Készült: 2024.04.19.20:27:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

40. ülésnap (2010.10.27.), 84. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:56


Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A jogalkotásról szóló törvénnyel valóban már régóta adós a magyar parlament, és ahogyan Ipkovich György vezérszónok képviselőtársam is elmondta, mi egy komoly szakpolitikai, politikai, szakmapolitikai vitára készültünk ezzel kapcsolatban. Azt hiszem, erre készülhettek a fideszes képviselők is, hiszen Kerényi képviselő úr, Kozma képviselő úr előre gondosan elkészített és megírt szakmai szövegével készült erre a vitára, ami helyénvaló, hiszen a parlamenti vitában ennek helye van.

De képviselőtársaim, akik itt a Fidesz részéről elmondták a véleményüket, hozzászólásukat, minthogyha tegnap óta nem olvastak volna újságot, vagy nem nyitották volna ki a számítógépet, és nem nézték volna meg azt az elementáris felháborodást, ami a magyar közvéleményben érzékelhető azzal kapcsolatban, ami tegnap történt. Azt hiszem, erről nagyon csöndes, higgadt, nyugodt szavakkal kell beszélni, mert egy ilyen skandalum, ami tegnap történt, az, amit Lázár János frakcióvezető úr, nyilván Orbán miniszterelnök megbízásából előadott tegnap, az minden, csak nem az, amit önök most itt leírtak a törvények előkészítésével kapcsolatban. Teljesen mást csinálnak, mint amit benyújtottak, és mint amiről itt beszélnek! Valami hihetetlen cinizmus kell ahhoz, hogy elmondják az államtitkár urak úgy az expozét, hogy ők is tudják - okos, felkészült ember mind a kettő, nem akarok maguknak ártani, de mégiscsak ezt kell mondanom; néhány éve itt vagyunk a parlamentben, hallottam már az önök szakmai, szakmapolitikai megnyilvánulását -, pontosan tudják, hogy abból, amit elmondtak, egy szó nem igaz, egy szó nem igaz!

Amikor Szakács Imre felmegy a pulpitusra, és vezérszónokként elmondja mindazt, amire előre készült, s amikor odaért ahhoz a részhez, hogy ebben a törvényben azért mégiscsak a jogszabályok visszamenőleges hatályának tilalmát bele kellene írni, akkor kétszer megrebben a szeme, és én tudom, hogy miért. Ő is itt ült ebben a parlamentben, megnyomta a gombot, meg a többiek is, amikor önök pontosan tudták, hogy az a törvény, amit az Alkotmánybíróság most megsemmisített, a visszamenőleges hatály tekintetében alkotmánysértő! Megmondták az önök jogászai is, nem itt, a parlamenti plenáris ülésen, de megmondták, tudomásom van róla - és most mégis elvállalják ezt a szerepet? Mi lehet az a hihetetlenül erős indok, ami azt támasztja alá, hogy ezt fel kell vállalni, és képzett jogász létükre ezt a színházat, ezt a színjátékot el kell játszani?

(13.20)

Leírtak most egy törvénytervezetben egy szándékot, hogy hogyan kellene a jogszabályokat előkészíteni, közben ebből egy szó nem volt igaz az elmúlt időszakban. Úgy hoztak be alkotmánymódosítást, a hétből hatot biztosan, hogy arról még a koalíciójukon belül sem tudtak egyeztetni, nemhogy társadalmi szervezetekkel alkotmánymódosításról. Tanúja voltam az alkotmányügyi bizottságban, amikor hétfőn reggel 10 órakor Mátrai Márta képviselő asszonnyal közölte az illetékes fideszes, hogy ő lesz a benyújtója annak az alkotmánymódosításnak, amibe belerejtették azt, hogy kiveszik azt a szabályt a Magyar Köztársaság alkotmányából, hogy négyötöddel lehet csak alkotmányt módosítani.

A képviselő asszony maga sem volt pontosan tudatában annak, hogy mi az, amit ő aláír, és még írógéppel vagy számítógéppel oda volt írva Lázár János neve is, de nem volt elég idejük, hogy Lázár urat elérjék és aláírja, ezért csak Mátrai Márta nevén futott ez az indítvány. Legyenek hálásak a képviselő asszonynak, hogy a pártpolitikai hűsége erősebb volt, mint a képviselői esküje, és elvállalta ezt a szerepet - és egyébként ez sokukra igaz. Mert tudták, hogy alkotmánysértő - a képviselő úr csóválja a fejét -, a jogászkollégák, van olyan, akitől tudom, tőle személyesen, de nem fogok inszinuációt elkövetni, nem mondom a nevét, tehát tudták, hogy alkotmánysértő a visszamenőleges hatályú jogalkotás. Tudták. Tudták előre, hogy ezzel ilyen problémák lesznek, csak azt gondolták, hogy azzal a két, általuk megerősített új alkotmánybíróval el tudnak érni majd esetleg valamilyen másik eredményt. Tudták, és mégis a pártpolitikai elkötelezettségük a Fideszhez erősebb volt, mint a képviselői esküjük, merthogy a képviselői eskü arról szól, hogy a jogszabályokat megtartom és megtartatom.

Aztán a társadalmi egyeztetésről, a társadalmi részvételről a jogszabályokban való előkészítésről. Most alakítják át úgy a közigazgatást, annak az egyik részét, az államigazgatási részét, amely szorosan függ össze természetesen az önkormányzati igazgatással. Egymás között már nyíltan beszélnek arról, hogy hogyan fogja az önkormányzatoktól egy tollvonással elvenni a közoktatás feladatrendszerét, és einstandolja azt is anélkül, hogy ez tisztességesen végig lenne beszélve; anélkül folyik erről disputa, és majd egyszer csak ilyen villámszerűen megjelenik újra a parlament asztalán egy törvény, hogy mondjuk, a Kormány-Önkormányzatok Érdekegyeztető Fórumával egyáltalán egyszer is szóba álltak volna. Pedig ezt a magas szintű egyeztető fórumot azért hozta létre körülbelül hat évvel ezelőtt az akkori kormány, hogy a legmagasabb szinten történhessen egyeztetés a kormány és az önkormányzatok között, és ezt fontosnak tartották akkor önök is. Belügyminiszterként számtalanszor tárgyaltam e testület ülésén Kósa Lajossal, aki a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökeként vett részt, és mondhatnék más fideszes szereplőket is, ahol az ő konkrét javaslatukat, például a szociális törvénynél, ami egy fontos javaslat volt, azt elfogadta a kormány, idehoztuk az Országgyűlés elé, és megszavaztuk, mert láttuk ennek értelmét. Ez egy fontos dolog volt. Most ezt a testületet, amit akkor, amikor ellenzékiek voltak, fontosnak tartottak, még csak meg sem kísérelték, hogy valamilyen kapcsolatba lépjenek ezzel az egyeztető fórummal.

Aztán az Országos Érdekegyeztető Tanács nélkül módosítanak adószabályokat. Minden olyan egyeztetési fórumot, amely nemcsak egyébként a szokásainkban van benne, hanem a törvényben is, megpróbálnak kijátszani azzal a módszerrel, technikával, hogy képviselői indítványokat tesznek le az Országgyűlés asztalára. Szóval nemcsak a törvényeket vágják sutba, hanem azokat a szokásokat is, amelyeket mi itt közösen az elmúlt időszakban az Országgyűlésben elfogadtunk. Úgyhogy én azt gondolom, ez egy hihetetlenül cinikus magatartás, és hogy ebből a törvényből a végén mi lesz, ezt ma még nem lehet megmondani. De azt mondom, majdnem mindegy, hogy mit írnak bele, ha úgysem akarják ezeket a szabályokat betartani.

Úgyhogy én azt mondom, hogy érdemes ezt végiggondolni. Érdemes végiggondolni a kormánypárti képviselőknek is, hogy jó-e ez így, és hogy így akarják-e - idézőjelben - "a nemzeti együttműködés rendszerét" értelmezni és érvényesíteni. Mert az emberek nem süketek és vakok. Egészen bizonyos, hogy ezt nem fogják rövid, közép- vagy hosszú távon elfogadni.

S ha ezt nem hiszik el nekem - szívük joga -, itt ül Esztergom volt polgármestere, akit az esztergomiak leváltották. Esztergom népe megmutatta, hogy ezt nem tűrik el. Úgyhogy értem én már, hogy mire gondolhatott akkor a belügyminiszterük, amikor a rendőrség megerősítését kérte, merthogy zavargásokra készülnek. Bízom benne, hogy nem lesz. Mi szeretnénk egy nyugodt országban élni, nyugodt országban nevelni a gyermekeinket, ami nemcsak hogy nyugodt, hanem demokratikusan, alkotmányosan, törvényesen működik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)




Felszólalások:  Előző  84  Következő    Ülésnap adatai