Készült: 2024.03.29.15:55:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

209. ülésnap (2001.05.28.), 132. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Az az Európa, amely felé törekszünk, az elmúlt évtizedekben már megtanulta azt, hogy az állami tulajdon a gazdaságban sok jót nem jelent. Megtanulta, hogy az állam beavatkozása az árképzésbe sok jót nem jelent, legfeljebb elhalasztja a problémák megoldását.

Úgy tűnik, az a kormány, amelyik hátat fordít Európának, ezeket a tanulságokat nem ismeri. A történetet persze minden újságolvasó és rádióhallgató jól ismeri. Néhány héttel ezelőtt a MOL elnöke - akit nem is olyan régen nevezett ki az Orbán-kormány a MOL élére, miután az előző, szintén általuk kinevezett elnököt menesztették a benzin- és gázár körüli konfliktus nyomán, szóval a MOL-nak ez az új elnöke -, Hernádi Zsolt úr bejelentette, hogy a MOL el kívánja adni a gázüzletágat. Az ötlet nem tudom, honnan származik, de kétségtelen tény, hogy a miniszterelnök már jó egy évvel ezelőtt azt mondta, hogy a kormány akár meg is vásárolhatja a MOL-tól a gázüzletágat, és most, a Fidesz által kinevezett MOL-elnök bejelentését követően az egyik szokásos reggeli rádióinterjúban a miniszterelnök sietett közölni, hogy a kormány kész megvásárolni a MOL-tól a gázüzemágat, és ezáltal kész biztosítani azt, hogy a gáz ára a gázfogyasztó kisemberek számára továbbra is kedvező maradhasson.

Tisztelt Országgyűlés! Ez nem az első államosítási döntése a Fidesz vezette jelenlegi kormánynak, egész sorozata volt már kisebb államosítási akcióknak. Úgyhogy azt követően, hogy tíz éven keresztül az állam vállalkozói vagyona évről évre csökkent - 1990 és 1998 között, 1998 óta az állam vállalkozói vagyona az értékét tekintve növekszik -, a MOL részleges államosítása azonban kétségkívül a legnagyobb és legjelentősebb államosítás, ami itt előkészületben van.

A cél állítólag az, hogy a gáz ára alacsony maradjon. Miért kell ehhez államosítani? Azért kell, mert jelenleg a MOL kevesebbért adja el a gázt a kisfogyasztóknak, mint amennyit maga fizet az importált gázért a termelőknek. Ez abnormális állapot; persze kétségkívül valamennyien, akik kisfogyasztók vagyunk, örülünk annak, ha olcsón vesszük a gázt. Azt mondja a kormány, hogy ne kelljen a polgárnak többet fizetnie a gázért, kettős gázárat vezetett be, eléggé furcsa módon: az ipari nagyfogyasztók a piaci gázárat fizetik, a kisfogyasztók pedig ezt a mesterségesen alacsonyan tartott gázárat. Egyet felejt el azonban a kormány: hogy valakinek ezt a különbözetet így is, úgy is meg kell fizetnie. Eddig az történt, hogy a MOL a más üzletágakban - elsősorban a kőolaj- és üzemanyag-termelésben - realizált jelentős nyereségéből finanszírozta a gázüzemág jelentős veszteségét.

Mi történik, ha a kormány államosítja a gázüzemágat? Az történik, hogy a keresztfinanszírozás megszűnik, hiszen az önálló gáztermelés, önálló gázüzemág veszteséges lesz. És ha ezt az önálló gázüzemágat az állam önálló vállalatként fogja működtetni, akkor valahonnan ezt a veszteséget meg kell téríteni. Ezután már nem a MOL más területein lévő nyereségéből fogják ezt megtéríteni, hanem a költségvetésből fogják megtéríteni, hiszen egy veszteséges állami vállalat veszteségét csak a költségvetésből lehet megtéríteni.

Visszajutunk tehát oda, ahonnan sok évtizeddel ezelőtt megpróbáltunk elmenni, hogy a szocializmusban a szocialista vállalatok, iparvállalatok veszteségét az állam az adófizetők pénzéből finanszírozza. Végül is tehát Mari néni, aki olcsóbban kapja a gázt, nem fog ezen nyerni, hiszen adóban, költségvetési befizetésekben ő fogja megfizetni ezt a veszteséget, csak nem annak az arányában, hogy mennyi gázt használ fel, hanem attól függetlenül, az egész ország.

Visszajutottunk a szocializmushoz, ezt hozta a Fidesz-kormány.

Köszönöm szépen, elnök úr.

 




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai