Készült: 2024.04.23.08:19:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

131. ülésnap (2011.11.08.), 40. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:57


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Nehéz már megszólalni, hiszen a képviselőtársam elmondta a törvényjavaslattal szembeni kritikáinkat, de azért pár dologgal kiegészíteném azokat, illetve pár kérdést én magam is feltennék. Teszem azt azért, mert ugyan már elhangzott itt a plenáris ülésen, de a honvédelmi bizottsági ülésen nem tudtuk feltenni a kérdéseinket, pontosabban fel tudtuk tenni, de nem minden esetben kaptunk azokra választ a helyettes államtitkár úrtól, mondván, hogy ő nem kompetens e körben. Így, ha megbocsát, tisztelt miniszter úr, még pár kérdéssel ostromolnám itt a plenáris ülésen, de mielőtt ezeket a kérdéseket feltenném, pár gondolatot is kifejtenék.

Önmagában nem ördögtől való gondolat a titkosszolgálatok valamifajta összevonása, ezt már a programírásunk kezdetekor is gondoltuk, szerepeltettük is a programunkban, de amikor elolvastuk a törvényjavaslatot, akkor azért megállapodtunk magunk között is, hogy mit fogunk mondani, mi a véleményünk a törvényjavaslatról, és így nem tudjuk támogatni. Esetleg úgy támogattuk volna a törvényjavaslatot, azon elgondolkodtunk volna, hogy egyprofilú titkosszolgálatok vagy szolgálatok összevonását támogassuk, de ez, hogy egy alapvetően felderítő és egy alapvetően belső biztonsági hivatalt összevonjunk - tehát mintha a tüzet és a vizet próbálnánk egyesíteni -, számunkra nem támogatható.

Többen elmondták már, én is csak ismételni tudom, hogy nem találtuk meg azokat a szakmai érveket, és a honvédelmi bizottsági ülésen nem is hallhattuk azokat a szakmai véleményeket, amelyek alátámasztanák e törvényjavaslat létjogosultságát, így mi is csak arra tudunk gondolni, hogy csupán költségvetési spórolás állhat a dolog hátterében. Meg is kérdeztem a honvédelmi bizottsági ülésen, hogy hogyan fog kinézni a költségvetése ennek az új szolgálatnak, lévén, hogy a 2012-es költségvetési javaslatban még külön szerepel - tehát Biztonsági Hivatal és Felderítő Hivatal - a költségvetési vonzat; nem emlékszem, de körülbelül 10 milliárd forintot kap együtt a két hivatal, a miniszter úr bólogat, hogy így van, köszönöm. A helyettes államtitkár úr azt is mondta, hogy valóban, ez így történt, hogy még nem lett a költségvetési törvényjavaslatban ez korrigálva, de majd összeadják ezt a két értéket, amiből lesz a 10 milliárd forint, és levonnak belőle 20 százalékot; nem tudom, hogy ez így igaz-e - a miniszter úr most már nemlegesen bólogat, kérem majd erre a kérdésre is a választ. Ezen a honvédelmi bizottsági ülésen ez így hangzott el, hogy összeadják a két számot, és 20 százalékot levonnak belőle, ez lesz az új Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat költségvetése. Akkor egy kicsit elborzadtunk, legalábbis én, hogy akkor összesen 8 milliárd forint jut erre, ezek szerint majdnem feleannyi, mint - ahogy ez itt már többször elhangzott - a TEK-re.

Szeretném még azt megkérdezni, hogy igaz-e az a hír, lehet, hogy nem igaz, miszerint - ma is többször elhangzott - felesleges objektumok keletkeznek majd az összevonás kapcsán, és már több képviselőtársam utalt arra, hogy az ingatlanokat valószínűleg értékesíthetik. Nem tudom, hogy igaz-e ez a hír, illetve az igaz-e, hogy elvileg ez azért szükségeltetik ily gyorsan, mert 2013-tól a Honvédelmi Minisztérium, tehát a honvédség által értékesített ingatlanok már nem a honvédelmi költségvetésbe folynak be, hanem az összköltségvetésbe. 2012-ben ez még talán nem áll fenn, tehát ha 2012-ben sikerül értékesíteni az ingatlanokat, akkor ez a Honvédelmi Minisztériumhoz folyik be, fennáll a veszélye annak, hogy 2013-tól ez már nem így lesz - ez teszi-e szükségessé a gyors ingatlanértékesítést, vagy ez teszi-e szükségessé a gyors összevonást? Elhangzott az is az egyik fideszes képviselőtársamtól, hogy ez bizony nem egy improvizatív ötlet, ez már régóta készülőben lévő törvényjavaslat. Már elmondtam, hogy nem biztos, hogy a költségvetésben szereplő adatok ezt láthatóvá teszik, hiszen bár a kormány nem úgy számolt, most hirtelen beesik ez a törvényjavaslat, és itt már rögtön egy ponton szerepeltette volna, ott még külön áll, tehát ez is kérdéses.

