Készült: 2024.04.24.23:56:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.),  128-135. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:29


Felszólalások:   120-127   128-135   136-143      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Bauer Tamás, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselője, kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: "Miért éppen az élettér kifejezést tartotta szerencsésnek használni a Gazdasági Tanács ülésén?" A képviselő urat illeti a szó.

 

(13.40)

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Mint ismeretes, ön január 27-én elment a Rádióba, a Vasárnapi újság című adásba (Közbeszólás az MDF soraiból.), ahol válaszolt hallgatói kérdésekre, és az egyik hallgatói kérdésre válaszolva a következőt mondta: "Ha nekünk sikerül úgy összekapcsolnunk a határon túli magyarokat a magyarországi magyarokkal, a határon túli magyarok gazdasági életterét a magyarországi gazdaság életterével, akkor Magyarország gazdasága sokkal nagyobb teljesítményre lesz képes, mint most." (Gyürk András: Úgy van! - Taps a Fidesz és a MIÉP soraiban.)

Miniszterelnök úr, én nem kívánok belemenni abba, hogy ennek az állításnak közgazdaságilag, gazdaságpolitikailag van-e értelme vagy nincs, erre itt most nincs időnk. (Balczó Zoltán közbeszól.) Én arról kívánom kérdezni önt, hogy miért tartotta fontosnak, hogy ebben a mondatban egy, a minden politikailag művelt ember számára ismert módon, a náci politikai szótárból használt kifejezést használjon, nem is akármilyen összefüggésben, hanem egy olyan törvénnyel kapcsolatban, aminek az a kiindulópontja (Rozgonyi Ernő: Pszichiátert! - Derültség a Fidesz soraiban.), hogy mi a helyzet Magyarország és a szomszédai kapcsolatával; az életteret annak idején, a Lebensraum kifejezést is ezzel kapcsolatban hozták a harmincas években forgalomba.

Miniszterelnök Úr! Tíz évvel ezelőtt Kövér László azt mondta itt, ebben a Házban, hogy szerencsére nem ő az első, aki egy bizonyos ideológiával kapcsolatban a komplett náci alapvetés kifejezést használja. Ezt mondta Kövér László tíz évvel ezelőtt. Mit gondol, mit mondana ma az akkori Kövér László arra a magyar miniszterelnökre (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), aki a Lebensraum - élettér - kifejezést használja?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő úr kérdésére Orbán Viktor miniszterelnök úr válaszol. Öné a szó, miniszterelnök úr.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Mélyen tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársam! Engedje meg, hogy ne fogadjam el azt a tiszteletteljes felkérését, hogy a Kövér László és ön közötti beszélgetést én bonyolítsam, ha úgy gondolja, hogy kíváncsi a képviselőtársam véleményére, akkor bátran forduljon hozzá.

Ami a föltett kérdést illeti, meghatónak is mondhatnám azt a kitartást, amellyel ön immáron szóról szóra követi azokat a mondatokat, amelyeket a magyar választópolgárok kérdéseire kötelességem és tisztem megadni. Ha megengedi, talán helyénvaló az a megjegyzés, bár nem szerencsés dolog a részemről, hogy egy nálam kétségkívül gazdaságtörténeti és gazdaságelméleti szempontból sokkal inkább felkészült és nemzetközi elismertségnek is örvendő tanárembert kell erre emlékeztetnem, de az élettér kifejezés nem a harmincas években kezdte a karrierjét. Az egy régi kifejezés, amit hosszú-hosszú esztendőkkel az ön által megidézett politikai kurzus előtt is már használtak.

Egyébként azért gondoltam, hogy az egy alkalmas kifejezés, mert az élettér azt jelenti, az a terület, ahol mi élünk; ahol a magyarok élnek, az a magyarok élettere.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz, az MDF és a MIÉP soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. A képviselő urat egyperces viszontválasz illeti.

 

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Miniszterelnök Úr! Én többre becsülöm önt annál, mintsem hogy ne tudná, hogy mit beszélt. Tudta! De a Gazdasági Tanács ülésén három nappal korábban ön azt is megengedte magának, hogy azt mondja, hogy azok, akik a státustörvényben, tehát a határon túli magyarok támogatására önök által kitalált módban nem értenek önökkel egyet, azokra azt mondja: "Kiírják magukat a nemzeti konszenzusból (Közbeszólás a MIÉP soraiból: Így van!), hogy a magyar közéletnek ne legyenek olyan szereplői, akik önökkel ebben a kérdésben nem értenek egyet." (Gyürk András: Ezért nem fogtok bekerülni a parlamentbe!)

A közvélemény-kutatások azt mutatják, miniszterelnök úr, hogy a magyar választópolgárok több mint fele önökkel ebben nem ért egyet, még a Fidesz választóinak a fele sem ért önökkel ebben egyet. (Egy hang az MDF soraiból: Nana!) Ezek mind távozzanak a magyar közéletből, miniszterelnök úr?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ugyancsak egyperces viszontválasz illeti a miniszterelnök urat.

Öné a szó.

 

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Természetesen mindig megtisztelő, hogyha egy képviselőtársam a Parlament falain kívül elmondott gondolatokat, szavakat idéz fel. A Gazdasági Tanács ülésén valóban felszólaltam, arra kérem Bauer képviselőtársamat, hogy ha legközelebb szóba kívánja hozni az ott elhangzottakat, ahol nem volt egyébként jelen, akkor legyen kedves, és tanulmányozza mindazt, ami ott elhangzott, pontosan és helyes összefüggésben legyen kedves, idézze azt itt föl annak érdekében, hogy értelmetlen vitákkal ne terheljük meg képviselőtársaink idejét és erejét.

Ami pedig az "élettér" kifejezést illeti, ami az ön kérdése volt, szeretném még egyszer megerősíteni, hogy a magyar kormánynak az a célja, hogy Magyarország gazdasági erejét, a határon belül élő magyarok és nem magyarok tehetségét, erőit, energiáját összekapcsolja a határon túl élő magyarok gazdasági erejével, tehetségével, energiájával, és az egész Kárpát-medencei magyarság (Az elnök csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) számára a mainál boldogabb jövőt biztosíthasson. Ehhez kérem az önök támogatását is. (Taps a kormánypártok és a MIÉP soraiban.)

 




Felszólalások:   120-127   128-135   136-143      Ülésnap adatai