Készült: 2024.04.18.02:06:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 92. felszólalás
Felszólaló Papp József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:16


Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PAPP JÓZSEF (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Visszakanyarodnék egy korábbi témakörhöz, de most már a módosító javaslatok kapcsán a többcélú kistérségi társulásokhoz, a többcélú kistérségi társulásokon keresztül ellátott feladatellátásokig. Azt gondolom, hogy addig nem nagyon fogunk ebben az ügyben előrelépni, amíg a térségi együttműködésekről, az önkormányzatok közötti együttműködésekről ellenzéki képviselőtársaimnak a falurombolás szó egyáltalán eszébe jut.

(11.20)

A valós együttműködés szükségszerű kötelezettség, mint ahogy egyébként az együttműködés a parlamentben is szükségszerű kötelezettség lenne. Akkor haladna előre az ország, ha a parlamentben is és a térségekben is valós és eredményes együttműködések folynának.

A többcélú kistérségi társulások kezdeményezése kifejezetten a vidék érdekében született. Az volt az alapvető célja, hogy bárhol éljen egy ember Magyarországon, azonos, jó színvonalú közszolgáltatásokban legyen része, azonos, jó színvonalú közszolgáltatást érhessen el minél előbb. Ezt viszont nem lehet 3200 helyen, nem lehet 3200 kis szuverén köztársaságban megteremteni, hanem együttműködésben, közös feladatellátásban lehet megvalósítani. Amikor javasoltuk a kötelező társulásokat, annak az volt az alapvető indítéka, hogy ha kötelező a társulás, akkor senki nem marad ki belőle, lehet saját jogon bevétele, és telepíthető rá kötelező feladat. Tehát minőségileg más lett volna az együttműködés. De - bár az ötpárti tárgyalásokon sokáig úgy tűnt, hogy konszenzus van ebben - a Fidesz az utolsó pillanatban visszalépett ettől, s azóta ezeket a társulásokat szidják. De nagyon Janus-arcú az önök hozzáállása a többcélú kistérségi társulásokhoz. Már ma is több felszólalásban hallottuk, hogy minden rossz okozói ezek a többcélú kistérségi társulások, de amikor korábban - (Ivanics Ferenc közbeszólására:) Ivanics képviselő úr is kérhet szót, és elmondhatja a véleményét, akkor is, ha igaz, akkor is, ha nem - átszerveztük a kistérségeket, Sarkadon még a fekete zászlót is kitűzték az önkormányzatra. Tehát van pillanat, amikor szeretik a többcélú kistérségi társulásokat, de amikor a politikai érdekük úgy kívánja, akkor hirtelen nem szeretik a többcélú kistérségi társulásokat.

De inkább a módosító javaslatról és a többcélú kistérségi társulás működésével kapcsolatos egy problémáról szeretnék beszélni, amiről Bebes képviselő úrral az első részletes vitában többször is váltottunk szót, hol egyetértve, hol vitatkozva egymással. Én még az első körben nyújtottam be módosító javaslatot - amit képviselőtársaim később pontosítottak - a VIII. fejezet kiegészítő szabályai között. Egy fogadóórámon megyénkbeli polgármesterek kerestek meg azzal, hogy négy település korábban működő két iskoláját egyébként a törvényalkotó szándékai és a jogszabályokban előírt keretek és feltételek között összevonták és egy iskolát hoztak létre, a négy település azóta egy iskolát működtet közösen. Nekem korábban kisvárosi polgármesterként, egy kistérségi székhely településének polgármestereként is az volt a véleményem, lehet úgy segíteni az együttműködéseket, hogy ne maradjon funkciótlan település, ne maradjon funkciótlan iskola. Össze lehet vonni két intézményt úgy, hogy az egyik településen az alsó tagozat működik, a másik településen meg a felső tagozat működik, és senki nem érzi magát a folyamat vesztesének. Nem veszteseket és győzteseket hozunk létre ebben a folyamatban, hanem egy hatékony együttműködést.

A VIII. fejezet kiegészítő szabályai közt azonban szerepelt egy olyan passzus is, amely azt mondta, hogy ezek a társulások akkor kaphatnak kiegészítő normatívát, ha a társulási székhely településén nyolc évfolyamos iskola működik. Az imént bemutatott példában szereplő önkormányzatok által működtetett iskola ebbe a kritériumba nem fér bele. Azért nyújtottam be a módosító javaslatot - bár tudtam, hogy az a javaslat abban a formában nem fogja megállni a helyét, ezért is támogatom képviselőtársaim kapcsolódó módosító indítványát, illetve módosítását -, mert ez azt mondja, ha már szabályokat alkotunk, és ezek alapján önkormányzatok létrehoznak egy szervezetet, akkor a következő évben ne hozzunk olyan szabályt, amiben az önkormányzatoknak ezt a szervezetet nincs módjuk átalakítani, vagy egész egyszerűen senkinek nem fűződik érdeke ahhoz, hogy évről évre intézményi szervezeteket, évről évre feladatellátásokat változtassunk meg. Annak érdekében született az a módosító javaslat, hogy ezek a kiegészítő szabályok csak azokra a társulásokra vonatkozzanak, amelyek 2009. január 1-jétől jönnek létre.

Mert azt azért lássuk be, hogy volt alapja ennek a kiegészítő szabálynak, volt alapja annak, hogy valamiféle szigorítást a rendszerbe beletettünk. Ivanics képviselő úr ugyan félreértette vagy szándékosan félremagyarázta, de Lamperth Mónika is elmondta, hogy miközben a nagy többség tisztességgel és a legjobb szándékkal lépi meg a szükséges változásokat - s itt részben Horn Gábornak is igazat adok -, nem azért vonják össze az iskolákat, mert valamilyen gonosz hátsó szándék erre kötelezi őket, hanem azért, mert nincs elég gyerek arra, hogy önálló intézményeket működtessenek. De ha már ezt meglépik az önkormányzatok, akkor legyen védelmük, hogy egy következő évben hozott új szabály ne kényszerítse őket olyan változásra, ami nem szükséges, de igenis legyenek olyan szabályok, amelyek a nem valós, hanem csak papíron létrehozott társulásokat, azokat, ahol megegyeztek egymással, ahol csak átfestették a cégtáblát, de a tevékenységet gyakorlatilag a régi szervezeti keretek között folytatják tovább, ezeket azért próbáljuk kiszűrni.

Azt gondolom, hogy két szándék között kell megtalálni a helyes utat. Az egyik szándék az, hogy erősítsük, támogassuk az együttműködéseket, az önkormányzatokat anyagilag is tegyük érdekeltté, hogy együttműködjenek a jobb minőségű közszolgáltatások biztosítása érdekében, másrészt viszont szűrjük ki azokat, akik nem használják ezeket a szabályokat, hanem azokkal valamilyen szinten visszaélnek a magasabb állami támogatás elérése érdekében vagy annak reményében. Úgy gondolom, hogy ez a módosító javaslat ennek a két feltételnek - amelyek szemben állnak, de nem kibékíthetetlenek egymással - megfelel, és ennek a támogatására kérem képviselőtársaimat.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  92  Következő    Ülésnap adatai