Nagyon sokszor elhangzott, hogy sok átfedés, párhuzamosság található a két szervezet között. Megkérdeztem volna a bizottsági ülésen is, hogy pontosan mik ezek, de remélem, hogy itt pontos számot kaphatunk, hogy pontosan hány átfedés és hány párhuzamosság számolható így föl az összevonással. Lehet, hogy minősített adatot is érint majd a dolog, akkor arra nem kaphatunk itt most választ.

Kérdéses még, hogy ki lesz a vezérigazgató - tehát a kormány vagy valamelyik miniszter kinevez majd egy új vezérigazgatót az összevont katonai titkosszolgálat élére? Esetleg a KBH vagy a Felderítő Hivatal egyik igazgatóját előléptetik, vagy hogyan fog ez történni? Erre is választ várnék, mert ezt sem tudtam megkérdezni a bizottsági ülésen. Illetve, mivel 2012 januárjától már így működnének, ezért ez elég gyorsan le fog zajlani, lévén, hogy november 8-a van, tehát még a bizottsági meghallgatást is le kell zavarni - ezekre mik a tervek, hogyan gondolta ezt a miniszter úr, vagy a minisztérium vagy a kormány?

Engedjék meg, hogy még arra kitérjek - már sokszor elmondták -, hogy valóban az általunk sokszor támadott és sokszor kritikával illetett afganisztáni szerepvállalásokkal kapcsolatban mégiscsak reméljük azt, hogy az ott operatív vagy műveleti feladatokat ellátó - profánul fogalmazva - felderítőinket vagy kémeinket nem érinti ez a 217 fős költségleépítés. Lehet, hogy ez a 217 fő alapvetően nem hangzik olyan soknak, de - azt hiszem, nem árulok el semmi ördögtől való dolgot - a két hivatal összlétszáma 1022, és ha ebből levonunk 217-et, az azért mégiscsak 20 százalékos leépítés, ami, ha az arányokat nézzük, lehet, hogy sok. Esetleg nem jelent-e - megkockáztatom ezt - nemzetbiztonsági kockázatot, hogy innen 20 százalékot elbocsát a minisztérium vagy a kormány?

Sokszor elhangzott már a TEK kritikája, az LMP-s képviselőtársam is megfogalmazta a pontos feladatokat, hogy az új katonai titkosszolgálat is a terroristaveszélyt próbálja elhárítani, és a TEK is a terroristaveszélyt próbálja elhárítani. Már elhangzott a Brad Pitt-es példa, ezt nem ismételném meg; de volt egy miskolci példa is, amikor lezárták Miskolc fél belvárosát, elfogtak az egyik lakótelepen az egyik panelházban egy bombakészítőt, aki épp a bombáját fabrikálta, rátörték a TEK kommandósai az ajtót, elvitték bombakészítés közben, majd még aznap kiengedték, hogy szabadlábon védekezhet. Azóta kiderült, hogy robbanószerrel való visszaélés miatt már korábban el lett marasztalva, illetve aktív drogfogyasztó - ez azért megkérdőjelezi a TEK legitimitását, hogy valóban ott fabrikálta a bombát az illető, majd még aznap szabadlábra helyezték.

(10.10)

Akkor ez most pontosan hogyan is volt? Van-e így értelme a TEK-nek?

Körülbelül nagyjából ennyit szerettem volna elmondani. Azt azért még megkérdezném, mert a cyber defence többször is elhangzott, a miniszter úrral már volt is eszmecserénk e körben egy másik általános vitában. A törvényjavaslat szövege szerint ezt is megkapja pluszfeladatkörnek ez a katonai titkosszolgálat, amely valójában egyezik a NATO új stratégiai koncepciójával, attól függetlenül, hogy ezt is éles kritikával értettük már. Most, hogy 20 százalékos leépítés lesz, illetve nem tudjuk még, hogy a költségvetés hogyan fog kinézni, és egy pluszfeladatkört is kap ez a titkosszolgálat anélkül, hogy pluszembert kapna a kibervédelemre - magyarul mondom -, ez mennyire lesz majd releváns, mennyire lesz életképes, erre is szeretném a választ a miniszter úrtól. Pontosan hogyan is képzelik el, vesznek-e oda fel valakit? Ez mégiscsak új embert, új szakértőket kívánna, itt ellenben nem azt látjuk, hogy pluszembert vennének fel a pluszfeladatra, hanem elbocsátások pluszfeladattal, talán kevesebb pénzből is.

Ezeket a kérdéseket szívesen feltettem volna a bizottsági ülésen, de remélem, most választ is kapok. A miniszter úr bólogat, hogy igen, akkor köszönöm szépen, várom a választ. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai