Készült: 2024.04.25.23:57:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2002.11.12.), 316. felszólalás
Felszólaló Ékes József (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök annak, hogy a Belügyminisztérium részéről is itt vannak, hiszen ez a kérdéskör a környezetvédelmi bizottsági ülésen is elég kardinálisan megfogalmazódott. Én most nem a környezetvédelmi bizottság véleményét kívánom kifejteni.

Szeretném önöket emlékeztetni arra, hogy '98-ban, a kormányváltás után hasonló törvénymódosítást eszközöltünk, akkor hat hónappal lett meghosszabbítva, hiszen közel száz település került abba a helyzetbe, hogy az egyéves határidőből majdhogynem kifutott. Ennek nem is az az elsődleges problémája, hogy a közbeszerzési eljárás hosszadalmas intervalluma, valamint esetleges megvétózása nyújtja el annyira az időt; én akkor is, bizottsági ülésen is elmondtam, és ezt a véleményemet most is fenntartom, és csatlakozom a Kontrát Károly által elmondottakhoz, hogy bizonyos normatívákat kellene mindenképpen alkalmazni, hiszen az eljárási rend szerint egy-egy csatornázási beruházásnál több forrásból tud egy-egy pályázó pályázni, tehát ha áprilisban be kell nyújtania a pályázatát, és adott esetben a megyei területfejlesztési tanács is hozzájárul a csatornaberuházáshoz, a végleges döntését, mondjuk, szeptemberben hozza meg, az önmagában kitolja azt a határidőt, és ha utána indítják meg a közbeszerzési eljárást, akkor ki lehet számítani, mire a közbeszerzési eljárásnak vége van, az áprilisban megadott támogatás már majdhogynem lejár, fogalmazzunk így.

Ezért is javasoljuk - és az MDF-frakció részéről szeretném ezt megerősíteni -, hogy a 90 napot mi kevésnek tartjuk, mert lehet, hogy önök azt mondják ebben a pillanatban, hogy 5 település érintett ebben a kérdésben, de ha azt vesszük, hogy az 5 település közül 4 gesztortelepülés és még köréje fűződik 30 másik település, amelyekkel együtt benyújtották a pályázatot és elnyerték a támogatási alapok különböző fejezeteit, akkor ez több települést is érinthet.

Mindenképpen szeretnénk javasolni azt, hogy legalább 6 hónapos futamidő álljon rendelkezésükre. A másik pedig, szeretnénk javasolni azt is, hogy a kormány a maga részéről gondolja át magát a támogatási rendszert, tehát az abban történő időrendi elhúzódást lehetőleg úgy küszöbölje ki, hogy ha egyszer csatornázásról beszélünk, az önmagában egy környezetvédelmi beruházás, akkor a végszót, mondjuk, ne a Belügyminisztériumnak kelljen megadnia, hanem a környezetvédelmi tárca a vizuális besorolások szerint állapítja meg, hogy melyek jogosultak adott esetben egy támogatási rendszerre, és maga a Belügyminisztérium és a Vízügyi Alap is a normatívát rendelje hozzá. Most könnyebb helyzetben van a kormány, hiszen a környezetvédelmi tárcát és a vízügyi tárcát összevonta, és így a környezetvédelmi fejezeti támogatási rendszer, valamint a Vízügyi Alap támogatási rendszere egy kézből irányítható, de mellette még ott van a Belügyminisztérium támogatása, valamint ott van a területfejlesztési tanács támogatása.

Tehát így kellene mindenképpen a kormánynak egy olyan átgondolt támogatási pályázati rendszert kialakítani, ami az intervallumot próbálja meg lerövidíteni, és ha ez le van rövidítve, mondjuk, három hónap alatt az összes döntés megszületik, az összes támogatási döntés megszületik, akkor minden további nélkül tartható, három hónap önmagában a közbeszerzési eljárás lefolytatása, eredményhirdetés, ha még meg van támadva, akkor is belefér minden további nélkül az egyéves időtartamba. Tehát ezen kellene a kormánynak elgondolkodni.

A Magyar Demokrata Fórum - ahogy elmondtam - maximálisan támogatja, és mindenképpen szeretné, ha nem 90 nap, hanem 180 nap lenne, ezt egyébként a környezetvédelmi bizottság javasolja is fogja módosító indítványban, hogy ebben az esetben toljuk ki egy 6 hónapos időtartamra, ezt kérjük, és maximálisan támogatni fogjuk a kormányt abban az átgondolt pályázati szisztéma kialakításában, amely ezt az intervallumot megpróbálja úgy lerövidíteni, hogy minél gyorsabban kapják meg az információt a települések vagy a pályázatot benyújtók. Igenis van reális esély, mert mire megkapja az egyik pályázati támogatást, lehet, hogy a másikat nem kapja meg, belelovallja az állampolgárokat is egy-egy fejlesztési tervbe, és attól fog tulajdonképpen meghiúsulni maga a beruházás, hogy adott esetben a környezetvédelmi ígérvényt, tárcatámogatási ígérvényt a végén nem fogja megkapni forráshiány miatt, és egyszerűen el sem tudja kezdeni a beruházást. Vagy ha meg már elkezdte, akkor olyan jogi peres ügyek támadhatnak belőle, amiben a végén valóban a polgármester kerül olyan kellemetlen helyzetbe, hogy nem tud elszámolni, holott ő megpróbált jogszerűen eljárni, viszont a rendszer élt vissza azzal a lehetőséggel, hogy adott esetben az ígérvényt később forráshiány miatt elvonják tőle.

Ezért kérném mindenképpen, hogy a kormánypárt részéről, a kormányoldal részéről ezek kerüljenek átgondolásra, és egy normális, normatív alapon működő, környezetvédelmet figyelembe vevő, besorolásokat figyelembe vevő pályázati rendszer tudjon kialakulni, és ennek a határideje lehetőleg legyen minél rövidebb.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  316  Következő    Ülésnap adatai