Készült: 2024.03.28.13:42:18 Dinamikus lap

A felszólalás szövege:

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
33 117 2018.10.24. 4:03  117

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Folytatjuk munkánkat; az azonnali kérdések tárgyalására térünk át. Mielőtt azonban megkezdenénk a munkát, bejelentem, hogy mivel a kormány képviseletében az első felszólaláshoz a miniszter úr nem érkezett meg, kettőperces technikai szünetet rendelek el. Kérem, maradjanak a helyükön. (Rövid szünet.  Gulyás Gergely megérkezik.) Tisztelt Országgyűlés! Köszöntjük a miniszter urat. Folytatjuk munkánkat az azonnali kérdések tárgyalásával. Sneider Tamás, Gyöngyösi Márton és Szi-lágyi György, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. A miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszterelnök úrtól kéri a választ. (Gyöngyösi Márton: Köszönöm, elnök úr. Megvárom a miniszterelnök urat.) Tájékoztatom, képviselő úr, hogy a miniszterelnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György és Rig Lajos, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól kéri a választ.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
38 131 2018.11.12. 2:18  131

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az azonnali kérdések tárgyalásával folytatjuk munkánkat. Szi-lágyi György és…  kérem képviselőtársaimat, a munkánkat folytatjuk. Köszönöm. Képviselő asszony, az ön megértését is köszönöm.Tisztelt Országgyűlés! Szilágyi György, Gyöngyösi Márton és Bana Tibor, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mennyire hiteles a kormány politikája?” címmel. Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Varga Mihály miniszterelnök-helyettes urat, pénzügyminiszter urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urakat, elfogadják-e a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszterelnök úrtól kérik a választ. (Bana Tibor szólásra emelkedik, de nem működik a mikrofonja.) Igen, jeleztem már a kollégáknak. Azt gondolom egyébként, hogy megértjük az ön szavát… (Bana Tibor: Megvárjuk miniszterelnök urat.) Köszönöm szépen. Képviselő úr, igen nemes válasz, megértettük. (Taps a Jobbik soraiból.) Tájékoztatom, hogy miniszterelnök úrnak a második soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

(Dr. Szűcs Lajost a jegyzői székben Móring József Attila váltja fel.)

Tisztelt Országgyűlés! (Moraj a Jobbik soraiban.) Még szintén a jobbikos képviselőtársaimról van szó, tehát önök szólalnak fel, ha lehetővé teszik, hogy megadjam a szót. Stummer János, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Meddig él vissza a hatalom mindannyiunk türelmével?” címmel.

(17.00)

A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt a válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen… (Stummer János jelzésére:) Igen, öné a szó, parancsoljon!

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
42 151 2018.11.19. 1:18  151

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszter úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Csárdi Antal, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mikor teremt… (Zaj.) Képviselőtársaim! (Csárdi Antal: Szeretném megvárni a miniszterelnök urat.) Tájékoztatom, képviselő úr, hogy miniszterelnök úrnak a soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia, de jelzem képviselő úr felé, hogy végig kívántam mondani az ön lehetőségét, de meg akartam várni, amíg társai lehetővé teszik, hogy önnek érdemi választ adjak.Tisztelt Országgyűlés! Ungár Péter, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mit tesz az EMMI annak érdekében, hogy ne kelljen évente egy városnyi embernek idő előtt meghalnia Magyarországon a légszennyezés miatt?” címmel. Miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bene államtitkár urat kérte fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadja-e a válaszadó személyét. (Ungár Péter: Megtisztel vele.) Öné a szó, képviselő úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 71 2018.11.27. 8:36  50-91

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Országgyűlés! Én először arra gondoltam, hogy külön-külön megpróbálok mindenkinek reagálni a felszólalására, de nem teszem, eltekintek tőle, inkább témakörönként. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamaráról szóló törvényt, azt gondolom, rég elfogadtuk, és a kamara igazolta a létjogosultságát, igazolta azt, hogy küldetésének tökéletesen megfelel. Egy. Természetesen fejlődési lehetőség és szükségszerűség adott, és kell is hogy változzon.

De azért egy dolgot elfelejtettek, kedves képviselőtársaim, méghozzá azt, hogy ez a kamara az egész magyar agrár-élelmiszer gazdaságot átfogja úgy, hogy Brüsszelben akkreditált 17 szakmai szervezet csatlakozott a kamarához a választások során, plusz még kettő, tehát összesen 19 szervezet fogott össze. Az egész magyar agrár-élelmiszer gazdaság és az egész magyar vidék. Lehet, hogy ez egy kicsit szomorú azok számára, akik másként gondolják a jövőt, de ez szívük joga, ahogy gondolják.

Másik kérdés, most már közelítve a problémákhoz. Kérem szépen, igen, az élethez igazítottuk a törvényt, ezért nyújtottuk be a javaslatot. Az élethez igazítottuk, tehát ha az gond, hogy mi igenis arra törekszünk, hogy a birtokviszonyok átláthatóak legyenek, hogy a spekulatív földszerzést megakadályozzuk, hogy üzletszerű művelés alatt álló, élet- és versenyképes gazdaságok, életképes birtoktestek jöjjenek létre, ha ez bűn, akkor természetesen vállaljuk. Ha a helyi gazdálkodói közösség érdekeinek érvényesítését akarjuk, ha ez bűn, akkor azt is vállaljuk, és sorolhatnám.

Visszatérve a bizottságokra. Borzasztóan fáj önöknek az, hogy 12 ezer területi agrárgazdasági bizottsági tag dolgozik ma Magyarországon. Borzasztóan fáj önöknek az, hogy 28 ezer helyi szervezet működik. Borzasztóan fáj önöknek az, hogy szakmailag megalapozott háttérrel dolgoznak, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jogászai segítik a munkájukat. Borzasztóan fáj önöknek az, hogy ezek az emberek a helyi viszonyokat jól ismerik, és aszerint kívánnak dönteni, mert ezért támadják a bizottságot. Azért szeretném jelezni önök felé, hogy gyakorlatilag a bizottság ülése teljes mértékben nyitott, minden érintett fél számára. Interneten közzéteszik a helyét, az időpontját. Teljes körű transzparencia van. Nem értjük, hogy mi a gond.

A földárak tekintetében igen, kell róla beszélni. Tudják miért? És tudják, miért kerül be? Tőlem tudják meg. Nem én voltam a javaslattevő, de egyetértettem azzal, hogy ezzel a kérdéssel foglalkozni kell. Azért, kedves képviselőtársaim, mert ha egy adott település határában valaki kinéz magának egy ingatlant, és teljesen mindegy, mibe kerül, azt megvásárolja, mondjuk, felnyomja 30 ezer forintra hektáronként, és ugyanazon a településen 3 ezer forint egy hektár föld… A gazda mit akar? Élni akar, boldogulni, kiegészíteni a birtokát, működőképessé tenni nemcsak ma, hanem hosszabb távon. Ehhez neki nyilván növelni kell a birtokot. Bármennyire mondja képviselőtársam, hogy itt nem lehet növelni, igen, növelni kell. Ha a világ tendenciáit nézik  önök mindig nézik a nemzetközi összefüggéseket , szíveskedjenek megnézni, hogy Európában, szíveskedjenek megnézni, hogy a világban hogyan alakulnak a birtokméretek. Nem azt mondjuk, hogy óriásbirtokok kellenek. Persze meg kellene egyezniük Vadai képviselőtársammal, mert egyikőjük a nagybirtokot félti, a másikójuk pedig úgy dönt, hogy a kisebb birtokokat és kisgazdaságokat kell előtérbe helyezni. Döntsék már el, hogy mégis akkor milyen álláspontot alakítanak ki! (Dr. Vadai Ágnes: Külön pártban ülünk! Nem tűnt fel? Helló!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Visszatérve, a helyzet az, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara képes volt összefogni a vidéket, képes volt konszenzust teremteni a szakmai szervezetek között, és mint ahogy Apáti képviselőtársam említette, igen, nagyon fontos dolog az, hogy a földárakban olyan megoldást találjunk, ahol az élethivatás-szerűen gazdálkodni akaró magyar gazda a településen, a fiatal gazdák a településen ki tudják a birtokaikat egészíteni.

És valahol itt korlátot kell szabni, mert a befektetői tőke, a kincsképzés vagy pedig a gazdálkodni akaró ember között óriási különbség van. Ezt akár elfogadják, akár nem, ez attól még tény marad. Ezért mondom, kedves képviselőtársaim, lehet róla vitatkozni, kell is róla vitatkozni. Találjuk meg a legjobb megoldást, mert meg lehet találni, meggyőződésem. Itt van önök előtt.

