Készült: 2024.04.24.15:55:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

208. ülésnap (2009.05.05.), 20. felszólalás
Felszólaló Márfai Péter (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Gazdasági és informatikai bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 3:08


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MÁRFAI PÉTER, a gazdasági és informatikai bizottság előadója: Tisztelt Ház! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A gazdasági és informatikai bizottság az április 29-ei ülésén tárgyalta a fizetési meghagyásos eljárásról szóló T/9400. számú törvényjavaslatot, és azt a bizottság egyhangúlag általános vitára alkalmasnak találta.

A bizottsági ülésen az előterjesztő képviselője szóbeli kiegészítésében ismertette a fizetési meghagyásos eljárásoknak a polgári jogi igények érvényesítésében fennálló jelentőségét. Ennek keretében az előterjesztő képviselője kiemelte, hogy a fizetési meghagyásos eljárások a polgári pernél jóval rugalmasabbak, gyorsabbak, és költségkímélőbb igényérvényesítő eszközként működnek. Ezen eljárási forma igénybevétele az elmúlt években emelkedő tendenciát mutatott.

A bizottság üdvözölte a törvényjavaslatban meghatározott szabályozást, mivel ez alapján nemcsak belföldi viszonylatban lehet igénybe venni a követelések érvényesítéséhez a fizetési meghagyásos eljárási formát, hanem az Európai Unió tagállamai közötti, határon átnyúló ügyekben is. A törvényjavaslat így lényegében egyszerre teljesíti azt a követelményt, hogy megújítsa a fizetési meghagyásos eljárás hazai szabályozását, amely természetesen alkalmazható határon túl az európai fizetési meghagyások intézésére.

A bizottság támogatta azt a törekvést, hogy nemcsak az eljárás újul meg, hanem az ehhez kapcsolódó infrastruktúra is, hiszen kérelmeket, beadványokat lehet majd elektronikusan is előterjeszteni. Ugyancsak az eljárás hatékonyságát növelheti a bizottság véleménye szerint az, hogy a kérelmekkel kapcsolatos intézkedések, határozatok meghozatala is informatikai alkalmazás útján történhet. Mindez jelentősen csökkentheti az ügyintézéssel kapcsolatos késedelmek számát.

A bizottság többsége kedvezőnek találta, hogy a rendszer létrehozása nem költségvetési pénzből történik, valamint a rendszer működtetésének a közjegyzői hatáskörbe utalásával csökkenhet a bíróságok leterheltsége. A bizottság különös jelentőséget tulajdonított annak, hogy az előterjesztő tervei szerint már két év múlva, azaz 2011-től az elektronikus kézbesítés válik főszabállyá a gazdálkodó szervezetek esetében.

A bizottság ugyancsak fontosnak tartotta, hogy a szabályozás hozzájárul ahhoz is, hogy Magyarország csatlakozni tudjon az Európai Unió által a fizetési meghagyások benyújtására létrehozott portálhoz. Ez ugyanis valamennyi jogosult számára lehetővé tudja tenni a fizetési meghagyásos eljárással kapcsolatban a teljes körű elektronikus ügyintézést. Mindez a magyar vállalkozások versenyképessége és az esetleges körbetartozások kezelése szempontjából semmiképpen sem elhanyagolható tényező. A törvényjavaslattal kapcsolatban a bizottsági ülésen egyebekben nem hangzott el ellenvélemény vagy más vélemény.

Mindezek alapján az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottsága a fizetési meghagyásos eljárásról szóló törvényjavaslatot egyhangúlag az Országgyűlés plenáris ülésén történő megvitatásra ajánlja.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai