Készült: 2024.03.29.01:45:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

67. ülésnap (1999.05.04.), 207. felszólalás
Felszólaló Dr. Járai Zsigmond
Beosztás pénzügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:05


Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. JÁRAI ZSIGMOND pénzügyminiszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Viszonylag röviden tudok válaszolni: esélyegyenlőséget teremtő államot akarunk, esélyteremtő államot akarunk, nem gondoskodó és nem neoliberális államot. Úgy gondoljuk, hogy a kormány, az állam koncepciójának kulcskérdése az esélyteremtő állam létrehozása. Ez szemben áll a paternalista állammal, amely a bölcsőtől a sírig tartó gondoskodást garantál mindenkire nézve, de szemben áll az ön által kritizált neoliberális állammodellel is. Mi olyan államot akarunk, amely aktív állami szerepvállalást feltételez több kritikus területen, elsősorban az ön által is szorgalmazott humántőke újratermelésében és társadalmi hasznosulásában, megfelelő védelmet biztosít az öngondoskodásra önhibájukon kívül képtelenek számára is. Az egyik oldalon tehát nagyjából egybeesnek a törekvéseink azzal, hogy milyen államot akarunk.

Mégis hogyan akarjuk ezt? Úgy gondolom, hogy nincs ellentmondás az esélyteremtő állam és az állami újraelosztás csökkentése között. Valóban csökkenteni akarjuk az állami újraelosztás mértékét, az 1998. évi 47,1 százalékról 2002-re a bruttó hazai termék 41,4 százalékára szeretnénk csökkenteni. Miért? Először is azért - azt hiszem, ebben is egyetértünk -, mert magasak Magyarországon az adóterhek, csökkenteni akarjuk az adókat. Úgy gondoljuk, ahhoz, hogy az adóterhelést csökkenteni lehessen, az államnak bizonyos funkciókból vissza kell vonulnia vagy racionálisabban kell azt ellátnia. Ösztönözni akarjuk a gazdaság szereplőit azzal, hogy több jövedelmet hagyunk vissza a gazdaságban, kevesebbet von el az állam. Úgy gondoljuk, hogy ezzel érdekeltebbek lesznek mind a vállalkozások, mind a magánszemélyek abban, hogy többet termeljenek, jobban termeljenek és jobban dolgozzanak. Végül pedig filozófiailag egy magántulajdonon alapuló hatékony gazdaságot akarunk létrehozni, nem pedig egy állami tulajdonon alapuló gazdaságot.

Miért nem tartom mégsem ezt életveszélyesnek, önnel ellentétben? Egyrészt azért, mert a gyors gazdasági növekedés és az infláció lehetséges csökkentése még a csökkenő elvonási arány mellett is lehetőséget nyújt az állam gondoskodásának növelésére, így több forrás jut azokra a célokra, amelyeket ön is kifogásol; másrészt azért, mert az elosztás hatékonyságát, a működtetés hatékonyságát szeretnénk növelni. Úgy gondolom, hogy jelentős tartalékok vannak még az államapparátus bürokráciájának csökkentésében; az államigazgatás jobban működtethető, jobban elérhető, hogy jobb helyre menjenek a források. Végül pedig úgy gondoljuk, hogy felesleges beruházások kiszűrésével a meglévő pénz is jobban felhasználható.

Összességében azt tudom önnek válaszolni, hogy egy esélyteremtő, modern államot akarunk kiépíteni, amely mellesleg az állami újraelosztás csökkentésével jár.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  207  Következő    Ülésnap adatai