Készült: 2024.04.26.01:55:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 334. felszólalás
Felszólaló Endre Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ENDRE SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Valóban egy olyan problémára szeretném felhívni az Országgyűlés figyelmét, amely talán kevés embert érint. Kiskunmajsán 150-180 fős tagsággal bír a Kiskunmajsai Mozgáskorlátozottak Egyesülete, amelynek képviseletében többen megkerestek a fogadóórámon, és elmondták a problémájukat, ami arról szól, hogy Kiskunmajsán használnak egy civil házat - a Csábrádi János civil házat; ez egy viszonylag új építésű, talán a nyolcvanas években épült, s valamikor az MHSZ használta ezt az épületet -, amely civil házat szeretnék akadálymentesíteni, hogy a mozgáskorlátozottak is tudják használni. Erre három helyi szerveződés fogott össze, a Kiskunmajsai Mozgáskorlátozottak Egyesülete, a Majsa Alapítvány és a Kiskunmajsai Városi Polgárőrség. Itt irodát szeretnének létrehozni, mosdót és WC-t kialakítani. Azt is elmondták, hogy a terveket saját maguk megcsinálják, és néhány munkafolyamatot maguk is el tudnának vállalni. Az a másfél millió forint, amire szükségük lenne, tulajdonképpen az anyagköltségre kellene. Pályázni akarnak, pályázni szeretnének.

Az Esélyegyenlőségi Minisztériumban a korábbi években volt példa arra, hogy civil szervezetek is támogatáshoz juthattak. Most azonban csak az önkormányzatok pályázhatnak. A kiskunmajsai önkormányzat valószínűleg lekésett erről, ők a majsai egészségközpontot akarták ezen a pályázaton elindítani.

 

(19.00)

Ha megnézzük az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal pályázati felhívását, akkor valóban látjuk, hogy a szándék jó, a fogyatékkal élő emberek életvitelének megkönnyítésére, az alkotmányban biztosított jogaik érvényesítésére, az esélyegyenlőségük biztosítására írják ki a pályázatot, amelyre mindösszesen 360 millió forint keretösszeg szerepel.

Minden szempontból alkalmas lenne a kiskunmajsai civil egyesület, a civil házat a civil szervezet kezeli. Ez egy földszintes épület, nincs mosdó, nincs WC - a pályázati kiírás ezt is preferálja -, tehát nem felújításra kérik. A pályázat szövegében az is szerepel, hogy előnyben részesülnek a kistelepülések, a 10 ezer fő alattiak - Kiskunmajsa ilyen -, amelyek 2004. december 31-ig meg tudják valósítani - ők erre készen állnak -, amelyek helyi vállalkozókat, helyi civil szervezeteket be tudnak vonni, önkéntes részvételüket igazolni tudják - ezt ők elmondták, hogy így van, anyagfelajánlással is rendelkeznek, önkéntes munka is rendelkezésre áll. A pályázat hárommillió forintot nevez meg, mint a beruházási költség felső határát - ez is alatta van. Tehát minden szempontból alkalmas lenne a törekvés, ez a majsai összefogás arra, hogy a civil házat akadálymentesíteni tudják.

Egyet nem mondtam: a pályázat 2. pontja egyértelműen úgy fogalmaz, a pályázók köre települési és nagyvárosi kerület önkormányzata lehet, tehát csak ők vehetnek ebben részt. Azt gondolom, hogy közgazdasági szempontból, vagy ha úgy tetszik, nemzetgazdasági szempontból is racionális megfontolás tárgya lehetne az, hogy ne csak az önkormányzatok tudják ezeket a pályázati forrásokat igénybe venni, hanem adott esetben egy olyan civil szervezet, amelyik a szociológiai beágyazottságát tekintve olyan erényekkel bír, hogy bizony, a helyi közösség támogatását élvezik. Magyarul: önkéntes munkával járulnak hozzá a majsai polgárok, anyagfelajánlással és így tovább. Azt gondolom, hogy ez mindannyiunk számára azt a gazdasági előnyt jelenti, amivel ezt az, azt hiszem, össztársadalmi törekvést el tudjuk érni, tudjuk támogatni, vagyis hogy a mozgáskorlátozottsággal élő embereknek is ugyanazok az esélyek legyenek biztosítva Magyarországon, mint az egészséges honfitársaiknak.

Arra szeretnék erről a helyről is biztatást adni a kormányzat felé, hogy gondolkodjanak ebben is, vagyis hogy a civil szervezeteket mint öntevékeny köröket ebbe be tudják vonni.

Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  334  Következő    Ülésnap adatai