Készült: 2024.04.19.21:49:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

172. ülésnap (2008.11.05.), 140. felszólalás
Felszólaló Dr. Legény Zsolt (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LEGÉNY ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez a költségvetés a kényszereké, a korlátoké és sajnos nem a lehetőségeké. Ennek a kényszernek a következtében kellett háromszor átdolgozni a javaslatot. Mindenkinek látnia kell a globális krízis teremtette kockázatokat. A világon végigsöprő pénzügyi és gazdasági válság nem kerülhette el hazánkat sem. Az alapvető okokat nem Magyarországon kell keresni, hiszen annak ellenére, hogy kicsi ország vagyunk, kulcsfontosságú szerepet töltünk be a közép-európai régióban, és emiatt nem tudjuk kivonni magunkat a világméretű recesszió hatása alól. Az IMF által bejelentett jelentős pénzügyi csomag segít megakadályozni a magyar gazdaság összeomlását, hozzájárul Magyarország és a magyar családok védelméhez. A Nemzetközi Valutaalap támogatása segít megakadályozni a kelet-közép-európai gazdasági térség összeomlását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindannyian tudjuk, hogy egy állam összeomlása maga után vonná a többi országét, a régió összeomlása Nyugat-Európáét, Európáé pedig kihatna Amerikára és így tovább. Mindannyiunk számára egyértelmű, hogy azt az időszakot éljük, amikor egy tabuk nélküli költségvetésre van szükség. Meg kel őrizni az ország stabilitását, az ország működőképességét és a gazdaság talpon maradását.

(15.50)

Hozzáértő közgazdászok sem tudják megmondani, hogy meddig tart a krízis, abban azonban egyetértenek, hogy a gazdasági válságot elkerülni nem, legfeljebb enyhíteni tudjuk.

Lesznek olyan gazdasági ágazatok, ahol visszaesésre számíthatunk, ilyenek például az államkötvénypiac, az autóipar, az ingatlanpiac és a turizmus.

Magyarországon és a világon strukturális váltásra lenne szükség, nagyobb figyelmet kellene fordítani a mezőgazdaságra, az egészségügyi és oktatási intézmények fejlesztésére, a szociális háló nívójának megőrzésére, azaz meg kell akadályozni, hogy a társadalmi rétegek közötti szakadék egyre jobban mélyüljön. Szükség van a hazai kis- és középvállalatok támogatására, segíteni kell a munkahelymegőrzésben, piachoz és hitelhez jutásban azon az áron, hogy 2009-ben nem tudunk adót csökkenteni. Az elkövetkezendő időkben elkerülhetetlenül nőni fog a munkanélküliség, ezt igyekszünk ellensúlyozni a munkahelyek védelmével.

Az IMF ahhoz kötötte hazánk támogatását, hogy Magyarország az átdolgozott költségvetéshez képest további 300 milliárd forintot faragjon le az állami kiadásokból. Ezt három helyről való elvonással lehetne elérni: lehetne nyúlni a közszféra béreihez, a nyugdíjrendszer juttatásaihoz, valamint a családi pótlékhoz. Nagyobb összeget a családi pótlék megvonásával nem tudunk megspórolni, ezért a közszférában dolgozók 13. havi bérének megvonásával 180 milliárd, a nyugdíjrendszer juttatásainak átalakításával 120 milliárd forintos megtakarítást érhetünk el.

A hírek arról is szólnak, hogy az Európai Unió pénzügyi biztosa, Joaquín Almunia nem támogatja, hogy bármely állam könnyített feltételekkel csatlakozzon az eurózónához. Magyarországon a költségvetés konszolidálását tartja a válságkezelés megkerülhetetlen kiindulópontjának. A biztos a Világgazdaságnak adott interjújában úgy vélte, a pénzügyi segítségben részt vevő nemzetközi intézmények is elsősorban ezt várják a magyar kormánytól. Szerinte csak azoknak az országoknak van lehetőségük a költségvetési politika eszközeivel küzdeni a válság ellen, amelyek már korábban túljutottak a fiskális konszolidáción, Magyarország pedig sajnos nem tartozik ezen országok közé. A biztos egyben eloszlatta azokat a reményeket, hogy a gazdasági válság miatt gyorsabban vezetheti be hazánk az eurót. Tehát röviden összefoglalva: ő legalábbis nem támogatja, hogy bármely állam könnyített feltételekkel csatlakozhasson az euróövezethez. A válság Almunia úr vélekedése szerint is a közös pénz sikerét igazolta, hiszen az euró valóban segített a pénzügyi felfordulásban a monetáris unió tagjainak.

Szükség van a társfinanszírozás fontosságának hangsúlyozására, a támogatási önrész előteremtésének segítésére. A közösségi társfinanszírozással felhasznált fejlesztési források szabályos, eredményes és hatékony felhasználása érdekében kötelesek vagyunk a menedzsment, a monitoring, az ellenőrzés, az értékelés és az információszolgáltatás területén az Európai Unió Tanácsának rendeletében, valamint annak végrehajtási rendeleteiben megfogalmazott kötelezettségeket teljesíteni.

Nagy hangsúlyt kell fektetnünk a háttérintézmények támogatására, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, az irányító hatóságok és a regionális szervezetek szakmai, humán kapacitásának fejlesztésére. Fontos, hogy meglegyen az önkormányzatok, civil szervezetek, illetve a gazdálkodó szervezetek összefogása, mert ezen szervezeteken keresztül tudjuk a lehető legteljesebb körű felvilágosítást nyújtani azon területek számára, ahol a legnagyobb támogatást szeretnénk lehívni és ahol erre a legnagyobb szükség van.

Figyelmet kell szentelnünk a régiós fejlesztési ügynökségek, a kistérségi koordinációs hálózat, valamint a helyi vidékfejlesztési irodák működésének támogatására, hiszen ezek azok a szervezetek, amelyek segítséget nyújtanak a támogatások lehető legoptimálisabb felhasználásához. A vidéket illetően pedig kulcsfontosságú szerepe van a LEADER-programnak, valamint a leghátrányosabb helyzetű térségek támogatását előirányzó "Új Magyarország" felzárkóztató programnak, korábbi nevén a "Nem mondunk le senkiről" programnak.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  140  Következő    Ülésnap adatai