Készült: 2024.03.28.21:02:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2017.12.11.), 274. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:35


Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy a kormány nevében megköszönjem a bizottsági viták során kifejezett támogatást a törvénymódosításhoz.

Egy olyan törvénymódosítás fekszik ma önök előtt, és egy olyan törvénymódosítás kapcsán kéri a kormány az önök támogatását, amely meggyőződésünk szerint lényegében lezárja vagy befejezi azt a munkát, amit az örökségvédelem területén elkezdtünk az elmúlt években. Ma annak köszönhetően, hogy a magyar gazdaság jól teljesít, számtalan beruházással találkozunk, de a beruházások támogatása és a beruházásokhoz kapcsolódó bürokráciacsökkentés soha nem volt és nem is lehet az akadálya az épített örökség vagy a természeti örökség védelmének.

Magyarország különböző szintű jogszabályai és törvényei különböző szinten védik a természeti és az épített örökséget, illetve Magyarország egyes területein a világörökségi övezet védettségét is élvezik mint legmagasabb szintű védettségét a természeti és az épített örökségnek. Az a törvényjavaslat, amely önök előtt fekszik, úgy a természeti, mint az épített örökség tekintetében származtat egy elővásárlási jogot az állam számára abban a célfüggvényben, abban a keretrendszerben, hogy a közérdek az örökségvédelem területén mindig meg tudja előzni a magánérdeket.

Az elmúlt évek fejlesztései és örökségvédelmi beruházásai bebizonyították, hogy ez az a kormányzat, amely valóban elkötelezett az örökségvédelem ügye iránt. Engedjék meg, hogy csak az egyik, önökhöz talán legközelebb álló példát említsem meg, a Kossuth tér felújítását és beruházását, amely, azt gondolom, nem véletlenül érdemelte ki ezt a jelzőt, és valóban a „nemzet főterét” tudta megteremteni. Emlékezetes, hogy 2010 előtt a nemzet parkolójaként működött a Kossuth tér, ma azonban egy olyan közösségi térként várja az idelátogató magyarokat és külföldi vendégeinket, amely valóban méltó egy több mint tízmilliós nemzet fővárosához.

Számtalan más példát lehet vidéken is, illetve a fővárosban felsorolni, ami az örökségvédelem területén egy teljesen újfajta szemléletet tükröz. Most azt gondoljuk, hogy a nagy beruházási dömping, ami a gazdasági felpörgésből következik, egy olyan szintet tesz kötelezővé vagy indokolttá a szabályozási környezetben, ahol az állam a közérdek biztosítása érdekében megszerzi az elővásárlási jogot. Azonban ez az elővásárlási jog kizárólagosan azokra az ingatlanokra vonatkozik, amelyek nem tartoznak a magáncélú, lakhatást biztosító ingatlanok közé, és megfelelő garanciákat tartalmaz többek között a földművelésbe bevont területek vonatkozásában is. Az elővásárlási jog természetesen megfelelően rugalmas kell hogy legyen, nem gátolhatja és nem fékezheti különböző piaci tranzakciók érvényesülését.

(17.00)

Ezért megfelelő garanciákat kell hogy tartalmazzon arra vonatkozóan, hogy amikor az állam két magánszereplő közötti ilyen kontraktusban mint harmadik fél megjelenik, akkor megfelelő gyorsasággal tud véleményt formálni a tekintetben, hogy valóban ezzel a joggal kíván‑e élni, vagy pedig hagyja érvényesülni a két piaci szereplő közötti adásvételi szerződést. Minden esetben a kormányhivatalokon keresztül, amennyiben a természeti örökséghez tartozó területről beszélünk, a földművelésügyi miniszterhez fordulva, amennyiben pedig az épített örökség védelméről vagy épített örökségbe tartozó ingatlanokról beszélünk, akkor pedig a Miniszterelnökséget vezető miniszter, illetve a felé a kormánytag felé irányul ez a jog, aki az örökségvédelemért mint kormányzati felelősséggel bíró kormánytag felel.

Az összes olyan módosító javaslat, amely a bizottsági viták során megfogalmazódott, elsősorban technikai jellegű módosításokat tartalmazott. Ezeket a kormányzat nagyrészt akceptálta. Azt gondolom, nincs akadálya annak, hogy a bizottsági munka során tapasztalt politikai pártállástól vagy hovatartozástól függetlenül a javaslat a parlament teljes egészének a támogatását élvezze. Azt gondolom, azt kérem a kormány nevében önöktől, hogy a bizottsági munka során megfogalmazott támogató hozzáállásukat a holnapi szavazás során is nyilvánítsák ki.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  274  Következő    Ülésnap adatai