Készült: 2024.03.29.14:39:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2001.11.30.), 221. felszólalás
Felszólaló Francz Rezső (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:15


Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

FRANCZ REZSŐ (MSZP): Elnök úr, köszönöm a szót. Nyilván volt ilyen gazdálkodó is. Nekem nemcsak a dédnagyapám, az apám is ilyen volt. De mindazt tegyük hozzá, hogy nem lehet visszapörgetni az idő kerekét ötven évvel, és azt mondani, hogy ha '48-tól - amikor kialakult egyfajta birtokrendezés vagy birtokszerkezet - nem következett volna be az utána következő ötven év olyan módon, hanem más utat jártunk volna, akkor nyilván a polgári fejlődés útján kialakult volna magától értetődő természetességgel a birtokok koncentrálódása folytán egy olyan családi gazdasági szerkezet vagy valamilyen más, mint amiről önök álmodnak.

Pontosan az a baj, hogy az '50-es években, a '60-as évek elején erőszakosan szövetkezetet szerveztek, most erőszakosan családi gazdaságban álmodják meg Magyarországot, tehát föl kellene trancsírozni 300 hektáronként. Nem vesznek tudomást arról a helyzetről, ami jelenleg van. Éppen ezért különösen a figyelmükbe ajánlanám a 61. pontot, dr. Kis Zoltán képviselőtársam javaslatát az elő-haszonbérleti jog tekintetében, mert nagyon-nagyon fontos lenne kiindulni abból a helyzetből, ami jelenleg van.

A kistulajdonok sokaságát, a jelenlegi haszonbérlőt, aki adott esetben több mint öt évtizede műveli a földet, miért kell háttérbe szorítani? Erre nincs értelmes indokuk, annál is inkább sem, mert hogy Pap képviselő úr szavaival éljek, megint bekeverjem a 12 most, korunkban privatizált gazdaságot, és e törvényekben is több helyen megemlítve őket a kedvezményezettek sorában, hogyan fér az össze az önök gondolkodásával, hogy ők nyugodtan nézhetnek a jövőbe, mert kötöttek egy tízéves szerződést, amelynek egyik pontjában további tíz évre kapnak opciót. Tehát őket nem fenyegeti az a veszély, hogy ne tudnának nyugodtan húsz évre előre gondolkodni. De ott is jellemző módon több mint 50 százalék 4-5 ember kezében van. Annak a 4-5 embernek mit ér meg az az 50 százalék, és milyen biztosíték van rá, hogy nem adják el a Hanzinak az EU-s csatlakozást követően? Tőlük nem kértek biztosítékot?

Pap képviselő úrnak mondanám, aki sajnálatos módon éppen nincs benn: magánszemélyek, elnézést kérek, magyar magánszemélyek a szövetkezetek tagjai, s a szövetkezetekből átalakult gazdasági társaságok tagjai is magyar magánszemélyek! Tessék nekik megadni azt a tisztességet, ami minden magyar polgárnak jár, és a tulajdonhoz való jogot is! Miért kell őket mint holmi - Torgyán úr szavaival élve - bolsevista képződményt a háttérbe sorolni? (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Mint magánszemély...) Igen, mint magánszemélyt. Hallottam, már Pap úr mondta, hogy mint magánszemélyt. De az ő erejük nem a magánszemélyiségében van, a 7, 8 vagy 15 hektárjában, hanem abban, hogy a 7, 8 vagy 15 hektárt közösen művelik. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Akkor vegye...) Abban az esetben rá lehet-e kényszeríteni, hogy vegye meg, amikor a gazdálkodást maga a gazdálkodó szervezet végzi, könyörgöm, az alkotmányban és a gazdasági törvényben elismert gazdálkodó szervezet? Ez azt jelenti, hogy a munkabérén túl a gazdálkodás profitja, a felhalmozás és a fejlesztés feladata a gazdálkodó szervezeté. Ez a gazdálkodó szervezet ma ki van zárva a pályázatokból, hátrányosan érinti őket akármilyen fejlődési lehetőségben, és íme, ki van zárva továbbra is a földszerzésből, a racionális minimális mértéket sem kapja meg.

Tessék megérteni, tessék megnézni a statisztikákban, hogy a mező-, erdő-, hal-, vadgazdaságban dolgozó foglalkoztatottaknak mennyi az átlagjövedelme! Könyörgöm, ha nem tudnák, mondom, hogy az kevés, és jelzem, hogy nincs mellékes, nincs zsebből pénz! Állandóan a nyakunkon van a különböző ellenőrzés, tehát azoknak az embereknek annyi a jövedelme, amennyi, szemben másokkal, akik úgy gazdálkodnak, ahogy, és továbbra is megmarad a szívességi földhasználat lehetősége. A legális adózást megkerülve különféle kézbecsapásokkal hozzájutottak a földbérlethez, és ezt a földhivatal is kezelni tudja. Éppen ezért, a dolgok teljesen legális és egyértelművé tétele okán nem lenne szabad földhasználatot engedélyezni szerződés nélkül, még akkor sem, ha szívességi. Akkor is írják le, és akkor is kelljen bemutatni a földhivatalnak!

Szeretném szíves figyelmükbe ajánlani az ajánlás 35. pontját ismételten, ahol az állattartáshoz számosállatonként az 1 hektárt kívánják - képviselőtársaim javasolták - megengedni mint földtulajdonszerzés lehetőségét a társaságok és a termelőszövetkezetek számára is. Ilyen alapon az ettől való elzárkózásukat nem értem, mert - még egyszer szeretném hangsúlyozni - nemzetgazdasági érdek, figyelembe véve azt, hogy nemkívánatos... - vagy egyáltalán, akkor mondják ki! Köszönöm Pap képviselő úrnak, amiért annyiszor elmondta, hogy nem szüntették meg a szövetkezeteket. (Dr. Pap János: Én nem ezt mondtam.) Nagyon köszönöm, hálásan köszönöm, hogy még megtűrik, azt gondolják, hogy majd tönkremennek maguktól is. Tehát mindent megtesznek azért, hogy ne legyen az önök nevére süthető, hogy megszüntették, de igyekeznek olyan helyzetet teremteni, hogy ellehetetlenüljenek. Nem helyes ez a dolog, mert szembe kell nézni azzal, hogy ezek a kisemberek társaságai, a kistulajdonosok szövetsége, és ilyen alapon magyar polgárok, mi több, uraim, szavazópolgárok ők is.

S arról se tessék megfeledkezni, hogy ha ezek a szavazópolgárok jövő tavasszal másként döntenek, akkor a nemzeti földalap fölött rendelkező klientúra is menni fog. (Dr. Pap János: Nem döntenek másként.) Figyeljenek majd oda! Akkor majd szidhatják önnönmagukat!

Szeretném felhívni a figyelmüket az ajánlás 37. pontjára, amely bizonyos feltételekkel megengedné a földvásárlás lehetőségét a részvénytársaság, a szövetkezetek és a gazdasági társaságok esetében is. Még egyszer kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy gondolják át, milyen hátrányos helyzetbe kerülnek a jelenlegi szövetkezetek és társaságok a továbbiakban a haszonbérletet illetően. Mások fogják kijelölni a haszonbérlőt, s ezek a mások nem ebben a törvényben, hanem a nemzeti földalapról szóló törvényben is deklarált módon fognak erőszakos módon belenyúlni nemcsak a piac által szabályozott haszonbérleti díjba, földárakba, de kijelölni a haszonbérlőt. Tehát hogy úgy mondjam, földesúri - pardon, kegyúri - jogokkal lesz megáldva az illető akárki. Milyen alapon? Hol, hogyan, miért teszik? Hogy merik ezt megtenni, és az erre irányuló javaslatokat ilyen merev módon elutasítani?! Ennek a felelőssége rendkívül nagy.

Még egyszer arra kérem önöket, hogy ezt gondolják át, annál is inkább, mert ilyen veszély nem fenyegeti azokat a társaságokat, amelyek a korábbi állami tulajdonban voltak, és ebben az évben kerültek privatizálásra.

Miért nem egyenlő mércével mérnek? Azoknak a földje is kincstári föld! Azokból a földekből miért nem csinálnak családi vállalkozásokat? Ott és azokban az esetekben megtűrt, mi több, szükség van arra, hogy legyenek korszerű, versenyképes nagyüzemek? Akkor azok, amelyek ötven éve dolgoznak, a saját maguk szorgalma folytán jött össze a vagyonuk, és korábban támogatták is őket, adót is fizetnek 50 éve, akkor, azt mondják meg nekem, hogy azoknak a tulajdonosait miért akarják ellehetetleníteni? (Dr. Pap János közbeszól.) Dehogynem igaz, kedves Pap képviselőtársaim! Igaz ez, sajnos! Álságos módon vannak ebben olyan klauzulák, amikor azt lehet mondani, amit ön mondott, hogy ők is vehetnek földet.

(13.40)

 

Ha nincs pénze, nem tud venni. Miért nincs pénze? Mert a piac biztonságáról hallottunk itt egyet s mást az előbb is. Kedves Tóth András, nem tudom, tisztában van-e ön azzal, hogy egy kiló első osztályú élősertés ára ma megint 300 forint alatt van, hogy 1800 forintért lehet eladni egy métermázsa kukoricát, és hadd ne soroljam.

Ki védi meg a magyar parasztot, ha nem önnönmaga? Az parasztnak tekinthető-e, aki társasági formában gazdálkodik, és összerakja a vagyonkáját, és jó szakszerűséggel képes arra, igaz, nem ért mindenhez, de vagy kombájnos vagy növényvédős, vagy gépszerelő, és azt jól csinálja? Akkor miért nem ismerik el ezeknek a létjogosultságát, és miért sorolják háttérbe? Egy demokráciában ez elfogadhatatlan! Nem fogom tudni megmagyarázni otthon se, másoknak se, és önök se, a választóinak se tudják megmagyarázni, hogy a családi gazdaság, ami kell hogy fejlődjön, kívánatos, hogy minél több legyen belőle, de nem mindenáron (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) és nem ilyen formában...

Köszönöm az elnök úr türelmét és az önökét is. (Taps az MSZP soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  221  Következő    Ülésnap adatai