjak, termőföld, EU-pénzek, iskolarendszer, felsőoktatás, munkahelyek, ezeknek itt mind "annyi vót". Kérjük, ilyen módon ne védjék meg a Margitszigetet, illetve most majd az árvíz idején meglátjuk, mekkora nagy vitézek maguk a Margitsziget megvédésében.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Ha jól bekódolom a képviselő úr beszédét, nem fogadta el a választ, úgyhogy legyenek szívesek szavazni, elfogadják-e. (Szavazás.)

A Ház 198 igen szavazattal, 34 nem ellenében, 36 tartózkodás mellett a választ elfogadta.

(14.30)

Tisztelt Országgyűlés! Szávay István, a Jobbik képviselője, interpellációt nyújtott be a külügyminiszterhez: "Miért nem lép fel a kormány a koszovói szerbek példájára hivatkozva a lehető legszélesebb körű délvidéki magyar területi autonómia mielőbbi megvalósítása érdekében?" címmel. Parancsoljon, képviselő úr!




Felszólalások:   35-40   41-47   47-53      Ülésnap adatai