Visszatérve, én azt gondolom, az a meggyőződésem, hogy ezek a módosítások  és sorolhatnám itt az élethez igazítást azzal, hogy ha valaki éppenséggel szarvasmarha-tenyésztő gazda, és mondjuk, a szőlőterületet kívánja felvásárolni a szarvasmarhára való hivatkozással… Életszerű, hogy a kertész vásárolhasson? Életszerű az, hogy a tevékenységéhez igazodóan tudjon földet vásárolni? Igen. A termőföld kincsképzésszerepét csökkenteni akarjuk. A gazdálkodó jusson hozzá.

Tisztelt Képviselőtársaim! Felelősek vagyunk azért, hogy milyen birtokpolitika lesz Magyarországon. Felelősek vagyunk azért, hogy mennyire tudunk olyan rendszert kialakítani, ahol képesek vagyunk a magyar vidék életképességét megtartani, sőt az emberek életminőségét javítani. Nagyon fontos az, hogy szervezett keretek között működjünk. Azt viszont gondolják végig, hogy ma a vidék egységes, együtt van. Ma a szakmai szervezeteket kérdezzék meg, vizsgálják meg, nézzék meg, hogy az egyes szakmai szervezetek hogyan tesznek javaslatot, hogyan működnek együtt. Ez a nemzeti agrárgazdasági kamarák keretein belül zajlik.

Lehet a Magosz elnökét szidni, minden további nélkül, csak tudják, az a helyzet, hogy én ezt közel három évtizede csinálom, és nem akarok visszahivatkozni, nem szokásom, tehát ezért most eltekintek attól, hogy visszahivatkozzam 2005-re és még jóval korábbi dátumokra. Nem felejtettük el, lezártuk. A tanulságokat levontuk, és amikor a jövőt építjük, akkor ezeket a tanulságokat bizony számontartjuk és igénybe vesszük.

Azt kérem önöktől, fontolják meg, mert nincsenek mögöttes szándékok, ne a trükköket keressék. Azt nézzék meg, hogy az embereknek hogyan lehet segíteni. És utolsó gondolatkörben engedjék meg, ha most nem vagyunk hajlandók a jövőre koncentrálni, akkor, amikor robbanásszerű technológiai változások vannak, a tudományban komoly változások vannak, akkor, amikor szükséges a gazda-együttműködést segíteni, a precíziós gazdálkodásban, a digitális technológiák alkalmazásában, hogyan lehet, ha nincs egy olyan szervező erő, aki vidéken képes az embereket összefogni, képesek figyelni egymásra? Hogyan lehet az, hogyan történhetett meg, hogy a 650 falugazdász közreműködésével szinte az utolsó centig az uniós forrásokat le tudtuk hívni, hogy képesek voltunk arra, hogy digitális eszközökkel segítsük a munkájukat, hogy a pénzügyi, szakmai és gazdasági információkat el tudjuk az emberekhez juttatni? A szakmai szervezetek tökéletesen értik ezt. Én arra kérem önöket, gondolják végig, hogy a szervezeti kereteket ehhez a tevékenységhez hogyan lehet úgy módosítani, hogy valóban versenyképesek legyünk. Erre megvan a lehetőség.

Azt gondolom, hogy ez a törvényjavaslat ezt a célt szolgálja, hisz négy esztendő alatt azért nagyon sok olyan rést észleltünk, ami nem az eredeti jogalkotói szándékkal esett egybe, és ezeket bizony le kell zárni, ezeket a kiskapukat be kell csukni. És ne az ellenségeskedést keressék, hanem azt, hogy a mi szándékaink a vidék életképességének a növelése, az emberek érdekének a képviselete. Ezt vállaltuk, ezért van itt a törvényjavaslat. Várjuk jobbító szándékaikat. Köszönöm szépen. Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
44 77 2018.11.27. 2:01  50-91

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr, és ígérem, hogy a mai nap ez az utolsó felszólalásom.Megkövetem önöket, lehet, hogy túlzottan szenvedélyes voltam (Közbeszólások az ellenzéki padsorokból: Á, nem!  Dr. Vadai Ágnes: Nem. Bírjuk.), de tudják, nekem mindössze ez csak az életem. Csak az életem, ennyi. Most az egyszer hadd mondjam ki ebben a Házban!

Kedves Képviselőtársam! Azt gondolom, hogy a fejlődést megállítani, bármennyire is sokan szeretnék, nem lehet. A változásoknak nem tudnak keresztbefeküdni, az élet halad, és vagy beszállunk a versenybe, vagy pedig véglegesen lemaradunk. Nekünk a lehetőségeinkkel élni kell. Említette a klímaváltozást, említette a vízgazdálkodást, én említettem plusz a digitális technológiákat, említettem a precíziós gazdálkodást, és említhetném az élelmiszeriparban történő hihetetlenül magas technológiai színvonal megjelenését a fogyasztói igényekhez igazodva.

Nézze, ha valaki Magyarországon ma a vízgazdálkodással, a korszerű vízgazdálkodási, vízhasznosítási rendszerekkel foglalkozott, talán most itt áll ön előtt. Ha valaki azzal foglalkozott éppen eleget, hogy hogyan lehet nemzeti vagy Kárpát-medencei szinten a legkorszerűbb módon hasznosítani a vizet, a felszíni vizeket, hogyan lehet élhető vidéket, hogyan lehet élhető környezetet teremteni, ezen dolgozunk, erről szól a történet, ebben keressük a partnerséget. Ehhez viszont kell az az összefogó erő, az az ernyő, aminek keretén belül meg tudjuk vitatni a saját ügyeinket, meg tudják az érintettek vitatni. Tudja, az a 17 szakmai szervezet, amelyik Brüsszelben is akkreditált, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara osztályait vezeti, irányítja  a saját tagságának az érdeke is ott van , ki-ki a maga szakmai területén.

Így működik a világ. Örülök, hogy ezt legalább elmondhattam. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
77 56 2019.06.21. 2:03  1-62

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az időkeret szűkössége miatt csak két perc jutott. Három dolgot szeretnék kiemelni. Először: ez a költségvetés a jövőt megalapozó, hiteles adatokra, eredményekre épülő költségvetés. Másodszor: szóba került több alkalommal a klímavédelem, több alkalommal szóba hozták azt, hogy komoly gondok vannak, még a migrációval is összekötötték. Szeretném jelezni, nem véletlen van a költségvetésben az évente 17 milliárd forint a vízgazdálkodásra, illetve az ár- és belvízvédelemmel összefüggésben további források azért, hogy a vízkormányzás végre megvalósuljon. Ez az alap ahhoz, hogy fehérjeprogram valósuljon meg, ez az alap, hogy a GMO-mentességet az állattenyésztésben is ugyanúgy meg tudjuk valósítani, tehát ez a jövő szempontjából egy meghatározó fejlődés. Nyilván az elkövetkező időszakban ugyanúgy még megvalósítható lesz az állattenyésztésben a fehérjeprogramon keresztül egyfajta olyan piaci pozíció, ami kedvezően hat, hisz a jövőben az Európai Unió tagállamaiban, illetve a nemzetközi piacokon is a GMO-mentes állati termékek piaca határtalan és piacvédelmet is jelent.

A következő, amiről szeretnék szólni és reagálni, hogy szóba került több alkalommal, és megszólíttattunk, petíciót indítottunk azért, hogy az uniós forrásokat ne csökkentsék. Az Európai Unió meghatározó tagállamaiban ez az elv érvényesült, érvényesül. Mi kiálltunk mellette, nem véletlen. Nem azért  a Jobbik frakciója felé jelezném , nem azért, hogy a nemzeti támogatásokat csökkentsük, hanem azért, hogy őrizzük meg pozícióinkat, amihez legyen majd lehetőségünk nemzeti forrásokat tenni, mert az elkövetkező időszak programjának ez lesz az alapja.

Azt gondolom, képviselőtársaim, hogy ezen a téren viszont nemzeti összefogásra van szükség, hiszem, hogy végül belátják majd. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
120 147 2020.04.20. 2:02  147

ELNÖK: Megköszönöm a miniszter úr válaszát… (Dr. Szél Bernadett: Válaszoljon, miniszter úr!) Képviselő asszony, ha nem veszi rossz néven, most más felszólalása következik. Tisztelt Országgyűlés! Bangóné Borbély Ildikó és Korózs Lajos, az MSZP képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mikor nyújtja be a lemondását?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem, elfogadjae a válaszadó személyét, vagy személyesen a miniszter úrtól kéri a választ. (Korózs Lajos: Nem!)

