Készült: 2024.03.28.20:38:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

129. ülésnap (2008.03.10.), 76. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! A strasbourgi Emberi Jogi Bíróság 2008. február 7-én ítéletet hirdetett Kovács Miklós kontra Ukrajna ügyben. Kovács Miklós, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke hat éve küzdött az igazáért, és győzött. Mint emlékezetes, a rendkívül feszült hangulatú, 2002. március végi ukrajnai parlamenti és helyhatósági választásokon éles küzdelem bontakozott ki a kárpátaljai magyarság képviseletében induló Kovács Miklós KMKSZ-elnök és Gajdos István, az UMDSZ jelenlegi elnöke között.

(15.30)

A voksok összeszámlálását követően, de a hivatalos összesítést megelőzően az eredmény még egyértelműen Kovács Miklós győzelmét mutatta Gajdos Istvánnal szemben, az egyetlen magyar többségű ukrajnai választókörzetben. A választásokat követően azonban a körzeti választási bizottság, meglehetősen átlátszó kifogásokra hivatkozva, megsemmisítette a parlamenti választás eredményeit négy parlamenti szavazókörzetben, amelynek köszönhetően az eredmény megfordult, s a választások győztesének végül Gajdos Istvánt hirdették ki.

A strasbourgi bíróság ítélete kimondja, hogy a körzeti választási bizottság döntése, amelyet aztán az ovb is jóváhagyott, törvénytelen volt, törvénytelenül vették el annak idején a KMKSZ-től a megérdemelt győzelmet, a parlamenti mandátumot, a választás törvényes győztese Kovács Miklós kellett volna hogy legyen. Sajnos, ez az igazságtalanság alapvetően mérgezte és mérgezi azóta is a kárpátaljai magyar-magyar kapcsolatokat.

De a kérdés, államtitkár úr: miért mélyítette, miért mélyíti ezt a szakadékot a magyar kormány? Mert azt tette és azt teszi. Hiszen a KMKSZ többségi támogatottsága ellenére ugyanis a magyar kormány nem tekintette a KMKSZ-t tárgyalópartnernek (Dr. Géczi József Alajos: Ugyan már!), a kárpátaljai magyaroknak nyújtott támogatások elosztásából pedig tudatosan kirekesztette. (Dr. Géczi József Alajos: Ez sem így van!) A párbeszéd és mindkét fél bevonása helyett a kormány a támogatások felhasználását szinte kizárólag Gajdos és az UMDSZ kezébe adta. Miért? Miért diszkriminálta a kormány a KMKSZ-t, ilyen körülmények között és ilyen erőviszonyok ellenére?

A tények ismeretében úgy gondolom, hogy szükséges felülvizsgálni a kormány Kárpátalja-politikáját. Kérdezem, hajlandó-e a kormány megszüntetni a kormány megosztó politikáját Kárpátalján. Hajlandó-e a kormány a támogatáspolitikáján változtatni, és a KMKSZ-t méltóképpen bevonni a források elosztásába?

Várom válaszát. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  76  Következő    Ülésnap adatai