Készült: 2024.03.28.20:11:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

195. ülésnap (2001.03.26.), 20. felszólalás
Felszólaló Dr. Balsai István (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:00


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALSAI ISTVÁN (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy mindenekelőtt a magam és a Magyar Demokrata Fórum nevében is kifejezzem együttérzésemet az árvíz valamennyi károsultjával, és kijelentsem azt, hogy képviselőcsoportunk mindent megtesz azért, hogy a miniszterelnök úr által felvázolt újjáépítési és helyreállítási tervek minél előbb megvalósulhassanak. Ezért tehát támogatjuk a kormányt, a kormánynak arra irányuló törekvéseit, hogy senki ne maradjon fedél nélkül, és a lehető leggyorsabban megérkezhessen a segítség az árvíz sújtotta településekre. Ennek elsődlegessége megkérdőjelezhetetlen még akkor is, ha egyéb tervezett fejlesztéseknek kellene halasztást szenvedniük emiatt.

Az újjáépítés nemzeti ügy. Messzemenően támogatjuk a célt, hogy minden település jobb állapotba kerüljön, mint amilyenben az árvíz előtt volt. A Magyar Demokrata Fórum programjának egyébként egyik legfontosabb célja mindig is az volt, hogy csökkentse a keleti és a nyugati országrészben élők életminősége, életszínvonala közötti különbséget; ha ilyen tragikus esemény idézi ezt elő, az eredmény akkor sem lehet kétséges.

Tisztelt Ház! Most - ahogy miniszterelnök úr is mondta - újra megmutatkozik, hogy a bajban mindig képes az összefogásra az ország népe. Sajnos az is bebizonyosodott ismét - nem ebben a Házban és nem ma -, hogy erre a magaslatra nem mindenki emelkedett még föl. Tisztelt Képviselőtársaim! Nem lehet elégszer hangsúlyozni: a gátak nem az 1998-as választások napján indultak romlásnak. Hadd hívjam föl a figyelmüket arra, hogy ha nincs az előző két év árvízvédelmi beruházása és nincs a magyar kormány pénzén az Ukrajnában és a Kárpátokban kiépített jelzőrendszer, akkor a jelenleginél sokkal súlyosabb katasztrófa következett volna be.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Fél évszázad elmaradásait kettő vagy három év alatt nem lehet pótolni. Ismerjük a tényeket: a Tisza-gátak fele nem felel meg az előírásoknak, az árvízvédelem terén Magyarországra még óriási tennivalók várnak. Mint azt tudjuk, a folyók mentén 1300 kilométernyi védvonal szorul megerősítésre, és a beruházások mintegy 200 milliárd forintot igényelnének. Ezt az összeget egyébként nyugodtan besorolhatjuk az előző rendszer ránk hagyott rendezetlen számlái közé.

Tisztelt Országgyűlés! Az idő sürget, az ökológiai változások, úgy látszik, tartósak, ezért a lehető legnagyobb erővel a lehető leggyorsabban folytatni kell a gátak helyreállítását, megerősítését, de ez - mint ez itt elhangzott - a végső megoldáshoz kevés. Olyan összetett problémával állunk ugyanis szemben, amely csak a vízügyi szakma, a politika és az érintettek érdemi együttműködésével oldható meg, hiszen a Kárpát-medence vízgyűjtő viszonyai mára végletesen megváltoztak, következménye - ez már itt elhangzott - a Kárpátokban végzett erdőirtások miatt felgyorsult vízfolyásnak, a klímaváltozásra utaló jeleknek, hőhullámoknak, intenzív esőknek s a többi. Az árvízi védekezés hatékonysága tehát sokféle szakterület és szándék összehangolásán múlik, természetesen ideértve a szomszédos országokkal kialakítandó érdekegyesítést és a nemzetközi források megteremtését is. Az árvízvédelem tehát olyan kérdés, amely nem a parlamenti naptárhoz igazodva oldható meg, de azt elmondhatjuk, hogy hosszú évtizedek után a polgári koalíció kormányzása alatt jól érzékelhető elmozdulás történt a megnyugtató rendezés érdekében, és a körvonalazódó Vásárhelyi-terv megvalósításához minden józan erő összefogására szükség van vagy szükség lenne.

Tisztelt Ház! Végezetül engedjék meg, hogy a Magyar Demokrata Fórum nevében magam is megköszönjem azokat a hősies erőfeszítéseket, azokat az önfeláldozásokat, amelyeket hivatásos és önkéntes alapon sok ezer ember tanúsított, aki részt vett a mentésben vagy adományával mutatta ki együttérzését bajba jutott honfitársainknak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai