Készült: 2024.04.25.07:45:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

305. ülésnap (2013.09.24.), 22. felszólalás
Felszólaló Dr. Fónagy János (Fidesz)
Beosztás Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FÓNAGY JÁNOS nemzeti fejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A most már lassan egy éve folyó rezsiköltségek eddigi eredményei, eddigi tapasztalatai, a mellette és ellene szóló érvei azt mutatják, hogy ez a kérdés messze túlnő azon, mint hogy egy-egy energetikai ágazatban, egy-egy lakossági közszolgáltatásban, egy-egy területen minek mennyi a díja. A rezsiköltség arra az alapvető társadalompolitikai szemléleti különbségre mutat rá, amelyet ennek a támogatói, megalkotói és végrehajtói, illetve esetenként szakmai, nem kevés esetben politikai, társadalompolitikai érvekbe bújtatott érvekkel ellenzői beszélnek.

Szándékosan nem beszélek azokról a csoportokról, amelyeknek ez egyszerűen csak az anyagi érdekét sérti, hiszen ennek a végrehajtása azt az extraprofitot csökkenti, amelyet 15-20 évvel ezelőtt itt megkaptak az akkori szocialista-liberális kormány jóvoltából, és az elmúlt 15-20 évben élveztek. Hogy ez elveszik, ez rosszulesik neki, ezt az ember tudomásul venni persze nem veszi, de megérti. De a társadalompolitikai különbségekről, úgy gondolom, kevesebb szó esik, ezért engedjék meg, hogy reflektálásomban néhány szót erről szóljak.

(9.50)

Nagyon remélem és nagyon bízom abban, hogy Magyarország Országgyűlésében azt senki nem vitatja, hogy a közszolgáltatásoknak és ezen belül az energiaellátásnak alapvetően egy ellátásbiztonságot kell szolgálnia, tehát a magyar állampolgárok, a magyar családok és a magyar gazdaság biztonságos ellátását kell szolgálnia, biztosítania kell a lehető legnagyobb mértékben az elmúlt két évtizedben nagymértékben elveszített energiafüggetlenségünk visszaszerzését, amely nemcsak az energia szempontjából érdekes, hanem a nemzeti függetlenségünknek is az egyik fundamentális eleme; s a harmadik - és tulajdonképpen erről szólnak az elmúlt hónapokban végrehajtott intézkedések és erről szólnak ma a parlamentben a viták - a szolgáltatások megfizethetőségének a kérdése. Mind a három olyan kérdés, amelyet nem lehet önmagában csak technikai számokkal, nem lehet csak képletekkel, mértékekkel, statisztikákkal, esetenként kedvező vagy kedvezőtlen grafikákkal bemutatni és értékelni.

Alapvetően az a kérdés, hogy hogyan állunk hozzá az emberekhez. Mi a fontos egy kormány számára? Az a fontos, hogy az állampolgárait, a családokat és a családoknak megélhetést nyújtó gazdaságot támogassa és ebből a támogatásból államrezont csináljon, ebből a támogatásból, ha úgy tetszik, ideológiai alapkérdést csináljon, és ennek érdekében mindent megtegyen, akkor is, ha ezt ellenzik. Ellenzik, akik ezzel anyagilag rosszul járnak, ellenzik, akiknek ez politikailag nem érdekük, és ellenzik azok, akik az európai gazdasági térben más rendszerben gondolkodnak, más érdekeket követnek. Vagy pedig azt mondjuk, hogy tudomásul vesszük, hogy másoknak más az érdeke és nekünk ahhoz alkalmazkodni kell, tudomásul vesszük azt, hogy tulajdonképpen azok a 15-20 évvel ezelőtti folyamatok folytatódnak, amelyek megszüntetésére, felszámolására, megváltoztatására most a társadalom legszélesebb támogatásával lépéseket teszünk, mi több, éppen a rezsicsökkentés mostani végrehajtásával sikereket értünk és érünk el.

Meggyőződésem és meggyőződésünk, hogy ezt a folyamatot, ezt a társadalompolitikai szemléletet folytatni kell, az elért sikereket meg kell védeni, és ezt az elkövetkezendő években, évtizedekben egy folyamatos kormányzati magatartássá kell emelni, ehhez pedig magas szintű, jövőt biztosító szabályozás szükséges.

Köszönöm, elnök úr, a türelmét. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  22  Következő    Ülésnap adatai