(16.00)

Tisztelt Országgyűlés! Tájékoztatom képviselő urat, hogy miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia. Tisztelt Országgyűlés! Pillanat türelmüket kérem! (Dr. Szél Bernadett, távozva az ülésteremből, kormánypárti képviselőkhöz szól.  Dr. Rétvári Bence: Az előbb azt mondta, hogy miniszterelnök úrnak itt kellene lennie, és ön már megy is?!  Zaj.)

Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt a polémiát befejezik, tájékoztatom önöket, hogy Molnár Zsolt, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Mi köze a meghozott döntéseknek a járvány elleni védekezéshez?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt a válaszadásra Orbán Balázs államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urat, elfogadjae a válaszadó személyét. (Dr. Molnár Zsolt: Elfogadom.) Öné a szó, képviselő úr.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
156 126 2020.10.19. 0:59  126

ELNÖK: Köszönöm szépen miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Csányi Tamás és Lukács László György, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mit gondol erről, Miniszter úr?” címmel. Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jogosította fel. Kérdezem képviselő urakat, elfogadjáke a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kérik a választ. (Dr. Lukács László György: Megvárnánk miniszter urat.) Tájékoztatom, képviselő úr, hogy miniszter úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia. Tisztelt Országgyűlés! Szilágyi György, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mit mond erre, Miniszterelnök úr?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
157 128 2020.10.20. 10:29  111-136

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt elnök úr, őszintén bevallom, kicsit meglepett, mert a sorrendben másképp éreztem, ezért nem voltam felkészülve. Megértésüket kérem.Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Jó érzés ma az Országgyűlésben, itt az ülésteremben vitatkozni, hisz ma két olyan törvény is napirenden volt, az általános vitája napirenden volt, ahol a vidékkel foglalkoztunk, ahol, nyugodt szívvel mondhatom, hogy az életünkkel, a jövőnkkel foglalkoztunk nagyrészt. Miért mondom ezt? Azért, mert a mostani, az előttünk álló törvény meghatározó módon befolyásolja az életminőségünket, a biztonságunkat, a környezetünket, hogy mennyire élhető, befolyásolja azt, hogy mennyire egészséges élelmiszert tudunk előállítani, fogyasztani, és meghatározza nemzetgazdasági, nemzetstratégiai szempontból azt, hogy az élelmiszer-önrendelkezés mennyire létező valóság ma, mennyire van arra garancia, hogy mi a legkülönbözőbb, a legnehezebb körülmények ellenére is az ország polgárai, a nemzet polgárai számára az élelmiszert biztosítani tudjuk. Nos, azt gondolom, hogy a magyar vidék, a magyar gazdatársadalom bizonyított, bizonyított a pandémiás helyzetben, bizonyított a legnehezebb időjárási viszonyok között, és folyamatosan bizonyítja azt, hogy a klímaváltozás közepette is, már nemcsak klímaváltozás van, hanem részben megváltozott klímaviszonyok mellett is képes magas színvonalon termelni.

A XXI. század kihívásai, azt gondolom, nagyon jelentősek. Azt gondolom, hogy az a technológiai változás, ami most, a XXI. században bekövetkezett, nyilván ezt kikényszerítették a piaci viszonyok változásai, kikényszerítette a klímaváltozás, és nagyon sok, az életmódunkban bekövetkezett változás is. Új technológiák; precíziós gazdálkodásról beszélünk ma, ami nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy védjük környezetünket, nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy egészséges élelmiszert tudjunk előállítani, elkészült a digitális agrárstratégia, ami a precíziós gazdálkodás alapja. Korszerű tudással kell hogy rendelkezzen ma az, aki a mezőgazdaságban versenyképesen talpon akar maradni, és ráadásul hatalmas nyomás van rajtunk, amit bürokráciának hívnak, ami, azt gondolom, hogy az európai uniós csatlakozásunkkal jelentős mértékben megnőtt.

Tisztelt Országgyűlés! Miért soroltam el mindezeket a kihívásokat? Azért, mert tulajdonképpen a jelen gazdáinak és azoknak a fiatal gazdáknak, akik majd a generációváltás során átveszik a gazdálkodás terheit, azoknak a fiataloknak ezekkel a kihívásokkal szembe kell nézni, mert ahhoz, hogy képesek legyünk korszerű színvonalon gazdálkodási tevékenységünket folytatni, ahhoz hatalmas befektetésekre van szükség. Ezek a befektetések bizony komoly leterhelést jelentenek a gazdaságnak, hiszen több száz milliós… Ma már, ha jelentős, ha korszerű gépet akarunk vásárolni, akkor egy komoly kombájn százmillió körül van, ha én egy korszerű állattartó telepet akarok vásárolni egy fejőautomatával berendezett tejelő tehenészetben, bizony nagyon sok milliárdba kerül épülettel együtt, a tenyészállatokról ne is beszéljünk, mert tízezer liter alatt már nem érdemes igazán foglalkozni vele.

Miért mondom el mindezt? Azért, mert ha még ezt a gazdaságot tovább terheljük jelentős mértékű adóval, elvonással, ráadásul azt kevésbé átlátható módon tesszük, akkor bizony egyre inkább azzal kell számolnunk, hogy a fiatalok ezt nem vállalják. Éppen ezért, többen elmondták képviselőtársaim, hadd csatlakozzak hozzájuk, hogy bizony egy hosszú, több mint kétéves munka van most önök előtt, valóban minden egyes gazdálkodói réteggel érdemben, tisztán szakmai alapon, emberi módon próbáltuk végigbeszélni, hogy mi az, ami erősít, ami segít, mi az, ami a jövő ígéretét adja a fiatalok számára is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A helyzet az, hogy ha az apró félreértésekre, amikre gondolom, majd államtitkár úr válaszol, ebben nem szeretnék elmélyülni, megvannak rá a válaszok, amilyen kérdések itt elhangzottak, valóban érdemi változások alapjait teremtettük meg. Nekem az a meggyőződésem egyébként, hogy a földet unokáinktól kaptuk kölcsön, de nekünk ma, itt a parlamentben a mi felelősségünk, hogy valóban segítsük az új generációt. Nem kell izgulnunk, mert egyre több fiatal választja a gazdálkodást. Nem szeretnék reklámot folytatni, a Magosz Ifjú Gazda szervezete ma már olyan szinten szervezi önmagát, hogy számunkra meglepetés volt, amikor a fiatalok egészen más logika szerint közelítenek a problémához, más módon állnak szóba egymással, más módon egyeztetnek és veszik át egymástól a legkorszerűbb módszereket. Képesek megszervezni életüket, képesek beszállni a hazai, az európai uniós és a nemzetközi versenyekbe is. Igen, megvan az erő, megvan a tudás, megvan a hit, megvan az elszántság, nyilván ezt nekünk segíteni kell.

Azt szeretném még kiemelni talán, hisz itt szóba került ma, megint nem tisztem válaszolni, de mivel a meggyőződésemmel teljes mértékben azonos az öröklés kérdése, igen, ez a téma napirendre kell hogy kerüljön, mert hosszú távon az eddig meghozott intézkedések sorában tulajdonképpen, ha az öröklést is rendezzük, akkor igazán átfogóan képesek vagyunk a fiatalok számára egy vállalható, egy élhető, egy stabil jövőképet biztosítani.

Tisztelt Képviselőtársaim! Én azt gondolom, hogy kollégáim, képviselőtársaim elmondták, államtitkár úr ismertette a törvény lényegi pontjait, én ezektől most eltekintenék. Azzal zárnám a mondandómat, hogy a magyar vidék szervezett, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a teljes gazdálkodói kört átfogja, a teljes feldolgozóipart átfogja, a teljes élelmiszerfeldolgozó-ipart átfogja, egy stabil, erős hálózatot tart fenn, azért, hogy valóban szolgálja és kiszolgálja a vidéken élő embereket. Ehhez nyilván arra van szükség, hogy ez professzionálisan működjön, hogy együttműködjünk, higgyünk bennünk, és képesek legyünk ágazati szinten összefogni.

Arról kell önöket tájékoztassam, hogy akkor, amikor ennek a törvénynek az előkészítése zajlott, szinte minden egyes ágazat képviselői, állattenyésztés, növénytermesztés, kertészet, bármelyik ágazatot vesszük, érdemben, higgadtan és a problémákra megoldásként választ adó megközelítésben reagáltak.

Én azt kérem önöktől, hogy támogassák, és azt gondolom, hogy a vidék ezt igazán csak egyetlen módon tudja érdemben visszaadni valamennyi magyar polgárnak: élhető vidéket tart fenn, és nem kér érte pénzt, egészséges élelmiszert biztosít, az pedig a mi jövőnket szolgálja, és az egészségünket, az életünket szolgálja. Kívánom, hogy legyenek sikeresek, és köszönöm az együttműködésüket. Támogassák a javaslatot! (Taps a kormánypártok soraiból.)

(18.00)

Ülésnap Felszólalás Felszólalás dátuma Felsz./videó idő Napirendi pont
177 26 2020.12.16. 5:28  26-28

JAKAB ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Így advent idején az ember azt érzi, hogy az évközi rohanás, a küzdelem bármilyen téren, akár a politikai küzdőtéren is, egy kicsit alábbhagy, hisz végül is közeledik a karácsony, közeledik az év vége. Az év utolsó ülésnapján engedjék meg, hogy egy olyan témáról szóljak, amely valamennyiünk szívének talán fontos lehet. Trianon 100. évfordulója felett érzett bánatunk talán valamennyiünk lelkét megérintette: bánat az ország kétharmadának elvesztése fölött és miatt; öröm, hogy az egyharmadnyi anyaország képes volt hitet, erőt adni, képes volt gazdaságát megszervezni, intézményeit újból kialakítani, képes volt ma már az egész Kárpát-medence magyarságát összefogni, hitet, erőt adni, és segíteni a gazdasági fejlődést.

A nemzeti összetartozás évében a magyar gazdák úgy gondolták, hogy szintén egy évfordulót ünnepelhetnek meg, méghozzá azt az évfordulót, hogy tíz esztendővel ezelőtt önszántukból, szabad akaratukból hozták létre a „Magyarok kenyere  15 millió búzaszem” programját. Ez a program, azt gondolom, valamennyiünk számára egy önkéntes programként indult, ma is az maradt, csak a gazdák közreműködésével működik. Talán az évforduló kapcsán egy számot hadd mondjak önöknek: 10 tonna gabonát gyűjtöttek össze az első esztendőben a gazdák azért, hogy elkészítsék, megsüssék a nemzet kenyerét, és a megmaradt mennyiséget adományként átadják a rászorulóknak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tíz év telt el. Tíz évet követően, azt gondolom, a program létét és szándékát igazolja, hogy több mint ezer tonna gabonát gyűjtöttünk össze 2020-ban.

(10.10)

Tehát tíz év alatt megszázszoroztuk azt a mennyiséget. Száz év Trianon, százszoros mennyiség; hit, erő, kitartás és felelősségvállalás egymás iránt.

A program először csak az anyaországban kezdődött, majd kiterjesztettük az egész Kárpát-medencére (Zaj.  Az elnök csenget.), azt követően pedig az egész diaszpórára is. Ma már elmondhatjuk, hogy valamennyi magyar ember szívéhez közel álló program, ahol tudunk együtt egymásért felelősen, a nemzet tagjaként gondolkodni. Több mint 300, összeöntött gabonából készült lisztcsomagot küldtünk el a diaszpórába az Egyesült Államoktól Perun át Bécsen keresztül minden olyan országba, ahol magyar emberek élnek, azért, hogy összekeverve a helyi liszttel elkészítsék ők is a magyarok kenyerét. A magyar gazdák üzenete világos: egy kenyéren vagyunk, és a nemzet sorsáért közösen vagyunk felelősek.

Tisztelt Országgyűlés! Néhány adatot hadd mondjak önöknek! Az 1100 tonna gabonát megőrölve eljuttattuk a rászoruló emberekhez. Elmondhatom, hogy ebben az esztendőben már minden egyes adományunk célba jutott. Ez azt jelenti, hogy több mint 80 ezer gyermekhez juttattuk el az adományainkat (Az elnök csenget.) főleg Kárpátaljára, ahol valóban a szükség mindennap jelen van.

El kell mondjam önöknek, hogy Csaba testvér árváitól a nagydobronyi gyermekotthonon keresztül mindenhol igyekszünk gondoskodni a rászorulókról. Több mint 5 ezer adományozó gazdatársunk van. Zsákonként hordták össze ezt a gabonát. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magosz önkéntesei, a falugazdászaink közreműködésével gyűjtöttük össze. A malmok ingyen őrölték meg (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és így juttattuk célba.

Még egyszer köszönöm minden adományozónak ezt a csodálatos munkát, és most engedjék meg, hogy valamennyi gazdatársam nevében önöknek is áldott ünnepeket kívánjak, és békés, sikerekben gazdag, boldog új esztendőt! (Taps.)