Készült: 2024.04.26.00:29:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2009.12.07.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Medgyasszay László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:04


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (KDNP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! 2008 januárjában a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. elhatározta az állami erdészeti részvénytársaságok számviteli és informatikai rendszereinek egységesítését. Az ennek megvalósítására kiírt pályázati eljárás végén a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács 2008. november 12-én érvényesnek és nyertesnek találta a SAGEM Magyarország Kft. pályázatát. Tette ezt annak ellenére, hogy az ajánlati ár 1,5 milliárd forint - államtitkár úr, itt gépelési hiba történt a beadott írásos anyagban, tehát 1,5 milliárd forint - csak 19 társaság fejlesztésére szólt, nem tartalmazta a kiírásban szereplő HM erdészeteket, és a Megatrend Zrt. alvállalkozói szerepvállalása a versenytisztaságra nézve aggályokat vetett fel.

Az NVT döntése alapján december 17-én az erdészeti társaságok szerződést kötöttek a projekt kivitelezésére a kft.-vel. Már a bevezetés első szakaszában világossá vált, hogy a kiírásban szereplő követelményjegyzéknek megfelelő integrált rendszer nem létezik, fejlesztés alatt áll; a vállalkozó nem rendelkezik a rendszer bevezetéséhez szükséges anyagi és humán erőforrásokkal. A kiegészítő dokumentációk hiányában még az alvállalkozók egyes szakemberei sem ismerték a rendszert. A bevezetésre kerülő rendszer több száz millió forintos többletráfordítást keletkeztetett a társaságoknál. Mindezek ellenére az első szakasz átvétele központilag megtörtént, és a társaságok kifizettek több száz millió forintos összeget. A szerződés szerint 2009. július 1-jén a rendszernek élesben kellett volna működnie, ez nem történt meg a mai napig.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kérdezem: történt-e vizsgálat arra vonatkozóan, hogy van-e, illetve volt-e a társaságoknál olyan működő rendszer, amellyel a kitűzött célok a projekt nélkül is elérhetők lettek volna? Nem aggályos-e a szerződés többszöri, határidőket érintő módosítása? Megvizsgálták-e, hogy a többletköltségekkel együtt hogyan alakul a bevezetésre kerülő rendszer ár-érték aránya, és megállja-e ez a helyét a piacon? Milyen következményei lesznek, ha a vállalkozó a határidőtől függetlenül nem képes leszállítani az integrált vállalatirányítási rendszert? Vannak-e megfelelő garanciák, sikertelenség esetén terheli-e visszafizetési kötelezettség a vállalkozót a már kifizetett összegek vonatkozásában? Helytálló-e az az információ, hogy az erdőgazdaságok költségén hozzávetőleg havi 6 millió forintért alkalmazták a Spencer International Kft.-t? Indokolt-e ez az alkalmazás, és mely területeken segítette a projekt előrehaladását? Végül kérdezem, megítélése szerint mi az előnyösebb: a szerződések haladéktalan felbontása, vagy további pénzek elherdálása bizonytalan célok kétséges megvalósítása érdekében?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai