Készült: 2024.04.26.01:04:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 144. felszólalás
Felszólaló Gulyás József (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:58


Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GULYÁS JÓZSEF (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az államháztartáson belül az önkormányzati alrendszerhez kapcsolódó módosító javaslatokról szeretnék szólni.

Az előterjesztésnek van egy eleme, amelyet mi problematikusnak tartunk. Ez az úgynevezett egyensúlyt biztosító tartalékképzés. Ez az előirányzat, amelyet az előterjesztés az 51. §-ában szabályoz, a Szabad Demokraták Szövetsége álláspontja szerint egy problematikus, kényes eleme ennek az előterjesztésnek. Úgy gondoljuk, hogy az a mérték, ami ebben az előterjesztésben megjelenik, ez a 2,5 százalékos mérték mindenképpen ebben a formában elfogadhatatlan. Az a javaslatunk, hogy ezt a tartalékképzést, amit egyébként az előző kormányzat, a Fidesz talált föl az önkormányzati rendszeren belül, és egy sajátos technika, vagy töröljük el, vegyük ki az előterjesztésből, vagy pedig a mértékét mérsékeljük legalább 1 százalékra. A Szabad Demokraták Szövetsége abban az esetben tudja elfogadni az 1 százalékra történő mérséklést, tehát hogy benne maradjon a rendszerben, ha a fontosabb alapnormatívák tekintetében meg tudunk állapodni, és a normatívaemelések egy olyan mértéket elérnek a fontosabb önkormányzati feladatellátást érintő normatívák tekintetében, amely valódi pozíciójavulást jelent.

A második kérdéskör a bér kérdésköre. A bérek tekintetében tudjuk, hogy még nem sikerült megállapodni az Érdekegyeztető Tanácsban, illetve a különböző szereplőkkel. Ezzel együtt tudható az, hogy mintegy 6 százalékos béremelésre készül a kormány a közalkalmazotti szférában, amit egyébként támogatandónak tartunk. Azt is tudjuk, hogy abban az esetben, ha erre sor kerül, ennek mintegy 4,5 százalékát finanszírozza le, illetve 4,5 százalékban biztosít ehhez fedezetet a központi költségvetés. Ugyanakkor van még egy nyitott kérdés, hogy milyen további béremelésekre kerül sor, mi jelenik meg még a bértáblákban. Amennyiben további béremelésre kerül sor, akkor álláspontunk szerint itt is indokolt legalább 6 százalék-4,5 százalék arányban a központi költségvetésnek szerepet vállalni, mert egyébként komoly működési, működtetési problémákkal néznek szembe az önkormányzataink.

Támogatandó az a cél, amely szerint a helyi közszolgáltatások színvonalának emelése érdekében a többcélú kistérségi társulások feladatellátását ösztönzi a kormány; támogatandó az a cél, hogy itt többletforrások jelennek meg területfejlesztési célokra. Ugyanakkor nem támogatja a Szabad Demokraták Szövetsége az előterjesztésnek azt az elemét, amely az intézményfenntartó társulások normatíváját csökkenti jelentős mértékben. Ezek a társulások évek óta felvállalták azt, hogy egy jobb színvonalú ellátást biztosítanak, ennek érdekében egy-egy feladatellátásra társultak, éppen ezért hiba lenne, ha büntetnénk őket a normatívák csökkentésével. Ezért nyújtottunk be Wekler Ferenc képviselőtársammal egy módosító indítványt, amely a vonatkozó társult feladatellátási normatíva érdemi emelését valósítaná meg, amennyiben ez támogatásra találna.

Úgy ítéljük meg, hogy a települési önkormányzatok jövedelemdifferenciálódásának mérséklésére alkalmazott technikákat is módosítani szükséges. Itt ugyanis a Fidesz Budapestet büntető kormányzati politikájának következményeként előállt rendszeren még nem sikerült megfelelő módosításokat eszközölnünk. Bár a tavalyi költségvetési vitában voltak olyan módosító javaslatok, amelyek korrigálták a korábbi rendszer hibáit, hiányosságait, de alapvetően ezt nem sikerült helyretennünk. Mindenképpen közös felelősségünk, hogy a korábbi rossz gyakorlattal, szabályozással szembemenve, azt korrigálva javítsuk az adóerőképesség-számítások tekintetében a főváros pozícióit. Közös felelősségünk, hogy szembenézzük azzal, hogy ez a gyakorlat tovább nem tartható.

A Szabad Demokraták Szövetsége még a részletes vita lezárása előtt nyújt be és támogat olyan módosító javaslatokat majd a szavazáskor, amelyek emelik a közoktatási alapnormatívákat. Ezekkel a módosító javaslatokkal álláspontunk szerint lehet javítani a közoktatási intézményeink költségvetési pozícióit, a közoktatási és nevelési feladatok ellátásának minőségét. Szükséges javítani az óvodák helyzetét, az általános és középiskolák költségvetési pozícióit, valamint a gyermekjóléti ellátások intézményi feltételeit. A nevelési tanácsadás, a logopédiai ellátás területén pedig el kellene érnünk, hogy ne legyenek lefedetlen térségek, települések az országban. Ennek érdekében itt is korrekciókra, módosításokra van szükség.

Külön nem szólnék már a művészeti oktatás, a zeneiskolák kérdésköréről. Annál is inkább, mert erről több képviselőtársam szólt ellenzéki és kormánypárti oldalon. Azt gondolom, a vitát követve itt közösen lesznek olyan módosító javaslatok, amelyekkel ezt a kérdést kezelni tudjuk. A Szabad Demokraták Szövetsége támogatja, hogy a zeneiskolák tekintetében a normatíva 10 százalékot meghaladó mértékben növekedjen.

 

(13.30)

Indokoltnak tartjuk ezen túlmenően az intézményi és ezen belül az oktatási, szociális, egészségügyi, valamint kulturális, közgyűjteményi feladatok tekintetében jelentős feladatokat vállaló térségközpontok, megyei jogú városok és megyei önkormányzatok helyzetének javítását, hiszen itt koncentráltan jelenik meg a feladatok ellátása, itt találhatók a szakképző intézmények, a könyvtárak, levéltárak, szakorvosi rendelők, kórházak, és azt gondolom, hogy itt fokozott felelősségünk az, hogy a működtetéshez, az ellátás színvonalának megőrzéséhez szükséges forrásokat biztosítsuk. Ehhez lesznek megfelelő módosító javaslataink. Álláspontunk szerint itt minimálisan mintegy 5 milliárd forint többletforrásra van szükség.

További módosító javaslataink is vannak, én most azért nem részletezem, hogy legyen még idő más területről is szólni képviselőtársaimnak. Külön azért még szeretnék arra utalni, hogy a BKV tekintetében mindenképpen kell változtatni a költségvetésben benyújtott javaslaton, hiszen a BKV finanszírozása nem tartható. Azt gondolom, hogy ez nem elsősorban a kormánypárti frakciók ügye, közös felelősségünk, hogy a főváros működőképes maradjon, illetve a fővárosban a közlekedés biztonságát közösen biztosítsuk.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  144  Következő    Ülésnap adatai