Készült: 2024.04.24.08:20:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

45. ülésnap (2006.12.18.), 64. felszólalás
Felszólaló Dr. Molnár Lajos (SZDSZ)
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MOLNÁR LAJOS egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Asszony! Aggodalmát elméletileg osztom, hiszen fontosnak tartom én is az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat működését és az ezzel szorosan összefüggően tevékenykedő Országos Tisztifőorvosi Hivatalt. Azonban, úgy látszik, elharapózik az a nézet egyesek körében, hogy minden átalakítást rombolásként élnek meg, holott az átalakítás építő.

(15.10)

Szeretném elmondani, képviselő asszony, hogy ez a kormány reformokat hirdet. A reformok része a közigazgatási reform, és a kormányzati szervek átalakításáról, reformjáról szóló törvény részeként alakul át elsősorban a közigazgatási tevékenysége az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Hivatalnak, amelynek ön csak részben sorolta fel a feladatait, hiszen sok egyéb, a kémiai biztonság, a sugáregészségügy és természetesen az egészségvédelem, egészségnevelés és egészségmegőrzés koordinálása is kiemelten fontos feladata. Azonban nem vitathatjuk, képviselőtársaim, hogy az a szervezet, az a szervezeti struktúra, ami évtizedekkel ezelőtt alakult ki, mára át kell hogy alakuljon. Át kell hogy alakuljon azért, hogy fejlődhessen, hiszen a fejlesztések regionális szervezetben történnek, regionálisan lehet jól egészségügyet szervezni. Nyilvánvalóan hozzá kell ehhez az ÁNTSZ struktúráját is igazítani.

Másrészről a megyei szervek helyett lakosság közeli szolgáltatásokat kell nyújtani, ezért kell a városi, kistérségi, helyi egységeket létrehozni. Úgy gondoljuk, fontos feladat a dereguláció, hiszen ezen átalakítás keretében meg kell szüntetni azokat az anomáliákat, hogy egy engedély megszerzési eljárása során öt-hat alkalommal kell csak az engedély megszerzése előtt már az ÁNTSZ hivatalait, illetékes szervezeteit vagy szerveit felkeresni.

Egyszerűsíteni kell az ÁNTSZ-ek adminisztrációs tevékenységét, és igen, lehetőség szerint az államigazgatási eljárásokat a közigazgatási reform keretében takarékosabbá, kisebb méretűvé, de hatékonyabbá kell tenni. Mindezen átalakítás az ÁNTSZ-nél ezért történik. Ez nem érinti kiemelt szerepét az egészségügyi ellátás felügyeletében, szakmai felügyeletében, annak ellenére, hogy a biztosítási jogviszonyból eredő kötelezettségek teljesítését egy új szervezet, az egészségügyi reform keretében létrehozott egészségbiztosítási felügyelet erősíti. Úgy gondoljuk, hogy a szakmai szerepét erősíteni kell, közelebb kell vinni az ÁNTSZ szervezeteit a lakossághoz, a kistérségekhez, és csökkenteni kell az adminisztratív irányító feladatokat.

Úgy gondoljuk, hogy mindaz a változás, amit az ÁNTSZ-ben terveztünk, ezeket a célokat szolgálja, hogy hatékonyabb szervezet legyen, és hatékonyabban lássa el azokat a fontos feladatokat, amiket részben ön felsorolt, részben pedig én kiegészítettem.

Szeretném még hozzátenni, tisztelt képviselőtársaim, hogy az ÁNTSZ átalakításának tervét nem a minisztérium íróasztalánál, nem kormányzati irodában, hanem nagyon hozzáértő, elsősorban természetesen az ÁNTSZ-nél dolgozó, az Országos Tisztiorvosi Hivatalban dolgozó és népegészségügyi szakértők bevonásával, együttműködésükkel alakítottuk ki ezt a tervezetet.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai