Készült: 2024.03.29.09:11:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2011.11.17.), 158. felszólalás
Felszólaló Hegedűs Lorántné (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:48


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGEDŰS LORÁNTNÉ (Jobbik): Nagyon szépen köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Valójában ez az előttem zajló kis affér nagyon is jó felvezetés lesz ahhoz, amit szeretnék a Ház elé tárni. Legelsősorban a 655. ajánlási pontról szeretnék önöknek beszélni. Tisztelt KDNP-s képviselőtársaim, talán önöknek nem ismeretlen az a bibliai ige, hogy nem mindenki, aki azt mondja, Uram, Uram, megyen be a mennyek országába, csak az, aki cselekszi az Isten akaratát. (Vágó Gábor tapsol.) Jó, hát erről szól az a módosító indítvány is, amelyet önöknek kiemelten szeretnék most a figyelmébe ajánlani, tudniillik a magát kereszténynek, nemzetinek valló kormányzat benyújtotta a Nemzeti Erőforrás Minisztérium fejezete alatt - tessék figyelni - az úgynevezett különféle jogcímen adott támogatások csoportjában a terhességmegszakításra vonatkozó 400 millió forintot. Tehát ennyit szán erre a tételre a magát nemzetinek és kereszténynek valló kormányzat. Kedves Seszták Oszkár, hiába takarja el az arcát, nyilván szégyenkezésében teszi, de ez akkor is így van.

Nagyon kérem önöket arra, hogy ezt a tételt támogassák, hogy csoportosítsuk át, méghozzá az egyházi kulturális tevékenységek támogatására, illetve az egyházi közművelődési intézmények támogatására. Azt gondolom, vallom, hogy a történelmi felekezetek Magyarországon azokat a nemzeti sorskérdéseinket vállalják fel, illetve a keresztény értékrend közvetítését, amely egyedül járható út nemzetünk számára és amely az egyedül életre vivő út. Gondolom, önök, akik a keresztény szót a pártjuk nevében is feltüntetik, ezt az igazságot nem vitatják el tőlem, és nagyon kérem, hogy azzal szemben, amit önök ezzel a módosító indítvánnyal kapcsolatban csináltak a különböző bizottsági vitákban, valójában majd a szavazáson kérem, hogy támogassák ezt a javaslatomat.

Amikor ugyanis az ezzel kapcsolatos törvényjavaslatomat benyújtottam a Ház elé, akkor igen nagyon sajnálatos módon a Kereszténydemokrata Néppárt tagjai sem támogatták azt, hogy a terhességmegszakítás Magyarországon ne lehessen annyira evidencia, mint ahogy jelenleg az. Számunkra, én ezt vallom, a terhességmegszakítás semmilyen módon nem lehet megoldás, az meg pláne nem, hogy ezt a kormányzat egy fillérrel is támogatja.

A következőkben, tisztelt elnök úr, a 98., 90., 101., 104. 117., 116., 119., 130., továbbá a 82., 81. és 78. ajánlási pontokhoz szeretnék hozzászólni. Nagyon rövid idő áll rendelkezésemre, úgyhogy próbálom ezt így összességében együttesen megfogalmazni. Az önkormányzati alrendszerhez adott normatív támogatásokról és hozzájárulásokról szól e javaslatcsomagunk, amely minden esetben az adott normatívák, hozzájárulások jelentős megemelését célozza. A célunk pedig ezzel az, hogy az önkormányzati szektort próbáljuk életben tartani.

Azt gondoltuk annak idején, hogy a Bajnai-kormányzat által benyújtott 2010. évi költségvetés lehet a legrosszabb, ami még érheti Magyarországot, a magyarországi önkormányzati rendszert, de tévednünk kellett, mert a 2011. évre szóló, Orbán-kormány által benyújtott költségvetés volt az, amely eleddig a legrosszabb évet hozta az önkormányzataink, településeink számára. Azt hittük, már nincsen lejjebb, sőt, az egyik kedves képviselőtársunk a kormányzati padsorok közül az előző évi költségvetési vitában azt mondta, hogy már csak egy évet kell kibírni a költségvetés szempontjából az önkormányzatoknak, és a következő évre, tehát a 2012. évre gondolt, már jobb lesz, az már a felfelé mutató út lesz. Hát látjuk, hogy nemhogy felfelé vinne az út, hanem kifejezetten drasztikusan lefelé visz az önkormányzat számára ebben a kérdéskörben, a költségvetésben az út.

Tudjuk, most már a Ház előtt van az új önkormányzati törvény, ezt a kormányzat úgy adta elénk, mint egy csodafegyvert, hogy ez majd meg fogja oldani az önkormányzataink összes problémáját. Nem! Kérem tisztelettel, semmit nem old meg, legfeljebb tovább súlyosbítja majd ez a törvényjavaslat is, illetve a reményeink szerint egyébként nem megszülető törvény az önkormányzatok életét. Miért? Azért, mert nincsen pénz. Azért, mert a Széll Kálmán-tervben "kötelező önkormányzati feladatok méretgazdaságos átszervezése miatt a kormányzat vállalta, hogy a következő években összességében több száz milliárd forintot fog kivonni e szektorból". Erről szól ez a költségvetési törvényjavaslat is, ami előttünk fekszik, az önkormányzatok szempontjából, erről szól a közoktatási, köznevelési törvény, erről szól az önkormányzati törvény is, arról, hogy megszorítások kellenek, durva, drasztikus leépítések a kormányzat szerint. Na, ez az, ami ellen mi nyilvánvalóan és egyértelműen tiltakozni szeretnénk.

(14.50)

A megoldás az önök költségvetésében az, amit például a megyékkel kapcsolatban tesznek. A megye - mint nemrég elhunyt kedves hozzátartozónk - még szerepel a költségvetési törvényjavaslatban, mint egy elhunyt hozzátartozó, akiről elfelejtjük, hogy már eltávozott közülünk, még megterítünk neki úgymond, még benne van valamilyen módon az úgynevezett megyei borítékban ez a csomag, de hát már tudjuk, hogy az ágazati törvények módosítása - amit szintén már megtárgyalt a Ház - a megyéket gyakorlatilag teljes egészében megszünteti. Sőt, az ÁSZ-vélemény szerint nem is lehet majd ezentúl önkormányzatnak hívni a megyei önkormányzatokat, mert éppen a lényegüket veszítik el. Az Európai Unió által megfogalmazott önkormányzati charta szerint gyakorlatilag az értelmüket veszítik ezen intézmények. És hát ugyanez vár az összes további településre is, és ez vár - egy mondatban még szeretném a mondanivalómat kifejteni, noha már lassan kezdek kifutni az időmből - a közoktatási intézményeinkre is.

Egy példát engedjenek meg: egy konkrét közoktatási intézmény kapcsán, egy általános iskola kapcsán próbáltam volna számokat kivenni, jelenleg a dologi és személyi jellegű kiadások és az állami támogatások aránya úgy aránylik egymáshoz egy normális iskola életében, hogy ez 37 százalékát fedezi csak. Tehát az állami hozzájárulás csak 37 százalékát fedezi a valódi költségeknek. Hogyha elfogadjuk ezt a költségvetést, ami előttünk van, ez az arány drasztikusan fog továbbcsökkenni. Miért? Azért, mert egyrészt nem emelkednek ezek a normatívák, bizonyos pontokon igenis csökkennek jelentősen, illetve azok a rezsiköltség-kiadások, amelyek az iskoláinkat érinteni fogják, további nominálértékben való jelentős csökkenést fognak jelenteni. Ez azt fogja jelenteni, hogy az eddigi 37 százalék helyett jó, hogyha a 30 százalékot el fogják érni ezek a támogatási arányok.

Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai