Készült: 2024.04.26.01:22:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

104. ülésnap (2011.06.27.), 412. felszólalás
Felszólaló Scheiring Gábor (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:49


Felszólalások:  Előző  412  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHEIRING GÁBOR (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy látszik, a nyári szünet előtt újabb fázisba érkeztek az Orbán-Matolcsy-féle megszorítások. A most benyújtott költségvetési törvénymódosításban immár kevés újdonság van. Gyakorlatilag a még februárban kormányrendeletben eldöntött 187 milliárdos megszorítások részletezéséről és törvényerőre emeléséről van szó. Ezeket a megszorításokat az LMP nem tudja támogatni, mivel azok számos létfontosságú állami feladat ellátását teszik lehetetlenné.

A kormány 47 milliárd forintot vesz el a jövő generációitól, hiszen ennyivel csökkennek a Nemzeti Erőforrás Minisztérium, valamint a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap forrásai; a Belügyminisztériumtól 35 milliárd, a honvédelmi tárcától 26 milliárd, a Vidékfejlesztési Minisztériumtól 18,7 milliárd, a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól több mint 20 milliárd, az adóhivataltól 13 milliárd. S hogy itt egy zárójeles megjegyzést beszúrjak Dancsó képviselőtársamnak: ez azért baj, mert ha az adóbevételek elmaradnak és az adóbevételek behajtásáért felelős hatóság költségvetését csökkentik, akkor csekélyke esélyét látom annak, hogy javulna az adóbevételek behajtási hatékonysága.

Az állástalanok visszailleszkedését segítő Munkaerő-piaci Alapot 25 milliárd forinttól fosztják meg, ez pedig - mint az előbb erről többet vitáztunk -, azért problémás alapvetően, mert a önök által ígért foglalkoztatáspolitikai és munkahely-teremtési forradalom szintén elmaradt. Éppenséggel csökkent a foglalkoztatottak száma; ezzel a forráskivonással megint csak szembemennek az önök által saját maguk elé kitűzött célnak.

De további fenyegetések fenyegetik az államigazgatás olyan létfontosságú szerveit, mint a PSZÁF. A törvényjavaslat nemcsak a Matolcsy-féle költségvetés, hanem a foglalkoztatáspolitika bukásáról is árulkodik. A számok szerint a kormány kénytelen lesz 24,6 milliárd forinttal többet költeni önkormányzati bérpótló juttatásra, ami egyértelműen jelzi, hogy tovább nőtt a hosszú távon állástalanok száma.

A javaslat egyetlen elemét lehetne üdvözölni, ez pedig a költségvetés fenntarthatatlanságának őszinte beismerése, ami az indoklásban olvasható. A helyzet kísértetiesen hasonlít 2006-ra, csak annak a beismerése hiányzik, hogy az elszámolás nem a véletlen műve volt.

De miért is van szükség ezekre a megszorításokra? A mostani végleges elvonás közvetlen és legfőbb oka az igazságtalan és fenntarthatatlan új adórendszer, amit az előbb már alaposan kiveséztünk. Ahogy Matolcsy György tárcája is beismeri, a megszorításokra azért van szükség, mert az előre tervezettnél több mint 175 milliárd forinttal kevesebb bevétel folyik be az államkasszába. Ehhez annyit tennék hozzá, hogy a kiesés legfőbb oka az egykulcsos szja, és az egész elmaradás csak az egykulcsos szja közvetett hatásait mutatja, az igazi feketeleves várhatóan csak az év végén jön. A mostani elvonásokra ugyanis elsősorban a fogyasztási adókból származó bevételek kiesése miatt volt szükség, igazolva, hogy az egykulcsos adónak egész egyszerűen nincs fogyasztásnövelő hatása. Különösen feltűnő az általános forgalmiadó-bevételek közel 70 milliárd forintos kiesése.

Egyvalami már most biztosan megállapítható: a kormány mindent egy lapra tett fel és vesztett. Az egykulcsos adórendszer nemcsak a középosztály jövedelmét csökkentette, hanem a költségvetést is szétrombolta. És a mostani elvonásokkal még koránt sincs vége az elmúlt kilenc év folyamatos megszorításokra és hazugságokra épülő politikájának. A nyugdíjvagyont csak egyszer lehetett einstandolni, az egykulcsos adó miatt viszont még hosszú évekig lyuk fog tátongani a költségvetésen. A miniszterelnök negyven évre lemondana az iskolák és kórházak működéséhez szükséges pénzről a gazdagok javára. De már a kormányon belül sem ért vele mindenki egyet. Jó példa erre Varga Mihály beismerése az egykulcsos adó negatív hatásairól.

Az új adórendszer korábbi egyhangú ajnározása helyett mostanra számos kormányzati szereplő, kormány közeli értelmiségi nyilvánul meg kritikusan az új rendszerrel szemben. Mintha egyre többen látnák be, hogy hiba volt az új adórendszer, amely a középosztálytól vesz el pénzt, hogy odaadhassa a legjobban keresőknek. A mostani javaslat további bizonyítéka annak, hogy az egykulcsos szja nemcsak társadalmilag igazságtalan, hanem a költségvetésen is végzetes léket vágott. Az államadósság elleni háborúban tehát a kormány leginkább a saját maga teremtette ellenséggel küzd. Ma Magyarországon az adósságteher csökkentésének a legnagyobb akadálya a látványosan megbukott egykulcsos személyi jövedelemadó.

(0.40)

Az LMP többször is figyelmeztetett ennek az adórendszernek a negatív következményeire és a kormány költségvetésének a hibáira. Ezért még tavaly fenntartható költségvetési alternatívát nyújtottunk be, és tiltakoztunk a kormány feletti kontrollt jelentő Költségvetési Tanács hivatalának az elhallgattatása ellen.

Nem lenne szükség a mostani foltozgatásra, ha a kormány komolyan vette volna az LMP és a független intézmények figyelmeztetéseit. Ehelyett az önök válasza az volt, hogy a Költségvetési Tanácsot elhallgattatták, és összeállítottak és elfogadtak egy megalapozatlan és megtervezetlen költségvetést.

Amikor az első negyedéves hiányadatok alapján egyértelművé vált, mekkora a baj, az LMP kétszer is kezdeményezte a parlament költségvetési bizottságának az összehívását a szükséges lépések megvitatása érdekében. Sajnos a felelős ellenzék hangja sem jutott el a kormányig, és ennek most mind meg fogjuk fizetni az árát.

A mostani megszorításhullám, tisztelt képviselőtársaim, azért is elfogadhatatlan, mert teljes mértékben átláthatatlan. Mind ez idáig, egészen eddig a javaslatig nem tudtunk semmit a részletekről, és nem tudjuk a mai napig sem, hogy milyen hatástanulmányok, érvek alapján dőlt el, hogy melyik szervtől mennyit vesznek el. Miért tellett fél évbe annak eldöntése például, hogy pontosan mely, a Nemzetgazdasági Minisztérium alá tartozó fejezeteket érint a zárolás? Ezekre a kérdésekre kívántunk hónapokon keresztül választ kapni Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter úrtól, de ő még azt sem tudta megmondani, hogy saját tárcájánál milyen átrendezésekre kell számítani.

Az emberek könnyebben viselnék el a nehézségeket, ha legalább előre tudják, hogy mire kell számítaniuk. Ezért a megszorításokkal szemben elvárható minimális követelmény, hogy azok átlátható és kiszámítható formában menjenek végbe. A most törvényerőre emelkedő 187 milliárdos megszorítás még ezeket a minimumfeltételeket sem teljesítette. De nemcsak ezért nem tudjuk támogatni, hanem azért, mert ez a tárgyalt módosító javaslat semmi mást nem jelent, mint azt, hogy a kormány megpróbálja védeni a védhetetlent, adópolitikája és költségvetési politikája megbukott, kapkodva foltozgatja a költségvetést ahelyett, hogy új irányba tájékozódna, és például meghallgatná az LMP költségvetési javaslatait. Próbálják ki, olvassák el az alternatív költségvetési javaslatainkat; higgyék el, egy sor olyan dolgot találnának benne, amit még önök is megfontolásra érdemesnek találnának.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  412  Következő    Ülésnap adatai