Készült: 2024.04.25.23:56:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

258. ülésnap (2013.03.05.), 161. felszólalás
Felszólaló Kozma Péter (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOZMA PÉTER (Fidesz): Ismételten köszönöm a szót, elnök úr. Tehát a szóban forgó T/10053. számú törvényjavaslat kapcsán a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség részéről el szeretném mondani, hogy ez az, ahogyan az államtitkár úr is mondta, nem túl terjedelmes, annál inkább fontos módosítás, amely összesen kilenc paragrafusból áll a felhatalmazó és hatályba léptető rendelkezésekkel együtt, a magyar kormány-tisztviselői kamara (sic!) működésének elősegítése kapcsán fogalmazódott meg. A törvénymódosítás többirányú. Egyrészről az elnök jogállása, illetve a főtitkár munkajogi jogállásának egyértelművé történő szabályozása mellett az elnök juttatásainak pontosítása mellett garantálja azt, hogy a magyar kormány-tisztviselői kamara működése a tisztségviselők, alelnökök munkájával biztosított legyen. Ugyanakkor a törvényjavaslat meghatározza azon adatok körét, amelyeket a kamara működése érdekében, annak szempontjából a közszolgálati alapnyilvántartás adatköréből a kormányzati szolgálati és közszolgálati jogviszony tekintetében a munkáltatónak rendelkezésre kell bocsátani. Fontos törvényi szabályozás, hogy a kezelt adatokat a tagsági jogviszony megszűnését követő 5 éven belül törölni szükséges, illetve a törvényjavaslat előírja ezen adatok törlését.

A törvényjavaslat foglalkozik a kettős kamarai tagság elkerülésének szabályozásával is. Ez esetben azt mondja, hogy amennyiben más kamarának tagja a tag, abban az esetben a kamarai tagsági jogviszonyt fel kell függeszteni. Minden kamara, így a magyar kormány-tisztviselői kamara működése szempontjából nagyon fontos, hogy a szükséges személyi feltételeken túl a tárgyi feltételek is biztosítva legyenek. A törvényjavaslat 5. §-a ezért olyan rendelkezést tartalmaz a törvény 35. § (7) bekezdésének kiegészítésével, hogy a közigazgatás minőségpolitikájáért és személyzeti politikájáért felelős miniszter meghatározza megállapodás kötésével is, a kamarával kötött megállapodás megkötésével azt, hogy milyen támogatást nyújt a kamarának. Ezek lehetnek pénzbeli, nem pénzbeli támogatások, illetve a megállapodás akár helyiség használatára is irányulhat.

Mint ahogyan az államtitkár úr is említette az expozéjában, a garantált minimum kérdésében is tartalmaz rendelkezéseket a törvényjavaslat. A garantált bérminimum összegét a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsban lefolytatott vita eredményeként kell megállapítani.

Összegezve tehát megítélésünk szerint a bizottsági ülésen leadott szavazatokból is kiderült, a kormánypárti képviselők úgy látják, hogy a törvényjavaslat az eddigi tapasztalatokra alapozva a szükséges tartalmi és technikai pontosításokkal a magyar kormány-tisztviselői kamara működését elősegíti. Ugyanakkor, tekintettel arra, hogy a bizottsági ülésen kisebbségi aggodalom is elhangzott, ezt végezetül szeretném megosztani önökkel, nevezetesen azt, hogy a tartózkodó szavazatok közül az MSZP képviselője, Lamperth Mónika elmondta, nem látja ugyanakkor kellően szabályozva ennek az érdekképviseletnek a biztosítékait. Nem az én tisztem önökkel ismertetni, hogy ezen mit értett, csak szükségesnek tartottam a bizottsági ülésen elhangzottak teljes képének felvázolása érdekében ezt említeni.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  161  Következő    Ülésnap adatai