Készült: 2024.03.29.14:39:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

225. ülésnap (2001.09.25.), 354. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:00


Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm, alelnök asszony. Talán azért érdemes elmondani a kormány álláspontját a módosító javaslatokról, hogy fölösleges köröket megelőzhessünk. Tehát röviden szeretném ismertetni, hogy a húsz módosító javaslattal kapcsolatban a kormány tíz módosító javaslatot el tudott fogadni, és szeretném megköszönni a Magyar Szocialista Pártnak is számos fontos módosító javaslatát, hiszen támogatni tudtuk. Példának okáért azt, amire most Horn Gyula utalt, a demokratikus rend és a jogállam mint alapelv a kormány által támogatott módosító javaslatok között szerepel, illetőleg a NATO tanácsülésének a washingtoni szerződés 5. cikkelyével kapcsolatos álláspontjára történő hivatkozás szintén támogatott javaslat.

Voltak olyan javaslatok, amelyeket formai okokból nem tudtunk támogatni. Valószínűleg félreértésből fakadhatott az a javaslat, hogy a "nem katonai képességek" helyett "nem katonai lépések"-et javasolt az MSZP-s módosító javaslat. A "nem katonai képességek" az egy szakkifejezés, és ezt nem tudtuk "nem katonai lépések"-kel felváltani.

 

(19.20)

 

Az MSZP-s javaslatok másik részéről röviden hadd szóljak. A nemzetbiztonsági stratégiának a megalkotására vonatkozóan - amely 20-25 éves távban vázolná fel a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági stratégiáját - az az álláspontunk, hogy nyitottak vagyunk az ezzel kapcsolatos párbeszédre, ugyanakkor jelenleg a Magyar Köztársaságnak van védelmi és biztonságpolitikai alapelveket rögzítő, parlament által elfogadott dokumentuma. Nem szeretném, ha feleslegesen sürgetnénk sem a kormányt, sem az Országgyűlést. Ebben a kérdésben mindenképpen el kell kerülnünk a kapkodást. Hadd jegyezzem meg, hogy egy kiérlelt gondolkodásra lett volna idő az elmúlt ciklusban is. Sajnálatos módon ez a feladat valóban előttünk áll, a sürgősségét azonban nem látjuk ennek a javaslatnak a jelenlegi helyzetben.

A további MSZP-s javaslatok a terrorizmus elleni nemzeti tanács létrehozására vonatkoztak; a nemzeti konzultatív testület létrehozására, amely gazdasági konzultációt célozna, illetve civil társadalmi fórum létrehozására, amelynek a nevében ugyan nem szerepel a nemzeti jelző. Ezen intézmények létrehozásával kapcsolatban az első gondolatom az volt, hogy a Murphy-törvények között van egy olyan: ha nem tudsz egy problémát megoldani, akkor hozzál létre egy bizottságot. A jelenlegi helyzetben azt szeretném az ellenzéknek, különösen a Szocialista Pártnak jelezni, hogy nagyobb hibát elkövetni, mint hogy új intézményeknek a garmadáját ebben a feszített helyzetben létrehozzunk, nem nagyon tudnék. A kormány a helyén van, az Országgyűlés a helyén van, a rendőrség a helyén van, a terrorizmusellenes kormányzati szerv szintén a helyén van, rendelkezünk ilyen szervvel.

Amire a jelenlegi helyzetben szükség van: hogy működtessük ezeket a szervezeteket, hatékonyabb koordinációt valósítsunk meg közöttük. Ugyanakkor szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat, hogy a kormány a mai ülésén döntött arról, mert az Európai Tanács hét végi döntésével a terrorizmus elleni küzdelem jegyében egy akciótervet fogadott el, hogy ennek a végrehajtására és az ezzel kapcsolatos jogharmonizációs munkának a megkezdésére, de egyéb munkálatok elvégzésére is létrehoz egy tárcaközi bizottságot.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt javaslatai között volt technikai jellegű és volt tartalmi jellegű. Itt egy javaslatra szeretnék kitérni, amelyre egyébként a MIÉP-nek is, az SZDSZ-nek is, az MSZP-nek is volt javaslata. Ez az a bizonyos két bekezdés, amely a rendelkező részbe került az indoklásból. Ezekkel a módosító javaslatokkal kapcsolatban szeretném leszögezni, hogy félreértés ne legyen: a kormányzat nem kíván gondolkodásmentes felsorakozást a jelenlegi helyzetben. Ez különösen a MIÉP-es képviselők részéről hangzott el. Nemhogy lehet, kell gondolkodni a jelenlegi helyzetben! Továbbá azzal is maximálisan egyetértünk, hogy el kell kerülni, hogy az antiterrorizmusnak a gondolatával, a politikai szándékával bármilyen erők visszaéljenek. Ezzel is maximálisan egyet tudunk érteni.

Amivel nem értünk egyet, és ami nem elfogadható számunkra, az az, hogy elmulasszunk a jelenlegi helyzetben egy határozott fellépést. Valóban kemény választ kell adni, ahogy ezt Horn Gyula is megfogalmazta, és nem ízléses - talán én inkább úgy fogalmaznék, lehet, hogy nem ízléses - különféle módon riogatni a kormányt vagy a magyar társadalom egészét akár fajgyűlölettel, idegengyűlölettel, radikalizmussal.

Van még egy dolog, amit nem lehet: a rémtetteket megpróbálni bármilyen módon igazolni vagy legitimálni. Ennek érdekében engedjék meg, hogy hadd ismertessem önökkel Tőkés László püspök úrnak az amerikai terrortámadással kapcsolatos nyilatkozatát. "Az ártatlan polgári áldozatok tragikus sorsa felett érzett gyászunkban megütközéssel értesültünk azon spekulációkról, melyek a szörnyűséges rémtettek kapcsán azt firtatják, hogy ki kivel áll szemben, és mennyire érthető vagy indokolt a terrorcselekmények elkövetése. Megítélésünk szerint a New York-i és washingtoni támadásokra semmiféle mentség vagy racionális magyarázat nem fogadható el. Ez esetben immár nem egyik vagy másik állam, politikai erő, vagy legitim ellenfél szembenállásáról van szó, hanem arról, amit Pál apostol az efezusbeliekhez intézett levelében ekképpen fogalmaz: 'Nem vér és test ellen van nékünk tusakodásunk, hanem fejedelemségek ellen, hatalmasságok ellen, az élet sötétségének világbírói ellen, a gonoszság lelkei ellen, melyek a magasságban vannak.' A gonoszság áll itt szemben minden emberi értékkel, az emberiséggel, a szabadsággal, a demokráciával, az értelmes élet eszményével. A gonoszság démonikus erőinek azonosíthatatlan és arctalan volta még jobban kifejezésre juttatja, hogy a halál pusztító hatalmának nemcsak Amerika, hanem az egész emberiség, maga az élet vált célpontjává. A példa és előzmény nélküli terrorcselekmények elkövetői meg akarják félemlíteni a világot. Mi azonban nem a meghátrálás emberei vagyunk, hogy elvesszünk, hanem a hitéi, hogy életet nyerjünk, valljuk az apostollal: a keresztyén hit és humánum erejével kell felvennünk a harcot a terrorizmussal, hogy életet nyerjünk." Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  354  Következő    Ülésnap adatai